Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec oczami mieszkańców. Debata o przyszłości miasta wskazała jego mocne i słabe strony [ZDJĘCIA, WIDEO]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Blisko 50 osób wzięło udział osobiście w debacie na temat przyszłości Ostrowca Świętokrzyskiego, która została zorganizowana w Ostrowieckim Browarze Kultury. Debata była również transmitowana w internecie, bowiem ilość uczestników bezpośrednich została okrojona ze względu na wymogi sanepidu.

Z możliwości udziału online w debacie skorzystało kilka tysięcy osób. Dyskusja o tym, jak Ostrowiec Świętokrzyski jest postrzegany przez jego mieszkańców i jak powinien funkcjonować w przyszłości, była częścią przygotowania wniosku aplikacyjnego o środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Ostrowiec Świętokrzyski jest w gronie 53 miast walczących o 40 milionów złotych na działania rozwojowe w ramach Programu „Rozwój Lokalny”.

W pierwszym etapie projekt „Ostrowiec Świętokrzyski– miasta OdNowa” znalazł się na bardzo wysokim, 5. miejscu.
Kolejnym krokiem, który może przybliżyć miasto do wygranej, jest przygotowanie- do października- Planu Rozwoju Lokalnego oraz Planu Rozwoju Instytucjonalnego. Zostaną w nich zawarte przyszłe działania, których celem jest rozwiązanie problemów i wzmocnienie potencjałów miasta. Aby je dokładnie określić, potrzeba szerokiej debaty. Mieszkańcy Ostrowca mieli też możliwość wypowiedzieć się za pośrednictwem ankiety.

Panelistami podczas debaty byli sekretarz miasta Anna Niedbała, wiceprezydent Ostrowca Piotr Dasios, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Jan Bernard Malinowski oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym Mariusz Łata, główny specjalista do spraw obsługi inwestora Zbigniew Wesołowski oraz Henryka Korytowska – ekspert ze Związku Miast Polskich.

Dyskusja trwała około trzech godzin, w jej trakcie poruszono wiele zagadnień. Jako mocne strony Ostrowca, mieszkańcy wskazywali między innymi edukację, warunki życia dla seniorów, infrastrukturę kulturalną i sportową. Jednocześnie jednak stwierdzają, że oferta w zakresie kultury i sportu jest niewystarczająca. Bolączką miasta jest szkolnictwo zawodowe, wciąż pozostające w cieniu ogólnokształcącego. Słabe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy, zbyt wysokie ceny kupna i wynajmu mieszkań- to problemy, o którą mówią najczęściej.

- Najważniejszym wnioskiem jest to, że mieszkańcy Ostrowca chcą poważnie rozmawiać o swoim mieście- mówi moderujący debatę Paweł Dryl.- Aktywność osób obecnych na sali oraz licznie zgromadzonych przy transmisji w mediach społecznościowych była imponująca. Usłyszeliśmy dojrzałe opinie ukazujące, jakie są źródła problemów, które wciąż jeszcze Ostrowiec przeżywa.

Najważniejsze dostrzeżone wyzwania to te, które koncentrują się wokół stabilności rynku pracy. Podkreślano znaczenie lokalnej solidarności. Widać ogromną potrzebę bycia dumnym z Ostrowca, mieszkańcy chcą, by ich miasto było w Polsce zauważone.
Jego zdaniem, słuchając przedstawionych opinii, można wskazać, że ważne jest przyciąganie do miasta nowych inwestycji. Zmiany na rynku pracy przełożą się na podniesienie jakości życia i otworzą drogę do tego, by miasto przyciągało i zachwycało.

- Cieszę się z tego przedsięwzięcia. Jako prezydent jestem czujny na uwagi i spostrzeżenia mieszkańców, ich sprawy i bolączki. Dzięki temu wyczuleniu regularnie rozwiązujemy wiele istotnych dla lokalnych społeczności spraw- ocenia Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca.- Nie zapominając o trudnych uwarunkowaniach mających korzenie w przeszłości, w tym monokulturze przemysłowej, budujemy markę miasta. Cieszę się, że mieszkańcy tak chętnie skorzystali z naszego zaproszenia. Dziękuję za wszystkie pozytywne opinie i doceniam uwagi, również te krytyczne, które pozwolą nam wytyczyć kierunki rozwoju na kolejne lata.

Przed zespołem miejskim i współpracującymi z nim konsultantami stoi teraz trudne zadanie, by z licznych wypowiedzi i oczekiwań ułożyć wizję, która jednoczyć będzie ostrowczan. Kolejnym etapem, do którego zaproszeni zostaną użytkownicy miasta, stanie się zbieranie pomysłów działań do Planu Rozwoju Lokalnego Miasta Ostrowca.

Program „Rozwój lokalny” jest dla polskich miast szansą na wsparcie doradcze w zrównoważonym rozwoju. Około 15 najlepszych projektów otrzyma środki grantowe na realizację kompleksowych i modelowych projektów rozwojowych.

Wsparcie w programie można pozyskać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza- przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny, ograniczania bezrobocia i migracji zarobkowej do dużych ośrodków miejskich, wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy. To także szansa na realizację projektów, które wpisują się w politykę mieszkaniową. Program kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.

Całkowity budżet programu to ponad 117 milionów euro (z których 100 milionów euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a 17 milionów 600 tysięcy euro wkład krajowy). Realizowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, we współpracy z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych oraz Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie