Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okapy kuchenne. Jaki rodzaj okapu będzie najlepszy dla naszej kuchni?

Aleksandra KOS [email protected]
W dużej kuchni można zainstalować okap nad tak zwaną wyspą.
W dużej kuchni można zainstalować okap nad tak zwaną wyspą. archiwum
Główną rolą okapów kuchennych jest pochłanianie nieprzyjemnych zapachów i oczyszczanie powietrza. Dodatkowo pełnią również funkcję dekoracyjną. Odpowiednio dobrane, sprawdzą się zarówno w nowoczesnej, jaki i w tradycyjnej kuchni.

Jaki wybrać? Przed wyborem odpowiedniego rodzaju okapu powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim ilość miejsca w kuchni, położenie kanału wentylacyjnego, odległość od kuchenki oraz ogólny wystrój pomieszczenia.

Do większej kuchni warto wybrać okap przyścienny, inaczej kominkowy, który montuje się bezpośrednio do ściany. Mogą to być okapy narożne, które zajmują dość dużą powierzchnię. W dużym pomieszczeniu dobrze będzie również prezentował się okap wyspowy. Może być założony w dowolnym miejscu w kuchni, ale najlepsze będzie jego umiejscowienie nad blatem kuchennym, tak zwaną wyspą. Przewód w takich okapach wyprowadzany jest pionowo w górę.

Z kolei w mniejszej kuchni idealnie sprawdzą się okapy podszafkowe lub szufladowe. Te pierwsze instalowane są pod szafką wiszącą, stanowiącą integralną część umeblowania kuchni, natomiast okapy szufladowe montowane są w szafkach wiszących. Ponadto ten ostatni wyposażony jest w wysuwaną płytę, która odsłania lub zasłania wlot powietrza do okapu. Dodatkowo wysunięcie płyty automatycznie uruchamia wentylator oraz włącza oświetlenie. Okapy te są bardzo wygodne i funkcjonalne ze względu na niewielką ilość miejsca, jaką zajmują.

W sklepach możemy także spotkać okapy uchylne do zamontowania w szafce wiszącej, które włączają się po podniesieniu płyty obudowanej frontem i dopasowanej do mebli kuchennych.

Montując okap, warto pamiętać, że powinien on być większy od kuchenki i w miarę możliwości umieszczony dokładnie nad nią, aby jak najszybciej pochłaniał nieprzyjemne zapachy z naszej kuchni.
Wybierając okap należy sprawdzić także, czy jest on odporny na ścieranie, zadrapania oraz działanie środków chemicznych. Powinny być również zabezpieczone przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury, wilgoci i tłuszczów. Ponadto, żeby działał długo i sprawnie nie można zapomnieć o regularnym czyszczeniu. Nie wolno czyścić okapów ze stali nierdzewnej materiałami ściernymi, ponieważ bardzo szybko zniszczymy urządzenie.

W sklepie warto zapytać sprzedawcę o poziom hałasu, jaki wytwarza pracujący w okapie wentylator, zużycie filtra i częstotliwości jego wymiany oraz zużycie prądu elektrycznego.

Ceny okapów kuchennych

Okap kominkowy Amica
Sterowanie elektroniczne klawiszami, 2 tryby pracy, 3-stopniowa regulacja prędkości, filtr aluminiowy, oświetlenie halogenowe (2×40W). Cena 550 złotych.

Okap wyspowy Whirpool
Sterowanie mechaniczne - przyciskami, praca jako wyciąg lub pochłaniacz, 3 prędkości pracy, oświetlenie halogenowe (4×20W), metalowy filtr przeciwtłuszczowy. Cena 2549 złotych.

Okap szafkowy Faber
Sterowanie mechaniczne-suwakowe, 3 prędkości pracy, aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy. Cena 738 złotych.

Okap szufladowy Bosch
Metalowy filtr przeciwtłuszczowy, praca w trybie wyciąg/pochłaniacz, 3-stopniowa regulacja wentylatora, włączenie poprzez wysunięcie okapu, wydajność 300 m sześc./h, oświetlenie konwencjonalne (2×40W). Cena - 489 złotych.

Okap uchylny Faber
Sterowanie elektromechaniczne, 3 zakresy prędkości pracy, na ostatnim okap osiąga wydajność 700 m sześc./h przy głośności 50 dB, dwa wysokiej jakości przeciwtłuszczowe filtry aluminiowe, oświetlenie halogenowe. Cena 1779 złotych.

Źródło: Internet

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie