Orkiestra ze Staszowa zachwyciła Europę! Pierwszy taki...

  Orkiestra ze Staszowa zachwyciła Europę! Pierwszy taki koncert w historii (WIDEO)

  /R/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Orkiestra ze Staszowa zachwyciła Europę! Pierwszy taki koncert w historii (WIDEO)
  1/4
  przejdź do galerii
  We wtorek, 4 października, na zaproszenie Bogdana Wenty - posła Parlamentu Europejskiego, Orkiestra Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka ze Staszowa zagrała koncert w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Zrobiła niezwykłą furorę.
  ZOBACZ WIDEO: Koncert Orkiestry Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka w Parlamencie Europejskim w Strasburgu

  Koncert okazał się ewenementem na skalę Europejką, gdyż nigdy jeszcze nie udało się żadnej orkiestrze zagrać w samym Parlamencie, w centralnym miejscu z flagami wszystkich państw.


  - Nasz koncert był dla wszystkich wielkim zaskoczeniem.
  Przyciągnęliśmy posłów chyba ze wszystkich krajów, którzy zachwycili się naszą orkiestrą, wielu nagrywało nasz koncert, a wszyscy nagrodzili nas gromkimi brawami. Po koncercie posłowie pytali o to skąd jesteśmy nie dowierzając, że młodzi ludzie mogą brzmieć tak profesjonalnie – mówi Alicja Urbanowicz – dyrygent orkiestry.

  Po występie orkiestra zwiedziła Parlament Europejski, wysłuchała wykładu, oraz miała okazję obserwować pracę europosłów podczas obrad sesji plenarnej na głównej sali obrad.

  - To było dla nas niesamowite przeżycie poczuć atmosferę największego na świecie ponadnarodowego parlamentu oraz dowiedzieć się więcej o jego roli i uprawnieniach – mówi Justyna Piotrowicz – instruktor i opiekun orkiestry. - Po koncercie zwiedzaliśmy miasto, między innymi opływając go statkiem wycieczkowym po rzece Ren. Z tej perspektywy zobaczyliśmy główne atrakcje turystyczne i zapoznaliśmy się trochę z historią miasta.

  - Dzień zakończyliśmy uroczystą kolacją z posłem Bogdanem Wentą oraz z Jolantą Adamowicz - Prezesem Stowarzyszenia Polonii Stanisława Leszczyńskiego w Nancy, która wraz z członkami stowarzyszenia towarzyszyłam nam przez cały dzień. Był to bardzo miło spędzony czas, pełen inspiracji i ciekawych pomysłów na dalszą współpracę polsko-francuską, a może i europejską – dodaje dyrygent i opiekunka orkiestry Alicja Urbanowicz.

  -Ja i młodzież pragniemy bardzo podziękować posłowi Bogdanowi Wencie, za zaproszenie oraz organizację naszego koncertu. Nikomu wcześniej nie udało się zorganizować koncertu w samym Parlamencie Europejskim! Bardzo serdecznie Panu dziękujemy! – dodaje Alicja Urbanowicz.

  Swoim występem młodzi muzycy udowodnili, że Orkiestra Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka jest muzyczną wizytówką nie tylko województwa świętokrzyskiego ale i całej Polski w zjednoczonej Europie.

  W orkiestrze zagrali
  Saksofon altowy: Ola Stasica, Wiktoria Legawiec, Piotr Szaniawski; Saksofon tenorowy: Justyna Piotrowicz, Agnieszka Saramak, Emilia Lasota; Trąbka: Julia Okońska, Paulina Dubiel, Marysia Rajca, Natalia Poczobut, Szymon Urbanowicz; Puzon: Mateusz Gibała, Wiktoria Wyrazik, Marcin Plewa, Gabriela Sioda; Pianino:Kacper Laskowski; Gitara elektryczna: MartaTerech, Mikołaj Bielaska; Gitara basowa: Tomasz Urbanowicz; Perkusja: Paweł Perek; Kacper Rak; Wokal: MonikaUrbanowicz, Mikołaj Bielaska.

  Orkiestra Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka jest pod każdym względem projektem wyjątkowym. Powstała w czerwcu 2007 roku. Ma swojego prywatnego i jedynego mecenasa. Jest nim właściciel Hut Szkła - Tadeusz Wrześniak. W codziennych, bezpłatnych zajęciach, uczestniczą dzieci ze Staszowa i okolic.

  Orkiestra jest big-bandem, czyli dużym zespołem, złożonym z sekcji rytmicznej (perkusja, fortepian, gitara elektryczna i gitara basowa) oraz sekcji dętej podzielonej na trzy podsekcje: sekcja trąbek, sekcja puzonów i sekcja saksofonów. To prawdopodobnie pierwszy, tak młody big band w Polsce, którego średnia wieku grających to 13 lat. Ciekawostką jest fakt, iż nikt z grających nie uczęszcza do szkoły muzycznej. Całą edukacje muzyczną wszyscy nabywają w orkiestrze ucząc się gry na instrumentach od podstaw.

  Zespół na swoim koncie ma liczne koncerty; stale uświetnia uroczystości na terenie całej Polski i za granicą.W 2015 roku orkiestra wystąpiła w programie TVN „Mam Talent”. Zespół swoim występem porwał publiczność i jury, otrzymując owacje na stojąco i ocenę 3 x TAK. W opinii jurorów występ orkiestry był największa niespodzianką VIII edycji programu „Mam Talent”.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.echodnia.eu

  Gwiazdy bez tajemnic

  Twoje miasto

  Styl życia

  Wideo

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  ŻYCZENIA NA BOŻE NARDZOENIE - SPRAWDŹ

  ŻYCZENIA NA BOŻE NARDZOENIE - SPRAWDŹ

  Sonda

  Czy uważasz, że surowe kary za przekręcenie licznika samochodowego to dobry pomysł?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Zdrowie i uroda

  Jedzenie i zabawa

  Turystyka