Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olej kokosowy - dla urody i zdrowia

/KAK/
Olej kokosowy zawiera naturalne antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, spowalniając tym samym proces starzenia się skóry. W medycynie naturalnej olej kokosowy służy jako zdrowy, naturalny antybiotyk. W kuchni zastępuje niezdrowe tłuszcze.
Olej kokosowy zawiera naturalne antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, spowalniając tym samym proces starzenia się skóry. W medycynie naturalnej olej kokosowy służy jako zdrowy, naturalny antybiotyk. W kuchni zastępuje niezdrowe tłuszcze. sxc.hu
Olej kokosowy w 50 procentach składa się z kwasu laurynowego, w organizmie przekształcającego się w monolauryn, który występuje w mleku matki i ma właściwości antywirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne.Olej stosuje się na skórę całego ciała, celem nawilżenia, a także jako maseczka lub serum na włosy. W kuchni 1 łyżeczka kokosowego oleju zaspokaja chęć zjedzenia czegoś słodkiego.
Naturalny, wartościowy olej kokosowy można zdobyć w sklepach z bio produktami (np. w biokram.pl)
Naturalny, wartościowy olej kokosowy można zdobyć w sklepach z bio produktami (np. w biokram.pl) serwis prasowy biokram.pl

Naturalny, wartościowy olej kokosowy można zdobyć w sklepach z bio produktami (np. w biokram.pl)
(fot. serwis prasowy biokram.pl)

Już tylko mały fragment zalet oleju kokosowego robi wrażenie i stawia go w czołówce naturalnych olei.

- Olej kokosowy powstaje z tłoczenia i rozgrzania twardego miąższu orzechów palmy kokosowej - mówią specjaliści ze sklepu z bio-produktami biokram.pl - Najczęściej występuje w wersji przetworzonej: rafinowanej, wybielonej. Rzadko kupimy go jako olej tłoczony na zimno, z typowym, kokosowym zapachem, przez co jest bardzo cennym, poszukiwanym i drogim produktem. Rafinowany niemal nie ma zapachu. W postaci płynnej jest lekko żółty. A przy temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza ścina się w biały tłuszcz. To dlatego w kosmetyce występuje pod nazwą masła kokosowego, jako składnik wielu kremów, balsamów, masek.

Na skórę i włosy

Za względu na swe naturalne właściwości nawilżające, olej kokosowy może być stosowany na skórę całego ciała, a także jako maska. - Idealnie hamuje pojawianie się plam na skórze, u osób ze skłonnościami do przebarwień, działa łagodząco przy chorobach skóry, spowalnia starzenie i opóźnia powstawanie zmarszczek, wygładzając skórę. Olej kokosowy zawiera naturalne antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, spowalniając tym samym proces starzenia się skóry. Sprawia jednocześnie, że poprawia się jędrność i elastyczność skóry - mówią profesjonaliści z biokram.pl - Olej kokosowy może być także z dobrym rezultatem stosowany na cerę trądzikową, wówczas najlepiej działa połączone stosowanie wewnętrznie i zewnętrznie.

Ale to dopiero stosowanie oleju kokosowego na włosy ma wyjątkowe działanie, wiedza to kobiety, mieszkanki egzotycznych miejsc, gdzie palmy kokosowe występują w naturze. To właśnie one od wieków stosowały olej kokosowy, by włosy nawilżyć, dodać im miękkości, lśnienia. Dzięki tym właściwościom olej kokosowy w końcu trafił do kosmetyków. Okazało się też, że dzięki swej specyficznej budowie, wnika w strukturę włosa i jako jedyny olej sprawia, że włosy nie tracą protein.
Stosowanie oleju kokosowego bezpośrednio na skórę głowy wzmacnia cebulki i może zapobiegać wypadaniu włosów. Mało tego - poprawia ukrwienie skóry i pomaga w walce z łupieżem. Można go stosować jako maskę na całą długość włosów i skórę, tuż przed myciem, lub nałożyć na same końcówki, by zapobiegać ich rozdwajaniu.

Kokosowy olej? Na zdrowie!

Silne właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze to atut zdrowotny oleju kokosowego. Może zabijać wirusy, powodujące między innymi tak poważne choroby jak: grypę, opryszczkę, AIDS, wirusowe zapalenie wątroby typu C. W medycynie naturalnej od wieków używano go podczas leczenia kamieni nerkowych, wrzodów, astmy czy zapalenia oskrzeli. W przeciwieństwie do antybiotyków, które zabijają całą florę bakteryjną organizmu - w tym także tą dobroczynną - monolauryn (który występuje w mleku matki) atakuje tylko szkodliwe wirusy i bakterie. Na powierzchni skóry antybakteryjne i antywirusowe właściwości oleju kokosowego leczą drobne skaleczenia i mikrourazy skóry oraz łagodzą świąd, czy na przykład ból po ukąszeniach owadów. Wspomaga walkę z uciążliwą grzybicą stóp.

I dla odchudzających się

Olej wspomaga metabolizm, pobudza przemianę materii, a przy tym jest naturalnym środkiem energetyzującym. Dlatego też jest polecany osobom odchudzającym się. Jedna łyżeczka oleju zaspokaja chęć na zjedzenie czegoś słodkiego. Olej kokosowy jest też pierwszym tłuszczem, który nie przyczynia się do budowy tkanki tłuszczowej, a wręcz przeciwnie, pobudza przemianę materii i wspomaga ubytek wagi przy nadwadze. Zastąpienie dziennego spożycia tłuszczów olejem kokosowym może powodować nawet spadek wagi o około 0,5 kilograna tygodniowo - mówią specjaliści z biokram.pl.

Kokosowa kuchnia

- Olej kokosowy z powodzeniem stosuje się w kuchni, jako środek spożywczy. W stałej postaci nadaje się do smarowania pieczywa. Idealny jest do pieczenia i do smażenia w wysokich temperaturach. - Nie pali się, nie jełczeje, a dzięki aromacie i smaku nadaje potrawom egzotycznego klimatu. Zaleca się spożywanie oleju w ilości 1-3 łyżek dziennie: do smarowania pieczywa, jako dodatek do zup, koktajli, deserów i wypieków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie