Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Orzeł w koronie" i pamiątki rodziny Skorupskich na wystawie w Lipniku (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Przez dwa miesiące w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Lipniku, można oglądać wystawę „Orzeł w koronie” autorstwa Stanisława Hadyny. To ekspozycja płaskorzeźb przedstawiających białego orła w wielu, historycznych i heraldycznych wersjach.

"Orzeł w koronie" na Święto Niepodległości w Lipniku

Wystawa otwarta została z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W wernisażu, który rozpoczął wójt gminy Lipnik Andrzej Grządziel, udział wzięli między innymi poseł Marek Kwitek oraz autor – Stanisław Hadyna.

Wśród prac Stanisława Hadyny znajdują się płaskorzeźby nawiązujące do symboliki solarnej, czyli kultu słońca, jaki dominował w krajach Ameryki Łacińskiej, zaprezentowany „Orzeł Azteków”, ale również w plemionach, które dały podwaliny państwu polskiemu.
W kolejnych pracach można dostrzec myśl rozsądku i odpowiedzialności, jaką ukazują chociażby „Orzeł z czasów Jagiellońskich”, czy „Orzeł z czasów panowania Wazów”. Warto zwrócić uwagę na prace, które są swoistą oznaką, nie tylko triumfu i zwycięstwa, ale również walki i cierpienia, jakie dotknęło naszych przodków w walce o wolną ojczyznę, którą dziś możemy się cieszyć, mowa tu o „Orle Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego”.

Orły Stanisława Hadyny są efektem jego blisko 25- letniej pracy artystycznej i odwołują się do historycznego oraz artystycznego dziedzictwa narodowego. To pokłosie jego działalności, którą rozpoczął już w wieku 14 lat. To wtedy jako uczeń szkoły podstawowej, przyglądając się żmudnej pracy swojego ojca, Gustawa Hadyny, wyrzeźbił historyczne przedstawienie orła pochodzącego z czasów Księstwa Warszawskiego.

Pamiątki po lokalnym bohaterze

Na wystawie znalazły się również eksponaty z prywatnych zbiorów potomków dawnych właścicieli dworku w Lipniku, Bolesława i Tomasza Skorupskich.
Jak zauważyli właściciele eksponatów, są to pamiątki bliskie ich sercu.
- Nasi dziadkowie i rodzice byli mieszkańcami Lipnika od 1916 roku. Z zawieruch wojennej ocalała niewielka część pamiątek. Ekspozycja składa się z dwóch części. Część pierwsza to dokumenty, sceny codzienne, portrety mieszkańców Lipnika. To były czasy Marii i Józefa Skorupskich, mamy nadzieję, że oddają ich klimat- informują Bolesław i Tomasz Skorupscy.- Część druga, poświęcona ich synowi, naszemu ojcu, rotmistrzowi Szymonowi Skorupskiemu, oficerowi kawalerii, adiutantowi 15 pułku ułanów i właścicielowi majątku Lipnik. Był czołowym jeźdźcem okresu międzywojennego, wielokrotnym medalistą mistrzostw armii – „Militari”.

Na wystawie prezentowana jest niewielka część jego nagród oraz odznaczeń kampanii wrześniowej 1939 roku. Szymon Skorupski został odznaczony krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Po wojnie Klasztor Jasnogórski nadał mu medal Pro Fide et Patria - za wiarę i ojczyznę. Na wystawie umieszczono także pamiątki z obozu – Oflagu Woldenberg, Dobiegniew, do którego trafił po kampanii wrześniowej i był więziony do stycznia 1945 roku. Znaleźć tam można listy i inne dokumenty świadczące o jego więzach z Sandomierszczyzną.

Wieczór swoim występem uświetniła śpiewaczka Monika Kolasa- Hladikova, która wykonała utwory Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Akompaniowała jej pianistka Aleksandra Nawe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie