Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ojciec Rafał Kołodziejski o 80-leciu Franciszkanów w Skarżysku

Mateusz Bolechowski
Rozmowa Echa Dnia.

Franciszkanie w Skarżysku są już od 80 lat. Skąd wasza obecność tutaj?
To zasługa księdza Stanisława Koprowskiego, przedwojennego proboszcza w parafii Najświętszego Serca Jezusowego. To jego i ówczesnych władz miasta starania sprawiły, że w 1937 roku do Skarżyska - Kamiennej przyjechali bracia i rozpoczęła się budowa klasztorku i kaplicy.

Niedługo cieszyli się spokojem...
Niestety. Wybuchła wojna, przyszła okupacja. Nasi bracia przystąpili do organizacji konspiracyjnej Orzeł Biały. W klasztorku przechowywano broń, tu odbywały się spotkania członków podziemia. W 1940 roku siedmiu z ośmiu braci zostało aresztowanych, 14 lutego zostali rozstrzelani. Jeden, ojciec Prątnicki, wówczas ocalał, bo nie było go w klasztorze. Ale i on nie przeżył wojny. Zginął w 1945 roku podczas bombardowania Skarżyska przez Rosjan.

Na 80 - lecie wydaliście o nich książkę. Jak do tego doszło?
Pomysł pojawił się rok temu, kiedy zaczęliśmy przygotowania do jubileuszu. Wybór autora nie nastręczał trudności - o napisanie książki poprosiliśmy Krzysztofa Zemełę. 10 lat temu opracował historię naszej parafii. To człowiek zakochany w historii i rzetelny. Przez rok ciężko pracował, zbierał materiały, odwiedzał wiele miejsc, by powstała książka „Skarżyscy Męczennicy”.

To rzeczywiście męczennicy?Według kanonu Kościoła - nie. Nie ogłoszono ich świętymi ani błogosławionymi. Rozmawialiśmy o tym tytule z panem Krzysztofem, stwierdził - w oczach skarżyszczan są męczennikami, za Ojczyznę. Stąd tytuł.

Mieszkacie w tym samym miejscu, co bracia zamordowani przez Niemców. To ma znaczenie i jest dla nas zobowiązaniem. Czasem ludzie pytają - dlaczego tu, w klasztorku, tak kwitnie życie duszpasterskie? Mam na to wytłumaczenie. Ci bracia, którzy oddali życie w 1940 roku, położyli podwaliny pod to, co jest dziś. Jestem na sto procent, że zadziałała biblijna zasada „ziarno wrzucone w ziemię musi obumrzeć, by wydać plon”. Chrześcijaństwo zbudowane jest na krwi męczenników, tak było od początku.

Obchody jubileuszu zaczynacie w niedzielę.Zapraszamy wszystkich, zaczynamy o 13.00. Będzie wiele atrakcji, darmowy poczęstunek, urodzinowy tort, koncerty i wystawa poświęcona historii klasztorku i parafii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie