Odszedł Kazimierz Załęski "Bończa"

  Odszedł Kazimierz Załęski "Bończa"

  /IB/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  We wtorek po południu zmarł w szpitalu w Kielcach generał brygady Kazimierz Załęski ps. "Bończa", legendarny partyzant, honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
  Odszedł Kazimierz Załęski "Bończa"

  ©Archiwum Orląt Armii Krajowej

  Gen. Kazimierz Załęski ps. "Bończa" urodził się w 1919 roku w Radomiu. Absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku. Po kapitulacji Warszawy nie poszedł do niewoli. Działał w konspiracji w Szarych Szeregach w Radomiu, tam przyjął pseudonim "Bończa" od pseudonimu jego dziadka Kazimierza Błaszczynskiego, dowódcy oddziału kawalerii wojsk Powstania Styczniowego. Wiosną 1944 roku, kiedy Niemcy rozpoczęli aresztowania wśród członków Szarych Szeregów, "Bończa" zagrożony aresztowaniem uciekł do lasu.

  Trafił na oddział Narodowych Sił Zbrojnych " Kamień", z którym doszedł w okolice Piotrkowa, gdzie namówił żołnierzy do przejścia do Armii Krajowej.
  Został dowódcą Oddziału Partyzanckiego "Bończa", a następnie 2 kompanii 25 pułku piechoty Armii Krajowej. Dowodził udaną zasadzką, która rozpoczęła bitwę pod Diablą Górą, w sumie dowodził siedemnastoma bitwami z Niemcami, między innymi pod Wyśmierzycami, Maksymilianowem, Stefanowem, Przysuchą. Był cenionym i lubianym przez podwładnych dowódcą. Więziony w okresie stalinowskim, a później represjonowany. Po wyjściu z więzienia w 1953 roku podjął wyższe studia geologiczne, ukończył Akademię Górniczo - Hutniczą we Wrocławiu, pracował jako geolog.

  Zasłużony dla upamiętnienia czynu zbrojnego Armii Krajowej. Aktywnie działał w organizacjach kombatanckich i charytatywnych. W maju 2008 roku otrzymał stopień generała brygady. Odznaczony wieloma odznaczeniami w tym Krzyżem Walecznych i orderem Virtuti Militari, był honorowym prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK. Chciał upatriotyczniać młodzież, wychowując ją w poszanowaniu tradycji polskiego munduru - był ojcem duchowym i prezesem honorowym Stowarzyszenia Orląt Armii Krajowej w Kielcach, gdzie mieszkał do śmierci.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]