Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Około 60 osób będzie kwestować przed koneckim cmentarzem na odnowę zabytkowych nagrobków

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Do udziału w kweście zachęcają prezes PTTK Wojciech Pasek wraz z córkami Kasią i Moniką
Do udziału w kweście zachęcają prezes PTTK Wojciech Pasek wraz z córkami Kasią i Moniką Marzena Kądziela
Po raz drugi Muzeum Regionalne Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego oraz Komisja Opieki nad Zabytkami PTTK w Końskich zachęcają do udziału w kweście, która odbywać się będzie na koneckiej nekropolii 1 i 2 listopada. Pieniądze będzie zbierać około 60 osób.

Jak informuje prezes koneckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego i społeczny dyrektor Muzeum Regionalnego Wojciech Pasek, kwesta organizowana jest po raz drugi, a jej celem jest zebranie pieniędzy na odnowę zabytkowych nagrobków.

– W zeszłym roku po raz pierwszy odważyliśmy się stanąć z puszkami przed cmentarzem – opowiada. – Mieliśmy wiele obaw, tymczasem osoby odwiedzające groby swoich bliskich okazali się bardzo hojni. Udało nam się zebrać około sześciu tysięcy złotych. Przeznaczyliśmy je na renowację pomnika rodziny Sykulskich, w tym Tekli Sykulskiej, matki błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego, patrona powiatu koneckiego, dłuta artysty rzeźbiarza Mikołaja Szlifierza żyjącego w latach 1873 - 1963. Jego rzeźby można znaleźć także między innymi w kolegiacie św. Mikołaja w Końskich oraz w Skarżysku Kamiennej. Mikołaj Ślifierz pochodził z podkoneckiego Rogowa. Drugim grobem, którym zajęli się działacze, jest grób uczestników Powstania Styczniowego 1863 roku braci Jana i Władysława Radwanów. Udało się odnowić jeszcze jeden grób, Mariana Józefa Szymańskiego zmarłego w 1924 roku powstańca styczniowego – dodaje Wojciech Pasek. – Wszystkie prace wykonywali doświadczeni pracownicy firmy “Nowa Sztuka” Dominika Roli z Kunowa.

Tegoroczna kwesta ma na celu odnowę trzech nagrobków. Pierwszym jest jeden z najpiękniejszych zabytków – pomnik Natalii Królikowskiej, sześcioletniej dziewczynki zmarłej w 1892 roku. Drugi to nagrobek hrabiego Jana Wielhorskiego zmarłego w 1864 roku, trzecim jest nagrobek Walerii Studzińskiej Jehryng, pierwszej w Końskich siostry niepokalanki, zmarłej w 1895 roku.

Cieszę się, że do naszej akcji dołączyli się wolontariusze z Kółka Różańcowego działającego przy kolegiacie świętego Mikołaja oraz ze Stowarzyszenia imienia majora Henryka Dobrzańskiego “Hubala” – dodaje Wojciech Pasek. – Liczymy na dobre serca o hojność mieszkańców miasta i gości przybywających na cmentarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie