Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec wypadł świetnie w rankingu dotyczącym opłat komunalnych. Jest najtańszy w województwie

Redakcja
Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.
Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. Anna Śledzińska
Ostrowiec Świętokrzyski znalazł się w czołówce miast pobierających najniższe w Polsce opłaty komunalne. Gmina jest pod tym względem liderem wśród świętokrzyskich samorządów. Następny był Opatów.

Analizę kosztów usług komunalnych w miastach powiatowych opracowała na podstawie danych z 339 jednostek firma Curulis - Doradztwo Samorządowe.

Pod uwagę wzięto roczne koszty, jakie ponosi „przeciętna polska rodzina w pięciu najważniejszych obszarach. Były to zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów, komunikację publiczną, strefy płatnego parkowania.

Liderem rankingu zostało miasto Kozienice z wynikiem 1310,41 złotych, zaś najniżej uplasowało się miasto Tarnowskie Góry, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wyniosły 3 909,42 złotych.

Ostrowiec Świętokrzyski znalazł się na dobrym, 23 miejscu z kwotą 2085 złotych. Drugi ze świętokrzyskich samorządów - Opatów uplasował się na pozycji 96 z kwotą 2495,51 złotych.

W innych miastach regionu świętokrzyskiego, za usługi komunalne trzeba zapłacić około 500 złotych więcej.

- Ten ranking świetnie pokazuje, że Ostrowiec Świętokrzyski, to miejsce w którym warto mieszkać. To potwierdzenie, że dbamy o naszych mieszkańców - mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. - Nie zapominajmy, że te przyjazne dla mieszkańców opłaty proponujemy w okresie, gdy gmina spłaca kredyty, a więc nie czynimy tego kosztem ostrowczan. Od kiedy objąłem stery miasta uważałem, że mamy potencjał ku temu, aby nie podwyższać opłat, które uderzają w lokalną społeczność. Stąd też pomysł na obniżenie niektórych podatków.

W ostatnich latach, w Ostrowcu nie wzrosły wcale lub symbolicznie opłaty za doprowadzenie wody i odprowadzanie ścieków. Na niskim poziomie są także ceny biletów komunikacji miejskiej.

Biorąc pod uwagę wielkość badanych miast, najwyższe wydatki występują w miastach średnich, których liczba mieszkańców wynosi od 100 do 200 tysięcy osób. Z kolei najniższe koszty życia występują w miastach małych, których liczba ludności nie przekracza 50 tysięcy osób.

Średnie wydatki na usługi komunalne wynoszą 2764,06 złotych rocznie, a różnica rocznych kosztów pomiędzy najtańszym a najdroższym miastem wynosi prawie 2600 złotych, co - jak podkreślają autorzy rankingu - „wskazuje na duże dysproporcje i świadczy o różnych strategiach zarządzania miast.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie