Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromny sukces Koła Gospodyń Wiejskich z Drożejowic. Pogratulował im sam Marszałek Województwa Świętokrzyskiego (WIDEO)

Maciej Barwinek
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, gościły w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Ich kiszona fasolka szparagowa zajęła drugie miejsce podczas Ekogali w Jasionce, pokonując ponad 150 innych przysmaków.
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, gościły w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Ich kiszona fasolka szparagowa zajęła drugie miejsce podczas Ekogali w Jasionce, pokonując ponad 150 innych przysmaków. Dawid Łukasik
W piątek, 13 grudnia członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Drożejowic oraz burmistrz Skalbmierza Marek Juszczyk gościli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Na spotkaniu pogratulowano grupie ogromnego sukcesu, jakim było zajęcie drugiego miejsca podczas Ekogali w Jasionce koło Rzeszowa.

Oprócz pań z koła oraz burmistrza Skalbmierza Marka Juszczyka na spotkaniu z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim, Mariuszem Goskiem i Markiem Jońcą pojawili się również dyrektor Gabinetu Marszałka Marcin Piętak oraz Sławomir Neugebauer, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

W dniach 6-7 grudnia członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Drożejowic odniosły ogromy sukces na Ekogali, która miała miejsce w Jasionce koło Rzeszowa. Kiszona fasolka szparagowa wykonana przez drożejowiczanki została uhonorowana drugim miejscem w konkursie na najlepszy produkt ekologiczny, w którym brało udział ponad 150 zespołów z Polski i Europy.

Podczas spotkania, panie z koła pochwaliły się srebrnym medalem oraz przywiozły własnoręcznie przygotowywane produkty. Na koniec marszałek podarował naszym medalistkom świąteczne upominki i przewodniki po naszym regionie.

Koło Gospodyń Wiejskich z Drożejowic powstało w styczniu i liczy 41 członków. Mimo tak krótkiego okresu panie zdążyły wygrać już kilka konkursów.

-Naszym pierwszym sukcesem był laur Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz zdobycie złotego medalu podczas imprezy "Świętokrzyskie Czaruje" odbywającego się w Tokarni, które otrzymałyśmy za naszego kiszonego ogórka. Niesione tymi sukcesami postanowiłyśmy, że zajmiemy się kiszeniem innych warzyw i owoców. Obecnie kisimy jabłka, śliwki, gruszki oraz marchewkę, pomidory, paprykę, brukselkę, czosnek i oczywiście fasolkę szparagową - powiedziała nam członkini koła Kazimiera Chłoń.

[polecane]6374881,19334531,19336159,16280399,16412335,5421622;1;POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA[/polecane]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie