Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolska olimpiada "Zwolnieni z Teorii" w województwie świętokrzyskim. Uczniowie tworzą projekty służące społeczeństwu

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
To kolejna edycja olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Uczniowie tworzą w niej prospołeczne projekty.Zdjęcie uczniów z Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach, którzy startują w olimpiadzie.
To kolejna edycja olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Uczniowie tworzą w niej prospołeczne projekty.Zdjęcie uczniów z Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach, którzy startują w olimpiadzie. Propsy PR
Olimpiada "Zwolnieni z Teorii" jest organizowana co roku i zrzesza tysiące chętnych uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Polega na zorganizowaniu projektu na rzecz najbliższego otoczenia, społeczności, miejscowości, zwierząt, przyrody. Przedstawiciele konkursu odwiedzili województwo świętokrzyskie. Wiele tegorocznych projektów stawia na odbudowanie relacji międzyludzkich po pandemii.

Olimpiada "Zwolnieni z Teorii"

Olimpiada projektów społecznych "Zwolnieni z Teorii" co roku zrzesza tysiące uczniów z całej Polski. Jej uczestnicy dobierają się w kilkuosobowe zespoły, określają problem społeczny, na który chcą odpowiedzieć i planują własny projekt społeczny, którego realizacja ma pozytywnie wpływać na odbiorców. Każdy uczestnik, który ukończy swój projekt, odbiera międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami sygnowany przez Project Management Institute ATP.

Olimpiada "Zwolnieni z Teorii" w Kielcach

W tym roku udział w olimpiadzie wzięły udział aż 24 kieleckie szkoły. Były wśród nich zarówno technika, szkoły branżowe i licea ogólnokształcące. Jak relacjonują przedstawiciele konkursu, którzy odwiedzali województwo świętokrzyskie od 19 do 30 września - nasza młodzież podczas spotkań była bardzo aktywna, pytała o certyfikaty i kiedy mogą zacząć działać.

Projekt ma na celu zachęcać nastolatków do działania i aktywnego rozwiązywania problemów, które widzą w swoim otoczeniu. W tym roku organizatorzy stawiają szczególnie na rozwiązanie trudności, jakie spowodowała pandemia koronawirusa. Samodzielne uczenie się, izolacja od ludzi i brak odpowiednich warunków do nauki w domu — według badania wykonanego przez organizatorów są to trzy najczęściej zgłaszane przez młodzież trudności w ciągu dwóch ostatnich lat nauki zdalnej. Najważniejszym zadaniem w nowym roku szkolnym jest zadbanie o odbudowę relacji międzyludzkich.

W ubiegłym roku projekt "Senior w Necie", autorstwa trzech uczniów Technikum nr 7 w Zespole Szkół Informatycznych w Kielcach został nagrodzony w ramach olimpiady. Inicjatywa polegała na nauczeniu seniorów jak bezpiecznie korzystać z internetu - mailować, oglądać wideo, kontaktować się z bliskimi czy robić zakupy w sieci.

Olimpiada "Zwolnieni z Teorii" - powiat kazimierski

Beata Szmigiel, nauczycielka z Technikum w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, której szkoła w zeszłym roku zrealizowała 3 projekty społeczne i dzięki temu znalazła się w Rankingu Szkół "Zwolnieni z Teorii" wypowiedziała się na temat obecnych nastrojów panujących wśród jej podopiecznych i o konkursie. - Obserwowaliśmy lęk, zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli, który mocno przejawiał się po powrocie z nauczania zdalnego - przyznała Beata Szmigiel. - Widząc te trudności, wprowadziliśmy działania mające na nowo przystosować naszych uczniów do nauki. Wiemy, że budowanie relacji w ramach społeczności szkolnej i otwartości jest niezwykle istotne, dlatego staramy się zapewnić takie możliwości. Za cel w tym roku szkolnym stawiamy sobie dalsze kształtowanie dobrych relacji w społeczności szkolnej. Taką możliwość dała nam olimpiada "Zwolnieni z Teorii". Nasi uczniowie już w zeszłym roku stworzyli w ramach olimpiady inicjatywę, która przyniosła korzyści uczniom i teraz również mają takie pomysły np. na przekształcenie i ulepszenie przestrzeni wspólnych.

Olimpiada "Zwolnieni z teorii" w województwie świętokrzyskim

Przedstawiciele konkursu oprócz Kielc odwiedzili jeszcze uczniów w Starachowicach, Skarżysku-Kamiennej, Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim i Sandomierzu.

Pod koniec roku szkolnego najlepsze ukończone projekty będą mogły powalczyć podczas Wielkiego Finału o nagrodę Złotego Wilka. Szkoły, które zainspirują młodych do wzięcia udziału w olimpiadzie zostaną docenione w Rankingu Szkół "Zwolnionych z Teorii". Nagrody dla laureatów wręczane są przez najwyższe władze państwowe oraz przedstawicieli największych firm w Polsce.

W zeszłej edycji w województwie świętokrzyskim zostało zrealizowanych 11 młodzieżowych projektów.

Do tej pory udział w olimpiadzie wzięło 70 000 młodych ludzi. W sumie wykonali ponad 4500 projektów społecznych, które pozytywnie wpłynęły na ich najbliższe otoczenie, osiedle, miasto na środowisko lub zwierzęta. Dobry wpływ tych projektów odczuło już ponad 30 milionów Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie