Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osteoporoza - jedno z najczęstszych schorzeń. Sprawdź czy Ci nie zagraża

IMO
Osteoporoza to przewlekła choroba szkieletu i jedno z najczęstszych schorzeń współczesnego społeczeństwa. Choroba często nazywana bywa „cichym zabójcą”, ponieważ początkowo nie daje żadnych zauważalnych objawów. Lekarze natomiast mówią, że jest często „niema klinicznie”, czyli nie daje żadnych objawów klinicznych. Podpowiadamy, kiedy reagować, w jaki sposób i gdzie.

Wiek zwiększa ryzyko
W Polsce odsetek osób cierpiących na osteoporozę cały czas rośnie. Obecnie jest nią zagrożonych 40 procent kobiet i 13 procent mężczyzn po 50. roku życia. Choć częściej atakuje kobiety oraz osoby starsze, zdarzają się przypadki występowania tego schorzenia również u osób młodych. Ta podstępna choroba polega na postępującym ubytku masy kostnej, czego efektem jest zwiększona podatność na złamania, które są głównym objawem osteoporozy.Złamania zdarzają się nawet przy upadkach z wysokości własnego ciała. Z powodu osteoporozy najczęściej dochodzi do złamań: kręgosłupa, szyjki kości udowej, kości promieniowej i kości ramiennej.

Osteoporoza może być pierwotna lub wtórna. Pierwsza występuje częściej - jest konsekwencją starzenia się układu szkieletowego. Oczywiście ma to związek przede wszystkim z wiekiem - osteoporoza to przede wszystkim choroba populacji ludzi starszych. roku życia. Z wiekiem pojawia się znaczny niedobór witaminy D3. Zaburzony zostaje proces wchłaniania wapnia, budulca układu kostnego. Kości stają się słabsze. Duże znaczenie, czy i kiedy choroba nas dopadnie ma także styl życia. Jeśli w diecie brakuje wapnia, palimy papierosy, nadużywamy alkohol, mało się ruszamy, choroba może dać o sobie znać bardzo wcześnie.

Drugi rodzaj osteoporozy pojawia się albo w wyniku innych chorób, albo po stosowaniu niektórych leków, na przykład sterydów nadnerczowych, wykorzystywanych w leczeniu choroby reumatoidalnej czy leków przeciwpadaczkowych lub przeciwzakrzepowych. Narażone na osteoporozę wtórną są osoby w każdym wieku, które mają zaburzenia hormonalne, cierpią z powodu chorób układu pokarmowego z zaburzeniami wchłaniania czy mają przewlekłe zapalne choroby reumatyczne.

Obserwuj organizm, zrób badania
Kiedy reagować? Powodem osteoporozy mogą być genetyczne predyspozycje - to bardzo silny czynnik powstawania choroby. Alarmować powinien nas znaczny ubytek masy ciała, przedwczesna utrata miesiączki. Choroby tarczycy, cukrzyca typu 1 także upoważniają do wykonania badań w kierunku osteoporozy. Wskazaniem do diagnostyki są oczywiście złamania kręgów, stawu biodrowego. Lekarze są zdania, że każda kobieta po 65. roku życia i każdy mężczyzna po 70. roku życia powinni mieć wykonane badanie densytometryczne kości.

W Uzdrowisku kompleksowa opieka
Diagnostyką, leczeniem, a także rehabilitacją osteoporozy zajmuje się Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.
- W uzdrowisku działa Poradnia Leczenia Osteoporozy i Pracownia Densytometryczna oferująca pełny zakres diagnostyki - badania densytometryczne i badania laboratoryjne, ale także leczenie specjalistyczne. Badania diagnostyczne wykonujemy przy pomocy aparatu najnowszej generacji typu Prodigy Pro Full Size. Spełniając międzynarodowe kryteria, możemy precyzyjnie ustalić stopień choroby i ryzyko złamań kości.Naszym pacjentom gwarantujemy ponadto pomoc wykwalifikowanej kadry lekarskiej, konkurencyjne ceny i krótkie terminy - zapewnia Elżbieta Trybuch, dyrektor do spraw lecznictwa Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.

Poradnia leczenia osteoporozy czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8- 13. Bliższych informacji udziela: Przychodnia Uzdrowiskowa, telefon: 41-370-32-17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie