Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opaski ratujące życie dla seniorów z gmin powiatu sandomierskiego. To jedyny taki program w województwie!

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Umowę na odbiór pięciu bezpłatnych pakietów podpisuje od lewej Szymon Kołacz, wójt gminy Łoniów. Obok Wojciech Dzieciuch, wicestarosta sandomierski i Krzysztof Michał Bruski, prezes zarządu  Polskiego Centrum Opieki.
Umowę na odbiór pięciu bezpłatnych pakietów podpisuje od lewej Szymon Kołacz, wójt gminy Łoniów. Obok Wojciech Dzieciuch, wicestarosta sandomierski i Krzysztof Michał Bruski, prezes zarządu Polskiego Centrum Opieki. Klaudia Tajs
Do starszych i samotnych mieszkańców z terenu powiatu sandomierskiego w najbliższych dniach trafią opaski ratujące życie. W siedzibie starostwa w Sandomierzu podpisano w poniedziałek umowy na dostarczenie sprzętu dla wytypowanych seniorów z miasta Sandomierza i pozostałych gmin. Program realizowany przez sandomierski powiat jest jedynym w województwie świętokrzyskim.

Zestaw składający się z wyposażonej w przycisk opaski na rękę i telefonu komórkowego ma pomóc seniorom w sytuacji zagrożenia. Osoby zakwalifikowane do projektu otrzymają zestawy bezpłatnie.

Przed podpisaniem umów władz powiatu z poszczególnymi samorządami głos zabrał Krzysztof Michał Bruski, prezes zarządu Polskiego Centrum Opieki w Gdyni, który dostarczył sprzęt. Zapewnił, że rozwiązania zaproponowane przez jego firmę w zakresie teleopieki, są to rozwiązania stosowane w krajach zachodnich. - Teleopieka to dopiero początek budowy systemu opieki senioralnej - powiedział. - Tak naprawdę, to do czego państwa namawiam, to opieka senioralna domowa. Seniorów jest coraz więcej. Niestety prawda jest taka, że w domach pomocy społecznej wszystkich ich nie pomieścimy. Domy pomocy są potrzebne, ale żaden budżet nie wytrzyma stacjonarnych ośrodków w takiej ilości, aby ta rosnąca ilość seniorów została objęta opieką.

Inicjatorem realizacji programu opieki senioralnej w powiecie sandomierskim był dr Marek Kos, nowy dyrektor Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu oraz Fundacja Solidarności Międzypokoleniowej i Samopomocy Sąsiedzkiej. Pełnomocnik zarządu Kazimierz Wieliński zachęcał w starostwie przedstawicieli gmin, którzy odebrali pierwsze darmowe zestawy, do kontynuacji projektu i zakupu kolejnych pakietów dla swoich seniorów. Mówiąc o znaczeniu powiatowo-gminnego systemu opieki senioralnej, dedykowanego wszystkim seniorom, a nie tylko podopiecznym domów pomocy społecznej, zachęcał do zwiększenia liczby osób, które będą korzystały z podobnych urządzeń. - Teleopieka to najtańsze, ale najbardziej praktyczne wykorzystanie technologii do opieki senioralnej - przekonywał. - Jako fundacja chcielibyśmy z państwem współpracować w przyszłości przy rozwijaniu systemu, w oparciu o środki unijne. Uczestniczymy w takich projektach bardzo chętnie z gminami i powiatami.

Na początek władze powiatu kupiły 50 zestawów, którymi obdzieliły poszczególne gminy. 10 zestawów trafiło do gminy Sandomierz. Pozostałe gminy otrzymały po pięć zestawów z nadzieją, że radni i włodarze tych gmin, pochylą się nad tematem i zakupią zestawy także w ramach swoich budżetów.

W gminie Koprzywnica opaski życia trafią do osób samotnie mieszkających. Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy widząc potrzebę wśród mieszkańców, zdecydowała o zakupie pięciu kolejnych zestawów. Burmistrz podkreśliła, że zakup był konieczny, bo demografia jest nieubłagana. - Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem - mówiła burmistrz Klubińska. - Musimy podjąć działania, które będą służyły kreowaniu polityki senioralnej. Ale musimy to robić we współpracy ze starostwem i ościennymi gminami, bo w ramach partnerstwa, takie programy realizuje się o wiele łatwiej. Jeżeli ten program sprawdzi się, będziemy go kontynuowali w latach kolejnych.

Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza odebrał w ramach pilotażu od starosty 10 urządzeń. Ale już zapadła decyzja o zakupie z budżetu miasta 42 kolejnych. - Tą teleopieką obejmiemy 52 najbardziej potrzebujących mieszkańców Sandomierza - dodał burmistrz Marzec. - Urządzenia trafią do mieszkańców w ciągu kilku kolejnych dni. Temat powierzyliśmy Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej.

Za 50 zestawów, zakupionych w ramach pilotażu władze powiatu sandomierskiego zapłaciły ponad 15 tysięcy złotych. Roczny abonament za wszystkie zestawy wyniesie 21 tysięcy złotych, co w skali miesiąca daje wydatek około 1 tysiąc 800 złotych. Koszt jednego skonfigurowanego urządzenia wynosi 343 złote.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019



Bohaterska akcja 11 – latka. Uratował babcię

Możesz żyć nawet 120 lat - tylko nie rób tych rzeczy!



Ile kosztuje zdrowie w Polsce?



Jak widzą świat osoby z wadą wzroku?


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie