Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ona potrafi rządzić

Lidia Cichocka
Aneta Popiel do domu w Kielcach zagląda bardzo rzadko - cały czas krąży po świecie.
Aneta Popiel do domu w Kielcach zagląda bardzo rzadko - cały czas krąży po świecie. A. Piekarski
Kielczanka Aneta Popiel znalazła się w gronie najbardziej utalentowanych kandydatów do zarządzania.

Wybierano spośród studentów z całego świata. Kielczanka Aneta Popiel otrzymała prestiżową nagrodę Fundacji Goldmana Sachsa dla młodych liderów. Była najlepsza w Polsce, a jej zdjęcie ukazało się na okładce prestiżowej amerykańskiej gazety "New York Times".

Aneta ma zdolności organizacyjne i jest ciekawa świata. Gdyby nie to, nie napisałaby wspólnie z przyjacielem Michałem Braunem książki "Uczeń i szkoła w edukacji europejskiej". Oboje byli wtedy w czwartej klasie kieleckiego liceum im. Żeromskiego i chcieli wspomóc nauczycieli. - Książka zawiera to, do czego dochodziliśmy sami - mówi Aneta. - Podpowiedzi jak założyć klub europejski, korzystać z mediów, wygłaszać referaty, opracowywać różne projekty. Są też opisy legend, gier i zabaw, przepisy kulinarne, a także bardzo przydatne adresy klubów europejskich, fundacji, komitetów oraz Centrów Informacji Europejskiej w poszczególnych województwach.

Książkę oceniono bardzo dobrze, otrzymała nagrodę główną w kategorii "Edukacja Europejska" na XXI Warszawskich Targach Książki Edukacja.

KORZYŚCI Z ROZCZAROWANIA

Potem Aneta wyjechała na studia do Anglii, marzyła o tym od zawsze, ale rozczarowanie było ogromne. - Poziom na uniwersytecie londyńskim był tak niski, że nie miałam tam co robić i postanowiłam wrócić - mówi. Jednak w czasie tego roku w Anglii spotkała się z wolontariatem. - Tam witryn, organizacji, które zachęcają do zrobienia przerwy w nauce i wykorzystania jej na pomaganie innym i poznawanie świata jest ogromnie dużo.

Dlatego kiedy wróciła do Polski i zaczęła studiować na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych stosunki międzynarodowe razem z Michałem założyli stronę, która jest odpowiednikiem angielskiej gap year. Aneta przetłumaczyła to jako "Rok w bok". Na stronie o takiej nazwie są adresy, relacje, rady - słowem wszystko to, czego szukać może student planujący taką przerwę. - Nasz system studiowania, podział na licencjat i magisterskie studia zachęca nawet do takiego postępowania - uważa Aneta.

Ale witryna i książka to nie jedyne wspólne dzieło Anety i Michała. Jest nią także stowarzyszenie Societas Matura (społeczeństwa dojrzałe). - Mieliśmy mnóstwo pomysłów, ale bez stowarzyszenia trudno było je realizować - wyjaśnia. - Dlatego na internetowej stronie umieściliśmy statut, naszą misję i działamy. Zdobywamy pieniądze i szkolimy, głównie w sprawach europejskich, organizujemy wymiany młodzieży.

PO PROSTU NAJLEPSZA

To właśnie za taką działalność nagrodziła Anetę Fundacja Goldmana Sachsa. Szuka ona utalentowanych liderów, studentów II roku, którzy w przyszłości będą mogli kierować i rządzić. Aneta sama złożyła podanie - jest to bardzo szczegółowy kwestionariusz i esej. W Institute of International Education w Budapeszcie wybrano ze 150 osób z całego świata 32 z Europy i trzy z Polski, oprócz niej także Tymona Słoczyńskiego i Martę Włodarz z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej.

- W Londynie odbyło się spotkanie i eliminacje - opowiada Aneta. - Rozmawiano z nami, a potem dostaliśmy mnóstwo materiałów dotyczących ocieplenia klimatu i musieliśmy poprowadzić negocjacje między Chinami, a Stanami Zjednoczonymi, by podpisały kontrakt zmierzający do zastopowania zmian. Każdy z nas miał przypisaną rolę, ja reprezentowałam organizację w stylu Greenpeace. Eksperci z Harvardu oceniali nas w trakcie pracy, jak radzimy sobie ze stresem, z selekcją materiałów, jak wykorzystujemy nową wiedzę w argumentowaniu.

Okazało się jednak, że to Anetę z 15 innymi osobami zaproszono do Nowego Yorku. - Przez tydzień spotykaliśmy się z menadżerami, prezesami firm, którzy opowiadali jaka była ich droga do kariery, co dla nich było inspiracją w życiu. To były świetne spotkania - mówi z entuzjazmem dziewczyna.

Zwycięstwo w Goldman Sachs Global Leders Program to stypendium w wysokości 3 tysięcy dolarów. - To także możliwość ubiegania się o grant w wysokości od 4 do 10 tysięcy dolarów, które można by wykorzystać w działalności naszego stowarzyszenia w Polsce lub w Indiach - mówi Aneta. - Dostęp do specjalnej strony internetowej, kontakty, spotkania. Nie sposób tego nie docenić.

Kielczanka otrzymała także stypendium Ferszt - Buynowski, przyznawane 15 najlepszym studentom nauk politycznych w Polsce.

CIĄGLE W DRODZE

Mama Anety zdążyła się przyzwyczaić do tego, że córka zagląda do domu 3-4 razy w ciągu roku akademickiego. - Czasami nawet nie wnosi torby na górę - mówi, ale jest dumna z osiągnięć Anety. - Entuzjazm z jakim ona żyje, to przekonanie, że wszystko jest możliwe, jest zaraźliwe - dodaje Małgorzata Popiel. Sama się o tym przekonała, bo pod wpływem córki napisała aplikacje i korzysta z dwóch europejskich programów na otwarcie własnej firmy.

Aneta tylko raz po maturze odwiedziła starą szkołę. - Chcieliśmy się podzielić naszymi doświadczeniami, coś zaproponować, ale pani dyrektor zbyła nas, bo nie jesteśmy nawet asystentami na uczelni - mówi z lekkim żalem. Do szkoły jednak się wybierze, bo dla pani od geografii ma kawałek lawy z Etny. Zabrała go, kiedy szkoliła się w ramach jednego z programów na Sycylii.

Teraz jedzie do Estonii, potem do Sztokholmu, odbędzie praktykę w Parlamencie Europejskim, a po wakacjach wyjeżdża do Niemiec, gdzie będzie studiować przez dwa semestry. - Doświadczeń mam sporo - mówi Aneta. - Chętnie się nimi dzielę z innymi. Zapraszam na strony: www.societasmatura.pl i rokwbok.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie