Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec żegna Kazimierza Kocowskiego, powstańca warszawskiego i społecznika [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
W czwartek 19 lipca, dokładnie w południe, rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Kazimierza Kocowskiego, prezesa oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w powiecie ostrowieckim. Powstaniec warszawski i zasłużony ostrowiecki społecznik, zostanie pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ostatnie pożegnanie Kazimierza Kocowskiego rozpoczęło się w kolegiacie świętego Michała Archanioła o godzinie 12. Później ciało zostanie złożone na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Długiej. Uroczystości pogrzebowe odbywają się z udziałem warty honorowej Związku Strzeleckiego „Strzelec”, pocztów sztandarowych oraz żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kazimierz Kocowski miał 87 lat. Urodził się 13 lipca 1933 roku w Warszawie, jako jedenastoletni chłopiec uczestniczył w powstaniu warszawskim, zajmując się między innymi produkcją butelek zapalających. 5 sierpnia 1944 roku został ranny w głowę odłamkami bomby lotniczej, przeszedł ciężką operację, po upadku powstania i ewakuacji ludności ze stolicy wraz z rodzicami przebywał w obozie w Pruszkowie. W późniejszych latach używając pseudonimu "Grom" należał do podziemia antykomunistycznego, związany był między innymi z organizacją Wolność i Niezawisłość.

W Ostrowcu Świętokrzyskim mieszkał od 1956 roku. Jako zapalony filatelista w 1963 roku wstąpił do Koła Miejskiego Polskiego Związku Filatelistycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim,był jego sekretarzem i przewodniczącym a także wiceprezesem Zarządu Okręgu Kieleckiego PZF. Stworzył liczne kolekcje poświęcone militariom, malarstwu, rzeźbie i architekturze, zorganizował wiele wystaw i pokazów tematycznych oraz okolicznościowych, które dodatkowo wzbogacał ekspozycją medali, map, numizmatów, zdjęć, plakatów i dokumentów.

Pokazy prezentowane miedzy innymi w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Miejskim Centrum Kultury i Muzeum Historyczno-Archeologicznym były nie tylko ważnymi wydarzeniami w życiu miasta, ale także wykorzystywano je do prowadzenia lekcji historii.
Swoje artykuły Kazimierz Kotowski publikował między innymi w Zeszytach Kombatanckich, w 2013 roku na ogłoszony przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim Ogólnopolski i Polonijny Konkurs Literacki imienia Leopolda Staffa zgłosił publikację „Godzina W. Wspomnienia młodego powstańca". Za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej Kazimierz Kocowski został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i wieloma odznaczeniami regionalnymi.

W niedzielę, 1 listopada Kazimierz Kocowski trafił do szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przeszedł zapalenie płuc, był zakażony koronawirusem. W ciężkim stanie leżał na Oddziale Intensywnej Terapii, nieprzytomny, podłączony do respiratora. Poszukiwano dla niego osocza od ozdrowieńców. Zmarł w nocy z czwartku na piątek, 13 listopada.

Wykorzystano opracowanie Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie