Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olbiński i Olbiński w Ćmielowie! Ojciec i córka urządzają wspólną wystawę w Fabryce Porcelany (DUŻO ZDJĘĆ)

Marzena Smoręda
Metamorfozy - pierwszą taką wystawę w historii, z pracami Rafała Olbińskiego i Natalii Olbiński oglądać będzie można już wkrótce w Galerii van Rij w Starej Fabryce Porcelany w Ćmielowie.

Wystawa będzie przedstawiała dialog sztuki ojca i córki, czyli dyskusję i opowieść o zgubnym wpływie ludzkich działań na środowisko naturalne, szczególnie oceany. Zobaczymy niezwykłe obrazy, rzeźby i rysunki zaaranżowane w zaangażowaną społecznie opowieść kuratorki wystawy Katarzyny Rij.

Wystawa Metamorfozy ukaże całkiem nowe, dotąd nieznane prace obu artystów. I o ile obrazy i rysunki Rafała Olbińskiego są utrzymane w charakterystycznym dla niego stylu, rozpoznawalnym przez wielu miłośników sztuki, o tyle już rola, jaka została im przypisana na wystawie jest całkiem nowa.

Tytuł wystawy odnosi się po części do słynnego dzieła rzymskiego poety Owidiusza, przedstawiającego przy pomocy wątków mitologii greckiej i rzymskiej stworzenie i historię świata poprzez przemianę.

Rafał Olbiński w swych dziełach kreuje odrębny świat rządzący się własnymi prawami, optymistyczny i pogodny. Jego prace przedstawiają idylliczno-surrealistyczny świat, w którym są czyste plaże i niebo, piękna flora i fauna lądów i mórz. Te krainy, pełne symboli i metafor wydaja się nierzeczywiste jak sen lub marzenie. To świat, który w części znamy z rzeczywistości. Piękne plaże, czyste oceany pełne wspaniałych stworzeń morskich, które artysta uwiecznia w swoich pracach, to świat który musimy chronić, by nie stał się jedynie wspomnieniem w działach artystycznych.

Na wystawę Natalia Olbiński zaprojektowała dwie porcelanowe figurki przedstawiające wieloryby z ludzkimi twarzami. Noszą one imiona greckich bogów morza: Doris i Nereusz. - Projekt figurki nawiązuje do życia na ziemi, które zaczęło się w oceanach - mówi Natalia. - Jestem zafascynowana morzem, stworzeniami w nim żyjącymi, a szczególnie wielorybami. Od lat niszczymy świat, niszczymy nasze oceany, w których żyje jedynie 400 wielorybów biskajskich. Rzeźbom wielorybów nadałam ludzką twarz, aby przypomnieć o tym, jak szalenie mądre są to stworzenia – mówi artystka.

Rzeźby zostały ręcznie wytworzone w manufakturze AS Ćmielów w limitowanej serii 500 sztuk, natomiast pierwsze 50 wykonała i pomalowała własnoręcznie artystka, według unikatowych projektów dekoracji.

Wypowiedzi artystyczne Rafała i Natalii Olbińskich, wyrażone poprzez formę wystawy, mają wprost i sugestywnie poruszyć temat katastrofalnego wpływu plastiku na oceany, morza i rzeki, którego miliony ton zalegają w wodach całej Ziemi,
Wystawa zostanie specjalnie zaaranżowana. Na wernisażu zaproszeni goście będą mogli zobaczyć zanieczyszczone oceany i pływające w nich chore stworzenia morskie. Prezentacja ta ma uświadomić jak niszczący wpływ na naturę mają działania każdego z nas, którzy nie patrząc na konsekwencje decyzji, prowadzimy do degradacji świata, w którym żyjemy.

Wernisaż zaplanowano na 24 listopada 2018 roku. Kurator wystawy Katarzyna Rij zapewnia, że zaskoczy miłośników sztuki nie tylko dlatego, że po raz pierwszy razem swoje prace zaprezentują Rafał Olbiński z córką Natalią Olbiński. Artyści będą obecni na wernisażu.

Przypomnijmy. Rafał Olbiński to malarz, ilustrator, plakacista, który najpierw zdobył Nowy Jork, potem cały świat. Spod jego ręki wyszły setki obrazów, plakatów i ilustracji, kilkadziesiąt okładek czasopism. Ma za sobą dziesiątki wystaw na całym świecie, 150 nagród, w tym tak prestiżowe, jak Prix Savigniac (czyli odpowiednik Oscara w dziedzinie plakatu).

Natalia Olbiński pracuje jako grafik i ilustrator. Jest dyrektorem artystycznym włoskiego pisma „La Rivista” oraz współtwórcą magazynu o śródziemnomorskiej kulturze „Lente”. Wygrała m.in. konkurs na plakat z okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych ACID w Cannes. Napisała także książkę „Atlantyda. Przewodnik po mieście”, w której można podziwiać rysunki jej autorstwa.
Wstęp na wernisaż jest wolny po potwierdzeniu przybycia pod adresem [email protected] lub telefonicznie 792 047 766.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie