Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oficer prasowy straży pożarnej w Starachowicach: Czujnik czadu może uratować życie

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Monika Nosowicz-Kaczorowska
Marcin Nyga, oficer prasowy starachowickich strażaków
Marcin Nyga, oficer prasowy starachowickich strażaków
Marcin Nyga, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach o akcji Urzędu Miasta dotyczącej przekazania mieszkańcom darmowych czujników czadu.

- 28 listopada strażacy będą uczestniczyć w przekazaniu czujników czadu dla mieszkańców Starachowic. To nowatorskie przedsięwzięcie.

- Nowatorskie i naszym zdaniem bardzo potrzebne. Jego realizatorem jest Urząd Miejski w Starachowicach, który za część pieniędzy pozyskanych w ramach programu „Starachowice bezpieczne w praktyce” zakupił około 400 czujek tlenku węgla dla mieszkańców lokali komunalnych w mieście. W rozmowie z panem prezydentem Markiem Materkiem sugerowaliśmy, aby czujki zostały przekazane mieszkańcom, którzy w lokalach mają piece na paliwo stałe – węgiel lub drewno albo piecyki gazowe do podgrzewania wody i gdzie może dojść do zaburzeń wentylacji pomieszczeń. Dziękujemy, że nasze sugestie zostały uwzględnione. Liczymy, że także dzięki tej akcji w tym sezonie zimowym nie odnotujemy żadnych tragicznych wydarzeń, których przyczyną jest tlenek węgla. W zeszłym sezonie mieliśmy jedną ofiarę śmiertelną i osiem interwencji, rok wcześniej było 10 interwencji, a jedna osoba zmarła.

- Jak właściwie należy użytkować czujnik czadu?

- Będziemy o tym mówić podczas spotkania 28 listopada w Starachowickim Centrum Kultury. Czujkę należy zamontować w pobliżu ewentualnego źródła tlenku węgla – pieca na paliwo stałe czy piecyka gazowego. Czujkę umieszczamy mniej więcej na wysokości 1,5 metra. Tlenek węgła utrzymuje się na wysokości 1,5 do 1,8 metra nad poziomem podłogi. Chciałbym podkreślić, że czujniki kupione przez urząd Miejski są bardzo nowoczesnymi urządzeniami, które wykrywają już niewielkie stężenia, które jeszcze bezpośrednio nie zagrażają życiu czy zdrowiu, ale wskazują na nieprawidłowości w wentylacji. Wybrano urządzenia z bardzo długim okresem trwałości, około 10 lat bez konieczności wymiany baterii.

- Co zrobić, kiedy czujnik się włączy?

- Na szczęście odgłosów wydawanych przez czujnik nie da się zignorować. Natychmiast należy otworzyć okna w lokalu, po czym wszyscy domownicy muszą opuścić lokal. Prosimy też o informację na numer alarmowy 998. Żadnej Interwencji nie zbagatelizujemy, przyjedziemy w jak najkrótszym czasie, aby za pomocą naszych mierników potwierdzić zagrożenie i zasugerować sposób jego likwidacji. Może być to wizyta kominiarza albo naprawa piecyka gazowego. W żadnym wypadku nie wolno zignorować alarmu podniesionego przez czujnik czadu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie