Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogórek... na festiwalu - huczna impreza w Drożejowicach [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Pierwszy Festiwal Ogórka w Drożejowicach - udał się znakomicie.
Pierwszy Festiwal Ogórka w Drożejowicach - udał się znakomicie. Urząd Miasta i Gminy Skalbmierz
Ogórek w roli głównej, ze wsparciem modlitwą, jubileusz, rewia kulinarna, muzyka, niesamowity mecz piłkarski... i strugi ulewnego deszczu - tak można najkrócej podsumować Pierwszy Festiwal Ogórka, jaki odbył się w Drożejowicach koło Skalbmierza. Na przekór kapryśnej aurze zabawa była znakomita, a kolejna taka impreza - już za rok!

Trawestując klasyka - udało się wszystko... z wyjątkiem pogody. W niedzielne popołudnie nad region skalbmierski nadciągnęły burze i ulewy, co odczuli na swojej skórze także organizatorzy i publiczność na imprezie w Drożejowicach.

Pierwsza odsłona festiwalu - polowa msza święta w intencji mieszkańców, którą odprawił dziekan skalbmierskiego dekanatu, ksiądz Marian Fatyga - była jeszcze "na sucho". Niebiosa pokazały lekcję swej potęgi nieco później. Mimo potwornej ulewy, wszyscy bawili się znakomicie.

Zaproszenie na "ogórkowy zawrót głowy" w Drożejowicach przyjął senator Jacek Włosowicz. Przybyła też góra skalbmierskiej władzy: burmistrz Marek Juszczyk, wiceburmistrz Kamil Włosowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech.

Podczas festiwalu jubileusz 10-lecia obchodził popularny zespół regionalny Drożanie z Drożejowic. Otwarte został też z pompą nowe boisko piłkarskie, a pierwszy mecz był niesamowity: Dygnitarze kontra Koło Gospodyń... w strugach deszczu. Biegali za futbolówką - w błocie i wodzie - senator, burmistrz i panie w strojach ludowych, a publiczność biła brawo.

"Królem festiwalu" był jednak ogórek. To warzywo, z którego Drożejowice słyną od wieków. Do historii przeszły siostry Wędrychowskie - dziedziczki, właścicielki tutejszego majątku - których wyborne ogórki trafiały kiedyś na stoły także w Wiedniu i Paryżu.

Dobra tradycja nie ginie. Dzisiaj dba o nią Koło Gospodyń Wiejskich z Drożejowic, pod batutą przewodniczącej Ewy Wiejachy. Produkt kulinarny pod nazwą "Skalbmierskie ogórki kiszone" trafił na Listę Produktów Tradycyjnych, posiada też certyfikat - Laur Tradycji, potwierdzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Ogórek kiszony, także podany na wiele innych sposobów, do tego wyborne sałatki, paszteciki, kompoty, lemoniada i inne pyszności - pomimo ulewy rewia kulinarna w Drożejowicach udała się znakomicie. Zapadła też decyzja: Drugi Festiwal Ogórka - już za rok!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie