Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej "Jawor u Źródeł Kultury" 2023 w Kielcach. To będzie piękne święto folkloru

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Barwnym korowodem utworzonym przez artystów i twórców ludowych, rozpocznie się tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor u Źródeł Kultury", który w sobotę 17 czerwca, przejdzie ulicą Sienkiewicza w Kielcach. W piątek, 19 maja - na miesiąc przed finałem, zakończyło się dwudniowe posiedzenie jury konkursu. Jurorzy wybrali zwycięzców spośród laureatów zgłoszonych przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Są to artyści i twórcy, którzy rywalizowali w konkursach regionalnych prowadzonych na terenie całego kraju w czterech kategoriach.

Ogólnopolski Festiwal "Jawor u Źródeł Kultury" 2023. Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński: "Festiwal "Jawor" to jeden z najważniejszych podarunków Radia Kielce dla całej Polski"

W niedzielę, 18 czerwca na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej Parku Etnograficznego w Tokarni, odbędzie się wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz - nie tylko regionalnych, ale ogólnopolskich - imprez kultury ludowej - " Jawor u Źródeł Kultury".

Inicjatorem ogólnopolskiego festiwalu jest Polskie Radio Kielce, które od 2010 roku honoruje artystów i twórców ludowych regionu świętokrzyskiego nagrodą "Jawor u źródeł kultury". W Festiwalu wezmą udział laureaci konkursów lokalnych przeprowadzonych przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia z całego kraju. W konkursie uczestniczy 15 rozgłośni, które wybrały najlepszych artystów i twórców ludowych w następujących kategoriach: zespół ludowy, kapela ludowa, solista (śpiewak lub instrumentalista) oraz rękodzieło ludowe.

Najlepsi otrzymają nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesora Piotra Glińskiego podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor u źródeł kultury", 18 czerwca w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, które jest współorganizatorem festiwalu.

W piątek, 19 maja wiceminister w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Szymon Giżyński przyznał, że festiwal z roku na rok, cieszy się coraz większym zainteresowaniem słuchaczy i widzów.

- I z tego powodu można wyrazić ogromną wdzięczność Radiu Kielce, panu prezesowi Januszowi Knapowi za to, że uczynił z festiwalu "Jawor" jeden z najważniejszych podarunków Radia Kielce dla całej Polski, dla całej polskiej kultury. To wymaga perfekcji organizacyjnej, wymaga wielkiej wiary w sens tego przedsięwzięcia i w to, że mówimy o kulturze wysokiej. Tym wielkim przedsięwzięciem jakim jest "Jawor" udowadniamy, że kultura ludowa, sztuka ludowa może być kulturą wysoką i musi być

- podkreślił pan wiceminister, Szymon Giżyński.

Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej "Jawor u źródeł kultury" 2023 - harmonogram

Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej "Jawor u źródeł kultury" potrwa dwa dni. Święto kultury ludowej rozpocznie się w sobotę, 17 czerwca przemarszem ulicą Sienkiewicza w Kielcach, barwnego korowodu utworzonego przez artystów i twórców ludowych. Tego samego dnia, na Placu Artystów odbędzie się koncert "Świętokrzyscy artyści gościom", podczas którego wręczone zostaną nagrody "Jawor u źródeł kultury" laureatom regionu świętokrzyskiego.

Drugi dzień festiwalu to koncert galowy, podczas którego zostaną przedstawieni i uhonorowani ogólnopolscy zwycięzcy. Na scenie wystąpią wszyscy laureaci konkursów lokalnych prowadzonych przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Uroczystość odbędzie się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Koncertowi towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła, a także wystawa prac Lucyny i Andrzeja Kozłowskich oraz Karoliny Kozieł.

Patronat honorowy nad Ogólnopolskim Festiwalem Kultury Ludowej "Jawor – u źródeł kultury" objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Piotr Gliński.

Festiwal wspiera Narodowe Centrum Kultury, które jest partnerem Polskiego Radia Kielce – głównego organizatora Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor – u źródeł kultury".

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na specjalnym portalu festiwaljawor.pl.

(źr. korzystano z materiałów Polskiego Radia Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto