Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opony zimowe czy wielosezonowe? Kiedy zmieniać? Jak przygotować samochód na zimę - radzi ekspert

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Paweł Adarczyn, szef serwisu w kieleckim salonie Toyoty (kierował też serwisami w salonach Forda i BMW) radzi, jak przygotować auto na zimowe miesiące, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Czy to już czas, by zmienić opony na zimowe?

Najwyższy, żeby przygotować auto na zimę. Dni są coraz krótsze, opady częstsze, pewnie nadejdą przymrozki. Opony zimowe wytwarzane są z innej niż letnie mieszanki gumy. Dzięki temu mają lepszą przyczepność do podłoża na zaśnieżonej czy oblodzonej nawierzchni. A to kluczowa sprawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Zimy mamy ostatnio łagodne. Coraz więcej osób używa opon wielosezonowych Warto?
Faktycznie, kierowcy coraz częściej je wybierają, także ze względu na zmieniający się klimat. Zwłaszcza ci, którzy jeżdżą głównie po mieście. Takie opony to kompromis. Trzeba pamiętać, że latem są głośniejsze i szybciej się zużywają. Każdy musi sam zadecydować.

Kiedy należy wymienić opony?

Trzeba na bieżąco sprawdzać stan bieżnika. Jeśli jego głębokość jest mniejsza niż 4 milimetry, nie ma się co zastanawiać. Tu chodzi o bezpieczeństwo podczas jazdy. W przypadku opon zimowych, ważny jest też ich wiek. Po czterech latach guma zaczyna twardnieć i tracą właściwości przyczepne.

Jak zadbać o opony?

Unikać wjeżdżania w głębokie dziury i na krawężniki, oraz dbać o odpowiednie ciśnienie w oponach. Ważny jest sposób przechowywania. Jeśli będą leżeć jedna na drugiej, mogą się zdeformować. Powinny stać pionowo, albo na specjalnych stojakach. Istotne jest też wyważenie kół. Jeśli to zaniedbamy, szybciej zużyją się elementy zawieszenia. Złe wyważenie najczęściej odczuwamy podczas jazdy, pojawiają się wibracje w aucie i na kierownicy. Polecam co roku oddać koła do wyważenia, to nie kosztuje dużo.

Gdy jest zimno, czasem samochód nie chce zapalić. Jak się przed tym ustrzec?

Przed sezonem zimowym proponuję wybrać się do warsztatu samochodowego, by mechanik sprawdził stan akumulatora, napięcie ładowania i wykonał test rozruchu. Obecnie żywotność akumulatorów sięga pięciu lat. Trzeba pamiętać, że im częściej jeździmy w dłuższe trasy, tym większa będzie żywotność tego elementu auta. Jazda w cyklu miejskim i dłuższe przerwy w użytkowaniu pojazdu skracają życie akumulatora. Jeśli ktoś rzadko korzysta z samochodu, powinien raz w miesiącu doładować akumulator za pomocą prostownika.

Częstym problemem jest parowanie szyb. Jak sobie z tym poradzić?

To kwestia sprawności systemów wentylacji i ogrzewania. Warto raz w roku wymienić filtr przeciwpyłkowy, także dla własnego zdrowia. W większości aut można to zrobić samodzielnie. Warto też zamontować filtr antysmogowy. Jeśli ogrzewanie w aucie słabo działa, trzeba odwiedzić serwis. Zimą dobrze jest włączyć jednocześnie ogrzewanie i klimatyzację, wówczas szyby szybciej odparują. Pamiętajmy też, by nie używać wycieraczek na oblodzonej szybie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie