Odwołanie w sprawie przetargu na realizację drogi ekspresowej z Mniowa do Kielc. Będzie opóźnienie?

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Udostępnij:
Jeden z oferentów w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S74 na odcinku Przełom/Mniów - węzeł Kielce Zachód złożył odwołanie w trakcie procedury rozstrzygania przetargu prowadzonej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Czy wpłynie to na przesunięcie terminu realizacji inwestycji?

Odwołanie w sprawie budowy drogi ekspresowej z Mniowa do Kielc

Pod koniec września swoje oferty na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej numer 74 na odcinku z Mniowa do Kielc złożyło ośmiu wykonawców. Oferty w przedziale cenowym od około 537,7 do około 648,6 miliona złotych mieściły się się w kwocie, jaką Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczyła na realizację inwestycji (około 809,8 miliona złotych). Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum Mirbudu i Kobylarni, które zaproponowało 537,699 milionów złotych. Pozostałe propozycje to: Polaqua – 575,351 milionów złotych, Budimex – 577,823 milionów złotych, PTU Intercor – 608,850 milionów złotych, Strabag – 613,660 milionów złotych, Mota Engil – 625,204 milionów złotych, konsorcjum NDI 642,288 milionów złotych oraz konsorcjum Mostostalu Warszawa – 648,601 milionów złotych.
Komisja przetargowa przystąpiła do analizy ofert w celu wyłonienia tej najkorzystniejszej. 

Będzie opóźnienie ważnej drogowej inwestycji?

Jak się dowiedzieliśmy, w trakcie prowadzonej procedury przetargowej jeden z oferentów złożył odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Miało ono dotyczyć procedury przetargowej.

Czy oznacza to, że termin rozpoczęcia inwestycji przesunie się? Zapytaliśmy o to Małgorzatę Pawelec-Buras, rzeczniczkę prasową kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie GDDKiA:

„Złożone na etapie badania ofert odwołanie jednego z wykonawców wynika z procedury określonej ustawą Prawo Zamówień Publicznych i nie wpływa na pracę komisji przetargowej, a tym samym nie ma merytorycznego wpływu na wybór oferty. Wybór oferty nastąpi po rozpatrzeniu odwołania przez Krajową Izbę Odwoławczą. Podpisanie umowy z wyłonionym w przetargu wykonawcą planowane jest niezmiennie w przyszłym roku po zakończeniu postępowania przetargowego.”

Łatwiejszy tranzyt i wjazd do Kielc  

Odcinek Przełom/Mniów - węzeł Kielce Zachód to kolejna, po obwodnicy Opatowa, inwestycja w ciągu drogi ekspresowej S74 realizowana w województwie świętokrzyskim w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Inwestycja ma ogromne znaczenie nie tylko dla kierowców podróżujących tranzytem na trasie Łódź - Kielce - Rzeszów, ale kompleksowo rozwiązuje również problem dojazdu ze stref podmiejskich do Kielc. 
Aktualnie droga krajowa numer 74 (DK74), na wjeździe i wyjedzie ze stolicy województwa w stronę Mniowa i Miedzianej Góry, jest często zakorkowana. Nowy dwujezdniowy przebieg S74 sprawi, że mieszkańcy gmin Miedziana Góra i Mniów sprawnie dojadą do Kielc. Droga ekspresowa S74 usprawni komunikację drogową między województwami łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim. Mieszkańcy Kielc i województwa świętokrzyskiego zyskają bezpieczne i szybkie połączenie docelowo z węzłami autostradowymi na A1 i A2. Dzięki inwestycji poprawi się również bezpieczeństwo ruchu drogowego. 

W ramach inwestycji   

W ramach inwestycji zaprojektowany i wybudowany zostanie odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o łącznej długości ok. 16,4 kilometra, przebiegający przez teren gmin: Mniów, Miedziana Góra i Strawczyn. Droga na odcinku ok. 400 m począwszy od miejscowości Przełom, biec będzie istniejącym śladem DK74. Następnie odbije w kierunku południowo-zachodnim i poprowadzona po nowym śladzie, skomunikuje się z łącznicą węzła S7 Kielce Zachód, wybudowaną w ramach obwodnicy Kielc. 
Zadanie obejmuje budowę węzłów drogowych Mniów (na połączeniu S74 z istniejącą DK74) i Bugaj (na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 748) oraz budowę obiektów inżynierskich. W ramach inwestycji powstanie 12 wiaduktów drogowych, dwa mosty, a także przejścia dla zwierząt. Zbudowane zostaną również urządzenia ochrony środowiska, drogi dojazdowe oraz Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Przełom.

Ośmiu wykonawców chce realizować drogę ekspresową S74 od Mniowa do Kielc

Policyjna grupa Speed namierzyła „piratów drogowych”

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie