Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurzelowie ma 102 lata! Poznaj jej historię (ZDJĘCIA)

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurzelowie ma 102 lata. Dokładnie dwa lata temu 20 maja świętowaliśmy stulecie muzyków w strażackich mundurach. W galerii prezentujemy kilka historycznych zdjęć orkiestry z Kurzelowa.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Koncertowanie w orkiestrze z Kurzelowa jest prestiżem. To wspaniały przykład pasji, pracowitości, wytrwałości i wielu talentów, jakie się tu objawiły - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa. - Orkiestra stała się kuźnią nie tylko umiejętności muzycznych, ale też patriotyzmu dla wielu osób z wielu pokoleń. Grały w niej całe rodziny. Strażacy wielokrotnie reprezentowali Kurzelów na przeróżnych zamiejscowych uroczystościach i stali się ambasadorami osady, niegdyś ważnego miasta. Trudno sobie wyobrazić, aby jakakolwiek święto odbyło się bez udziału orkiestry. Strażacy od lat są też nierozerwalnie związani z życiem kurzelowskiej parafii. Orkiestrę można uznać za wizytówkę dawnego grodu. Gratulacje z okazji kolejnych urodzin!

Przypomnijmy historię orkiestry.

Pierwszym kapelmistrzem był osiadły w Kurzelowie Rosjanin Kamyszew. Pracował za poczęstunek. Po nim orkiestrę poprowadzili organiści Jakubicki i jego następca Bronisław Hejdysz. Wielkie słowa uznania należą się kapelmistrzowi Tadeuszowi Bilskiemu, który spisał dzieje orkiestry. Orkiestra dęta jest chlubą mieszkańców Kurzelowa, uświetnia wiele ważnych uroczystości.

Jej losy splatają się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Strażacy popierani przez mieszkańców zwrócili się z prośbą do dzierżawcy majątku w Kurzelowie P. Rogozińskiego o udzielenie pożyczki na zakup instrumentów muzycznych. Za zebrane wśród społeczeństwa pieniądze i uzyskaną pożyczkę zakupiono od armii austriackiej 24 używane instrumenty muzyczne, których metryka sięga 1900 roku. Siedem przetrwało do obecnych czasów.

Straż ogniową w Kurzelowie zorganizowano w czasie I wojny światowej, w 1916 roku, pod okupacją austriacką. Założycielami byli wikariusz parafii kurzelowskiej ksiądz Paweł Gawinek oraz Jan Janus (naczelnik) i Bronisław Domagalski. Ze sprawozdań wynika, że w roku 1917 straż liczyła 70 członków, a 99 w 1939 roku. Pierwsza remiza - drewniana stała na placu obok obecnego Domu Kultury, drugą zbudowano w 1924 roku. W roku 1917 strażacy mieli 3 sikawki, 5 beczek, 2 drabiny, 2 węże, 17 bosaków, 20 toporów i 2 liny.

Orkiestra aktywnie włączyła się w życie społeczne i kulturalne narodu, gdzie nie tylko prężnie działała Straż Ogniowa, ale też Bank "Stefczyka", Organizacja wojskowa "Strzelcy", Teatr Ludowy. Na scenie w drewnianej szopie strażackiej często odbywały się uroczystości rocznicowe, a także występy Teatru Ludowego, na których zawsze grali strażacy. Orkiestra uświetniała wszystkie uroczystości państwowe, patriotyczne, religijne na terenie istniejącej wówczas gminy Kurzelów i poza jej granicami - przykładem mogą być uroczystości koronacji figury Matki Bożej Gidelskiej koło Radomska (1932 rok), a także uroczystości w Czarncy koło Włoszczowy, gdzie w 1938 roku odbywało się przeniesienia prochów Hetmana Stefana Czarnieckiego do nowego sarkofagu, w których osobiście uczestniczył Marszałek Rydz-Śmigły. W czasie okupacji instrumenty zostały zakonserwowane i ukryte przed konfiskatą niemiecką.

Po zakończeniu II wojny światowej orkiestra wznowiła działalność i tak jest do dnia dzisiejszego. Uświetnia ona uroczystości patriotyczne, państwowe, religijne, szkolne, strażackie, rodzinne, towarzyszy w ostatnim pożegnaniu. Jest tam, gdzie przywołuje się w pamięci ważne wydarzenia historyczne, narodowe. Umila radosne świętowanie i rozpędza czas smutku. Orkiestra dęta jest chlubą mieszkańców Kurzelowa, okolicznych miejscowości, samorządu gminy. Jak to życzył kapelmistrzowi Kozie emerytowany proboszcz parafii Kurzelów ksiądz Daniel Wojciechowski: - Heniu, orkiestry nie odpuszczaj!

Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie