Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Świętokrzyski i ukraińska Biała Cerkiew będą nadal współpracować

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
Wicemer Białej Cerkwi Adrij Magdycz i prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński odnowili umowę o współpracy.
Wicemer Białej Cerkwi Adrij Magdycz i prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński odnowili umowę o współpracy. A. Śledzińska
Po dziesięciu latach Ostrowiec Świętokrzyski i ukraińska Biała Cerkiew chcą dalej współpracować. Miasta potwierdziły to przy urokliwych dźwiękach bandurki.

Ostrowiec i Biała Cerkiew będą dalej partnerami. Potwierdzone to zostało oficjalnymi podpisami.
Uroczystość przedłużenia umowy o współpracy odbyła się dokładnie dzień po 10. rocznicy podpisania pierwszego dokumentu.

MINĘŁA DEKADA

22 października 1999 roku ówcześni prezydent Ostrowca i mer Białej Cerkwi podpisali umowę o współpracy partnerskiej obu miast. Obejmuje one płaszczyzny ekonomiczną, gospodarczą, kulturalną i zawodową. W trakcie tych 10 lat organizowane były wystawy ostrowieckich plastyków w Białej Cerkwi, zaś w Ostrowcu gościli ukraińscy przedsiębiorcy.

- Efektem współpracy jest zwiększenie zainteresowania kulturą ukraińską wśród naszych mieszkańców. Z drugiej strony, kiedy zaczynaliśmy uczyć języka polskiego w Białej Cerkwi przychodziło kilka osób. Dzisiaj prowadzony jest program nauki dla około 400 młodych ludzi - podkreśla prezydent Ostrowca Jarosław Wilczyński.

BANDURZYSTKI ZACHWYCIŁY

Ukraińcy gościli w Ostrowcu już wiele razy. Tym razem oprócz delegacji złożonej z przedstawicieli władz, w tym wicemera Andrija Magdycza, przyjechali również członkowie młodzieżowego zespołu Ukrainoczka. Miesiąc temu na Ukrainie, w związku z obchodami rocznicy powstania Białej Cerkwi, przebywała delegacja ostrowiecka, w tym dziecięcy zespół Wiolinki.

W piątek Ukraińcy zrewanżowali się wspaniałym występem w Szkole Podstawowej numer 14. Młodzi ostrowczanie mieli okazję wysłuchać ludowych pieśni ukraińskich wykonanych na tradycyjnych bandurach, na których gra do niedawna była zakazana. Artyści z Białej Cerkwi zachwycili również wykonaniem współczesnych przebojów, a dodatkowo zaśpiewali po polsku piosenki "Płynie Wisła, płynie" oraz "Kolorowe jarmarki".

Skróconą wersję koncertu dali również w Muzeum Historyczno-Archeologicznym, gdzie Jarosław Wilczyński i Andrij Magdycz podpisali akt odnowienia deklaracji o współpracy.
W sobotę Ukraińcy byli gośćmi 80-lecia istnienia KSZO Ostrowiec i także tę uroczystość uświetnili swoimi występami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie