Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Order Orła Białego dla Stefana Żeromskiego już w kieleckim muzeum

Anna Bilska
W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach po raz pierwszy publicznie zaprezentowano Order Orła Białego, który został przyznany pośmiertnie związanemu z Kielecczyzną Stefanowi Żeromskiemu.

Odznaczenie to jest najstarszym i najwyższym odznaczenie państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, nadawanym za znamienite zasługi najwybitniejszym Polakom. Teraz zostało przyznane Stefanowi Żeromskiemu, wielkiemu patriocie, pisarzowi z Kielecczyzny.

Wyjątkowe rocznice
Order przyznano już wcześniej - w niedzielę, 11 listopada, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odebrał je dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, Robert Kotowski. Uroczystość obyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, a w miniony wtorek, 20 listopada, czyli w 93. rocznicę śmierci Stefana Żeromskiego order zaprezentowano w kieleckim Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Zagości tu już na dobre. - Cieszymy się bardzo i myślę, że większość mieszkańców Kielc i regionu podziela tę radość - powiedział Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. - Żeromski był człowiekiem bardzo związanym z naszym regionem, ale także znanym nie tylko w Polsce, ale i za granicą - zaznaczył.

Sumienie narodu
W czasie gdy Polska odzyskiwała niepodległość Stefan Żeromski uchodził za najwyższy autorytet duchowy polskiej inteligencji. Żeromski jako wielki patriota, twórca Rzeczpospolitej Zakopiańskiej bardzo zaangażowany był w sprawy niepodległości poprzez swoją publicystykę, często nazywany był sumieniem polskiego narodu i polskiej literatury. Jego dzieła przez lata kształtowały patriotyczne i społecznikowskie postawy Polaków. Teraz uhonorowano jego zaangażowanie i patriotyzm. - Znalazł się w gronie 25 kawalerów tego orderu, którym prezydent Polski w roku 100-lecia odzyskania niepodległości postanowił przekazać takie odznaczenie. Myślę, że Żeromski doskonale wpisuje się w obchody tej rocznicy - zauważa dyrektor.

Order na wystawie
Odznaczenie trafiło do oddziału kieleckiego muzeum, ponieważ Stefan Żeromski nie pozostawił po sobie potomków. - Do dziś nikt z jego rodziny nie mógł odebrać tego orderu, w związku z powyższym zwrócono się do nas, abyśmy przyjęli to odznaczenie i aby znalazło się ono na naszej ekspozycji. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, że będzie ono w naszym muzeum, a z drugiej strony cieszymy się, że będzie w naszym regionie, bo Żeromski bezsprzecznie związany jest z Kielecczyzną i w pewnym sensie ta historia zatoczyła krąg. Myślę, że to cenne rozwiązanie i inicjatywa, by właśnie w tym roku odznaczyć osoby, które tak wiele dla Polski zrobiły, choć wcześniej z różnych przyczyn dziejowych nie można było tego zrobić. Dzięki temu ma to jeszcze silniejszy wydźwięk i znaczenie -zaznacza Kotowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie