Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec w gronie 20 samorządów, które będą realizować pilotażowy projekt deinstytualizacji usług społecznych

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Marlena Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Dominik Smoliński zastępca Prezydenta Ostrowca podpisują umowę na pilotażowy projekt deinstytualizacji usług społecznych. Więcej na kolejnych zdjęciach
Marlena Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Dominik Smoliński zastępca Prezydenta Ostrowca podpisują umowę na pilotażowy projekt deinstytualizacji usług społecznych. Więcej na kolejnych zdjęciach fb Andrzej Kryj
Ostrowiec Świętokrzyski znalazł się w elitarnym gronie 20 samorządów, które realizować będą pilotażowy projekt deinstytualizacji usług społecznych. W środę, 12 października w Ministerstwie Rodziny zastępca prezydenta Ostrowca, Dominik Smoliński podpisał z Minister Marleną Maląg umowę w sprawie przyznania grantu na ten cel w wysokości blisko 1 miliona 500 tysięcy złotych.

Działania w gminie Ostrowiec skupią się na pomocy osobom starszym i samotnym, osobom niepełnosprawnym, niesamodzielnym, niezaradnym życiowo, osobom z ograniczoną sprawnością fizyczną i intelektualną, którym rodzina nie jest w stanie zapewnić całodobowej opieki i monitoringu, zagrożonym bezdomnością lub w kryzysie bezdomności, osobom związanym ze świadczeniem usług społecznych, w tym opiekunom w zakresie opieki nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym osobami starszymi.

- Deinstytucjonalizacja usług społecznych stanowi ważny kierunek rozwoju i zmian polityki społecznej, szczególnie w kontekście aktualnych wyzwań i potrzeb społecznych ujawniających się na szczeblach lokalnych czyli zmiany w strukturze społecznej – zaburzenie relacji rodzinnych, w tym pozostawianie seniorów bez opieki, zaburzenie relacji społecznych, czyli sąsiad nie zna sąsiada, a także starzejąca się populacja, wyzwania pieczy zastępczej, nowe wyzwania zdrowotne, bezdomność – mówi Magdalena Salwerowicz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu.

Fakt, że Ostrowiec będzie prowadził pilotażowy projekt jako jeden z 20 samorządów cieszy posła Andrzeja Kryja, który mówi że to wyróżnienie dla miasta.
- To bardzo duży sukces Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ostrowiec Świętokrzyski znalazł się w grupie 20 samorządów, które realizować będą ten pilotażowy program – mówi poseł. - O tym, że jest to elitarne grono mówiła Minister Marlena Maląg. Dziękowała samorządom, że podjęły się tego trudnego zadnia. W województwie świętokrzyskim pilotaż realizować będzie jeszcze powiat konecki. Wnioski składało również kilka innych świętokrzyskich samorządów, ale to ten ostrowiecki został oceniony najlepiej. Cieszę się, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej docenia działania ostrowieckiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, z którym od wielu lat współpracuję – dodał poseł Kryj.

Deinstytucjonalizacja to przede wszystkim reorganizacja usług społecznych od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej na poziomie lokalnych społeczności, która polega na zapewnieniu odpowiednich usług, ale także na tworzeniu odpowiednich warunków w danej społeczności.
- Ogólnie, polityka deinstytucjonalizacji obejmuje w pierwszej kolejności działania w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami, zdrowia psychicznego, w kryzysie bezdomności i z pieczy zastępczej – dodaje dyrektor. - Powstanie Lokalny Plan Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych w Gminie Ostrowiec Świętokrzyski- lokalny system usług społecznych-bezpłatnie lub za cenę niestanowiącą bariery dostępu – informuje Magdalena Salwerowicz.

Poprzez ten pilotażowy projekt Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ma przede wszystkim pomóc osobie w kryzysie bezdomności nawiązywać współpracę na poziomie lokalnym z podmiotami, które świadczą usługi w obszarze różnych usług: zdrowotnych, edukacyjnych. Projekt pozwoli także na tworzenie kręgów wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- Cała organizacja MOPS-u to jest wiele różnych świadczeń. I jak przychodzi klient do nas, to on jest zorientowany gdzie ma iść i do kogo. Natomiast jeśli przychodzi osoba w bezdomności to jej trzeba udzielić informacji i na przykład wypełnić wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, który nie jest świadczeniem z pomocy społecznej, tutaj nigdy tego pracownik socjalny nie robił, bo nie miał takich możliwości a teraz będziemy chcieli by jedna osoba mogła wszystko załatwić w zespole do spraw bezdomnych. To jedno okienko nie tylko będzie w MOPS-ie ale w różnych miejscach w mieście - tłumaczy dyrektor Salwerowicz.

Na wdrożenie projektu gmina Ostrowiec pozyskała prawie 1 milion 500 tysięcy złotych a wdrażanie pilotażu nastąpi do sierpnia 2023 roku.

Zobaczcie zdjęcia z podpisania umowy

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto