Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia droga Stanisława Janaczka z Włoszczowy - wybitnego regionalisty i skromnego człowieka (ZDJĘCIA)

Iwona Boratyn
Urodził się 77 lat temu na Mazowszu, we wsi Gulin. W życiu poświecił się rodzinie i Włoszczowie. Jego współpracownicy wiedzieli, że nie mówi o sobie i swoich dokonaniach. Dużo robi dla potomnych, bez rozgłosu. We wtorek, 3 marca, odbył się pogrzeb Stanisława Janaczka - wybitnego regionalisty i skromnego człowieka. Jak go zapamiętaliśmy?

Odpala papieros za papierosem i słychać stuk maszyny do pisania. Trwało oczekiwanie co przetrwa, a co odpadnie z zapisanej kartki. Już go z nami nie ma. "Verba volant, scripta manet" – słowa ulatują, to co napisane, pozostaje. Odszedł na emeryturę w jesienią 2008 uroku. Znał niemal wszystkie zakątki gminy i powiatu. W 1979 roku uzyskał doktorat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z Włoszczową związała go żona i wielka pasja poznawania dziejów miasta i okolic.

We wtorek, 3 marca 2020 roku, pożegnaliśmy doktora Stanisława Janaczka - historyka, regionalistę, samorządowca. Opuszczał miasto tak jak żył - w ciszy, skupieniu, krok za krokiem do rzeczy wielkich i potrzebnych. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele, dawni współpracownicy, pasjonaci jego pracy, samorządowcy ze starostą włoszczowskim Dariuszem Czechowskim i burmistrzem Włoszczowy Grzegorzem Dziubkiem. Nie grały orkiestry, nie powiewały nad trumną sztandary, nikt nie głosił pożegnań nad grobem. Kondukt nie szedł ulicami miasta. Po prostu odszedł wielki, ale zwyczajny człowiek. Jego miarą jest dorobek, który Biblioteka Narodowa zakatalogowała na kilkadziesiąt pozycji naukowych, a jest ich znacznie więcej. – Znał tyle dawnych domów, dworów i pałaców. Teraz stanął na progu Domu Ojca. Prośmy, aby jak najrychlej mógł do niego wejść – żegnał zmarłego ksiądz profesor Tadeusz Gacia, jeden z najwybitniejszych polskich literaturoznawców, specjalista od literatury rzymskiej.

Stanisław Janaczek zamieszkał we Włoszczowie 30 lat temu. – Nie był stąd, a tak pokochał ziemię włoszczowską. Włoszczowa ma szczęście do takich ludzi - mówił o zmarłym w homilii ksiądz profesor Czesław Gacia, którego Stanisław Janaczek zaprosił do redakcji Włoszczowskich Zeszytów Historycznych. W nich mieszkańcy, historycy i regionaliści mogli poznać nieodkryte dotąd fakty z dziejów powiatu i gminy. Dla wielu współpracowników wydawnictwa, w małym powiatowym miasteczku zaczynała się droga do pracy naukowej. - Tego wydawnictwa teraz bardzo brakuje – mówi Paweł Ameryk, były burmistrz Włoszczowy, który przyjmował Stanisława Janaczka do pracy.

Ale były też inne cykliczne wydawnictwa. W tym roku obchodzimy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Tom 6 „Materiałów i Źródeł do Dziejów Powiatu Włoszczowskiego” z 2012 roku zawiera wykaz więźniów wszystkich niemieckich obozów zagłady. W tym tomie są też zapiski ze strajku o krzyże we Włoszczowie w 1984 roku. Stanisław Janaczek miał ogromną wiedzę o naszym mieście i regionie, jego zabytkach, historycznych wydarzeniach oraz osobach zasłużonych i przybliżał lokalnej społeczności tę wiedzę.

W gminie doktor Janaczek odpowiadał za sprawy oświaty, kultury, sportu i promocji. To był człowiek - instytucja. Nie sposób zliczyć jego dokonań dla miasta. Miał jeszcze wiele planów, wiele chciał dokonać. - Zawsze cichy, spokojny, skromny. Potrafił jednak mobilizować do pracy, dobrze motywować, dodać skrzydeł - opowiada doktor Robert Ślęzak, który ze Stanisławem Janaczkiem pracował we włoszczowskim Urzędzie Gminy, obecnie jest jednym z naczelników w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie.

W 2005 roku minister kultury Waldemar Dąbrowski wręczył medale „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" wybitnym przedstawicielom kultury i sztuki województwa świętokrzyskiego. Złoty medal otrzymał Rafał Olbiński, światowej sławy artysta plastyk, kielczanin. Ówczesny wojewoda świętokrzyski Włodzimierz Wójcik przekazał laureatom listy gratulacyjne oraz upominki. Wielka gala, z największymi w regionie. Podczas uroczystości w Muzeum Narodowym w Kielcach srebrny medal otrzymali: Karol Anbild, Krzysztof Urbański, Paweł Pierściński, Piotr Szczerski, Radosław Nowakowski i Katarzyna Gaertner. Brązowymi medalami uhonorowani zostali: Irena Dragan, Zdzisław Antolski, Antoni Drozd, Henryk Kawiorski, oraz Józef Straszak i Stanisław Janaczek. To tak wysoka półka – człowieka i jego dorobku. Ekstraklasa wiedzy i kultury.

Jak teraz zachować pamięć o człowieku, który stworzył encyklopedię Włoszczowy? W gronie dawnych współpracowników postanowiliśmy, że będzie Księga Pamiątkowa poświęcona doktorowi Stanisławowi Janaczkowi.

Spoczywaj w Pokoju!

Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie