Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec będzie Rowerową Stolicą Polski? Wystarczy ściągnąć aplikację i "kręcić kilometry"

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
archiwum
Ostrowiec Świętokrzyski przystąpił do rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski. Od 1 września każdy, kto jeździ na rowerze i ściągnie specjalną aplikację na telefon, będzie mógł „kręcić kilometry”, by zdobyć puchar.

Ostrowiec jest jednym z ponad 20 miast, które przystąpią w tym roku do ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do zdobycia zaszczytny tytuł „Rowerowej Stolicy Polski”. Organizatorem zabawy jest Miasto Bydgoszcz.

Oprócz Bydgoszczy na liście pretendentów do tytułu znajdują się miasta, wysoko ceniące sobie ideę zrównoważonego transportu. Kilometry kręcić będą: Biała Podlaska, Białystok, Chełm, Chorzów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Kielce, Koszalin, Leszno, Olsztyn, Przemyśl, Suwałki, Świętochłowice, Włocławek, a także Ostrowiec Świętokrzyski.

- Wspólnie propagujemy aktywny wypoczynek i turystykę rowerową, promujemy jazdę rowerem, jako alternatywny środek transportu, wdrażamy także ideę smart city w polskich miastach – mówi Kamil Stelmasik ze stowarzyszenia Ostrower.

U podstaw organizacji przedsięwzięcia legła chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez Włochów, lecz została zawieszona w 2018 roku. Rywalizacja rusza 1 września 2019 roku i potrwa miesiąc. Kilometry będzie można gromadzić dzięki aplikacji „Rowerowa Stolica Polski”. Już teraz wszyscy chętni do wzięcia udziału w zabawie mogą pobrać bezpłatną aplikację na swoje smartfony w celu zapoznania się z nią i testowania. Miasto, które wygra otrzyma przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, zostanie on na stałe w jego posiadaniu.

- Dzięki udziałowi w akcji, każde miasto po zakończeniu rywalizacji otrzyma od organizatora szczegółowe statystyki oraz tak zwaną „mapę ciepła”, która w sposób szczegółowy pokaże jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy rywalizacji. Takie syntetyczne dane z pewnością ułatwią w przyszłości odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych czy małej infrastruktury rowerowej w naszym mieście. Wierzę, że nasze środowisko rowerowych pasjonatów, stowarzyszenia, grupy formalne i te mniej formalne są w stanie zawalczyć o puchar i wykręcić tysiące kilometrów dla naszego miasta, a tym samym pokazać jak liczna jest rzesza rowerzystów w mieście – mówi Kamil Stelmasik.

W aplikacji należy wybrać miasto i obszar, dla którego chce się zbierać kilometry. Działa ona na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Będzie można także uczestniczyć w rywalizacji grupy utworzonej w ramach miasta, na przykład pomiędzy szkołami, firmami czy stowarzyszeniami. Wtedy rywalizacja będzie rozgrywała się bezpośrednio w danym mieście.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie