Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowieckie "Krzemionki" potrzebują mocnego wsparcia. Chodzi o wymagania UNESCO

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Starostwo Powiatowe
Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak jako napawające optymizmem określiła rozmowy z marszałkiem województwa Andrzejem Bętkowskim, dotyczące współprowadzenia i co najważniejsze - współfinansowania Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim - jednostki, która zarządza rezerwatem Krzemionki, wpisanym na listę UNESCO. Chodzi właśnie o to, by jak najlepiej ten fakt wykorzystać oraz by spełnić wszystkie wymagania Komitetu UNESCO. Do tego potrzeba współpracy na wielu płaszczyznach.

Marszałek Andrzej Bętkowski spotkał się ze starostą Marzeną Dębniak i dyrektorem Muzeum Historyczno-Archeologicznego Andrzejem Przychodnim, właśnie na Krzemionkach. Wcześniej prowadzono już rozmowy dotyczące ewentualnej współpracy samorządów powiatowego i wojewódzkiego.

– Powiat zapewnia stabilne finansowanie dla muzeum. Natomiast jeśli chodzi o szeroko pojętą ochronę dziedzictwa kulturowego i wykorzystanie marki UNESCO, jest na potrzebne współfinansowanie, gdyż sami tego zadania nie udźwigniemy - mówi starosta Marzena Dębniak. - Bardzo się cieszę, że jest wola ze strony marszałka. Jest to jedyny zabytek w województwie, wpisany na listę UNESCO i pan marszałek zdaje sobie sprawę z rangi Krzemionek. Padły pewne deklaracje, a teraz pozostanie nam dograć szczegóły.

Ostrowieckie starostwo chciałoby otrzymać dotację z Urzędu Marszałkowskiego, w wysokości 1,5 miliona złotych rocznie. Wymienia przy tym swoje atuty, chociażby to, że jako jedyny podmiot muzealny tego rodzaju w regionie, prowadzi własne badania archeologiczne. Ich opracowywanie wymaga dużego nakładu sił i sporych środków. Na działalność naukową, w tym prowadzenie prac archeologicznych i ochronę cennego obiektu, brakuje rocznie około 2 milionów złotych.

- Pewnej szansy, którą dało wpisanie Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nie możemy zmarnować- uważa marszałek województwa Andrzej Bętkowski. - Jest to kwestia zdecydowanie ponad lokalna, więc województwo będzie chciało współpracować. Na jakim poziomie, to już w rękach Sejmiku Wojewódzkiego, który będzie podejmował decyzje finansowe.
Póki co Krzemionki w budżecie województwa na 2020 rok nie zostały ujęte. Nie znaczy to jednak, że to się nie zmieni. Wsparcia w tej kwestii samorząd powiatu szukać będzie między innymi u radnych wojewódzkich - Magdaleny Zieleń, Arkadiusza Bąka i Grigora Szaginiana.

Pomocy finansowej chce szukać także w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, licząc w tej kwestii na wsparcie ostrowieckich parlamentarzystów. Zarówno poseł Andrzej Kryj, jak i senator Jarosław Rusiecki, który wziął udział w spotkaniu, wielokrotnie podkreślali jak ważnym nie tylko dla powiatu ostrowieckiego, ale całego regionu miejscem, jest sieć neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego.

Współpraca powiatu i Urzędu Marszałkowskiego dla dobra rezerwatu Krzemionki ma się rozpocząć już w styczniu 2020 roku.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie