Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osobowość Roku 2020 w kategorii nauka. Profesor Katarzyna Ziołowicz: Wydział Sztuki kształci nieprzeciętnych, wrażliwych, kreatywnych ludzi

Paulina Baran
Paulina Baran
Profesor Katarzyna Ziołowicz odbiera nagrodę z rąk redaktora naczelnego "Echa Dnia", Stanisława Wróbla.
Profesor Katarzyna Ziołowicz odbiera nagrodę z rąk redaktora naczelnego "Echa Dnia", Stanisława Wróbla. Dawid Łukasik
Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Katarzyna Ziołowicz otrzymała tytuł Osobowość Roku 2020 w województwie świętokrzyskim w kategorii Nauka. Pani profesor opowiedziała o wielkich wyzwaniach, jakie stoją przed wydziałem, którym kieruje.

Zakończył się finał wojewódzki plebiscytu Osobowość Roku 2020. Głosami czytelników "Echa Dnia" oraz portalu echodnia.eu zdobyła Pani prestiżowy tytuł Osobowości Roku 2020 w kategorii Nauka w województwie świętokrzyskim. Czy jest Pani dumna z tego wyróżnienia? Była Pani zaskoczona, że główny tytuł w kategorii Nauka trafi właśnie do Pani?

Jestem bardzo dumna z wyróżnienia, które przyznano mi głosami czytelników. Odbieram je jako uhonorowanie podejmowanych przez mnie działań w obszarze sztuki, edukacji artystycznej, powstania i rozwoju Wydziału Sztuki, którym obecnie kieruję.

Zdobyła Pani również tytuł Wykładowcy Rok Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. To nagroda przyznawana przez studentów, którzy w ten sposób chcą uhonorować wyróżniających się nauczycieli akademickich. Jaki jest przepis na edukacyjny sukces? Jak uczyć, żeby uczniowie czerpali z tej nauki jak najwięcej i zwyczajnie chcieli cały czas poszerzać swoją wiedzę?

Myślę, że najlepiej odpowiedzieli by na to pytanie studenci. Ze swojej strony staram się nie tylko przekazywać wiedzę, doświadczenie artystyczne, ale również w sposób empatyczny podchodzić do każdego studenta, starając się zauważyć jego możliwości i ograniczenia, które warto przełamywać. Edukacja artystyczna jest szczególnym rodzajem pracy, bazującym na indywidualnym i bezpośrednim kontakcie ze studentem. W ostatnim roku relacja ta nabrała jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru. Izolacja społeczna, trudności wynikające z funkcjonowania w warunkach pandemii bardzo mocno odbijają się na studentach. Tym bardziej zasługują na większe wsparcie.

Jest Pani dziekanem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Za co najbardziej lubi Pani swoją Pracę? Czy Pani także ma artystyczną duszę?

Bycie dziekanem to wielka odpowiedzialność, ale i satysfakcja z tego, że można budować coś od podstaw. Wydział Sztuki jest najmłodszą jednostką Uniwersytetu, a co za tym idzie jednostką, której należy nadać odpowiedni charakter i prestiż. Mamy świetnych wykładowców, których osiągnięcia artystyczne znane są i doceniane w kraju i na arenie międzynarodowej, co także przekłada się na osiągnięcia naszych studentów. Co roku ściągamy na studia utalentowanych młodych ludzi, coraz częściej z poza samego województwa świętokrzyskiego, ale i granic Polski. Myślę, że zajmowanie się twórczością artystyczną, prezentacją swoich prac w Polsce i na świecie pomaga mi w sposób niekonwencjonalny i bez żadnych granic tworzyć wizję rozwoju naszej jednostki. W sztuce nie ma rzeczy niemożliwych, bariery tworzą jedynie ludzie, którzy nie mają otwartej głowy na wyzwania, które stawia przed nimi los. Ja tych barier nie mam.

Jakie wyzwania stoją obecnie przed Wydziałem Sztuki Uniwersytetu? Planują Państwo może jakieś ciekawe projekty?

W planach mamy budowę nowej siedziby w kampusie Uczelni, który mam nadzieję stanie się wizytówką nie tylko naszego Uniwersytetu, ale również potencjału artystycznego miasta, regionu. Niebawem zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na jego bryłę, wnętrze, co ma stać się gwarantem stworzenia komfortowych warunków do prowadzenia kształcenia artystycznego, ale i oryginalnej, przyciągającego kształtu, bryły. Ogromną motywacją jest współpraca z lokalnym otoczeniem społeczno-gospodarczym Uniwersytetu, rozumiejącym potrzeby miasta, regionu, odczuwającym potrzebę istnienia takiej jednostki jak nasza. Podejmowana współpraca intensyfikuje się nie tylko w obszarze najbliższych relacji, ale również z innymi jednostkami akademickimi na arenie polskiej i międzynarodowej. W ostatnim czasie znacząco rozszerzyliśmy krąg naszego oddziaływania zawiązując porozumienia z wydziałami artystycznymi uczelni amerykańskich i chińskich. Podejmujemy również kroki, toczymy konkretne rozmowy, których efektem mam nadzieję w niedługim czasie, będą anglojęzyczne studia dualne realizowane z naszymi partnerami.

Wydział Sztuki jest jednostką, w której stale dzieje się coś interesującego. Prowadzimy nie tylko kształcenia, ale i działalność wystawienniczą otwartą na mieszkańców Kielc, regionu. Nasze przestrzenie stają się miejscem prezentacji ważnych projektów artystycznych. Jednym z nich jest wystawa, którą przedłużyliśmy jeszcze na okres wakacyjny, pod wymownym tytułem „Co nam pozostało po Polskiej Szkole Plakatu? Generacja 2.0”, prezentującą ponad 120 prac artystów- plakacistów z całej Polski, najważniejszych ośrodków artystyczno-akademickich. Wystawa odbyła się pod patronatem JM Rektora UJK, prof. dr hab. Stanisława Głuszka, wpisana została w program 27. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, odbyła się echem w najważniejszych mediach zajmujących się sztuką współczesną. Już teraz wiemy, że nie będzie to ostatnia prezentacja tego projektu, ponieważ przeniesiona będzie do kolejnych galerii w kraju i USA. Obecnie szykujemy się do wystawy polskiej grafiki artystycznej. Na wystawie znajdzie się ponad 200 grafik autorstwa czołowych artystów polskich. Prezentacja została wpisana w program 11. Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, a w jej promocję włączają się lokalne i ogólnopolskie media. W 2023 roku wystawa zostanie zaprezentowana na międzynarodowym kongresie grafiki artystycznej w San Juan w Portoryko.
Czas wakacji to także czas podsumowań mijającego, trudnego roku akademickiego. A jeśli podsumowania, to oczywiście poprzez wystawy końcoworoczne prac studentów wykonanych w poszczególnych pracowniach. Pracownicy naszego Wydziału okres wakacyjny przeznaczają nie tylko na tak ważny wypoczynek, ale również na działalność artystyczną w zakresie sztuk plastycznych, projektowych oraz muzyki, które mam nadzieję będą miały swoje upublicznienia w najbliższym czasie a ich efekty będziemy mogli opisać w kolejnym artykule.

Co Wydział Sztuki ma do zaoferowania przyszłym studentom? Dlaczego warto wybrać właśnie ten kierunek studiów?

Wydział Sztuki jest szczególną jednostką, która kształci nieprzeciętnych, wrażliwych, kreatywnych ludzi, doskonale przygotowanych do funkcjonowania na współczesnym rynku pracy. W swojej ofercie posiadamy studia licencjackie i magisterskie na kierunkach: Sztuki plastyczne, Visual Arts, Wzornictwo oraz Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. W ramach kierunków stwarzamy możliwość wyboru interesujących, odpowiadających teraźniejszemu zapotrzebowaniu modułów kształcenia, nierzadko bazujących na zastosowaniu nowych technologii jak projektowanie gier, projektowanie multimedialne czy grafika reklamowa i wydawnicza. Bloki te profilują naszych absolwentów i przygotowują do pracy w sektorze usług kreatywnych. O ich doskonałym przygotowaniu świadczą sukcesy krajowe i zagraniczne oraz fakt, że coraz częściej odnajdują swoje miejsce pracy nie tylko w regionie, ale i poza jego granicami, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Budapeszcie.

Nowym krokiem jest otwarcie naszej oferty na osoby w każdym wieku. W ramach formuły studiów 40 plus umożliwiamy podjęcie bezpłatnych studiów artystycznych stacjonarnych wszystkim tym, którzy do tej pory nie mogli tego zrobić z różnych przyczyn. Taka możliwość istnieje zarówno na Sztukach plastycznych i Wzornictwie, studiach I i II stopnia. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych, wieczornych, co pozwoli naszym przyszłym studentom łączyć pracę z kształceniem. To szansa nie tylko na rozwój potencjału twórczego, pasji, ale również zmiany kierunku kariery zawodowej, na co decyduje się coraz więcej kandydatów. Studenci Ci świetnie odnajdują się w środowisku akademickim, angażują w dodatkowe formy wsparcia, rozwoju jak plenery, warsztaty, wyjazdy studyjne, praktyki i staże zawodowe czy mobilności w ramach międzynarodowych programów wymiany.

Nasi studenci jako jedni z nielicznych w kraju mają szansę uczestnictwa w programach wymiany międzynarodowej nie tylko w obrębie krajów Unii Europejskiej, ale również poza nimi. Szczególnie dynamicznie kształtują się tu relacje z uczelniami chińskimi, w ramach których studenci wyjeżdżają na półroczne pobyty do Tianjin, Pekinu, a niebawem do kolejnych ośrodków. Współpraca ta nie ustała w warunkach pandemii. Nasi studenci mieli okazję uczestniczyć w zdalnych kursach języka chińskiego, warsztatach technologii tekstylnych i modowych. Dwa lata temu praca dyplomowa absolwentki Wzornictwa znalazła się w finale studenckiego światowego przeglądu projektowania ubioru, organizowanego przez prestiżowy Instytut Technologii Mody w Pekinie.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronach internetowych i mediach społecznościowych.

Obecnie cały czas trwają obrony prac licencjackich i magisterskich. Czy w związku z pandemią odbywają się one na specjalnych zasadach?

Okres pandemii wpłynął znacząco na formę odbywania zajęć w czasie całego roku akademickiego. W ostatnich miesiącach staraliśmy się wracać do bezpośrednich spotkań, rozmów. Tym samym wypracowaliśmy standardy bezpiecznego kontaktu i nasze obrony prac licencjackich i magisterskich mogą odbywać się stacjonarnie. Jest to bardzo ważne dla wykładowców jak i studentów, gdyż prezentacja dyplomowa stanowi zwieńczenie blisko półtorarocznej współpracy i dostrzeżenia w pełni efektów pracy studenta, nabytej przez niego w trakcie studiów wiedzy, umiejętności, kompetencji.

Na koniec mam pytanie bardziej osobiste, bo przecież nie samą pracą żyje człowiek. Co lubi Pani robić w wolnym czasie? Jakie ma Pani pasje, marzenia?

Myślę, że w tym momencie wygrywają podróże. Bardzo lubię poznawać nowe miejsca i odwiedzać te, które znam przez pryzmat historii sztuki. Lubię doświadczać świat wszystkimi zmysłami. Nie wystarcza mi tylko przekaz, forma pośrednia za pomocą nawet najlepszych mediów. Uwielbiam stać w galeriach przed obrazami wielkich mistrzów i delektować się ich wrażliwością i pięknem malarskiej, rzeźbiarskiej czy graficznej materii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie