Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświadczenie radnego Tadeusza Koziora w sprawie Korony Kielce

Redakcja
Tadeusz Kozior
Tadeusz Kozior
Kolejny radny zabiera głos w sprawie sytuacji klubu Korona Kielce.

Dlaczego głosowałem za przyznaniem środków finansowych dla Korony Kielce?

Zabieram głos w sprawie Klubu Korona Kielce nie dla tego, że chcę się usprawiedliwić dlaczego głosowałem za przyznaniem środków dla Korony. Ja nie głosowałem za marnotrawieniem publicznych środków, ale za rozwojem i popularyzacją piłki nożnej w stolicy województwa jak i na arenie Polski. Każde stanowisko podjęte w sprawie dofinansowania Korony za lub przeciw będzie budzić kontrowersje wśród kibiców i mieszkańców Kielc, ale radni przy podejmowaniu różnych ważnych decyzji w Radzie Miasta nie mogą i nie powinni być instruowani odgórnie jak głosować, ponieważ ważny jest interes Miasta, a nie konkretnego ugrupowania! W mediach ukazują się kolejne usprawiedliwienia radnych dlaczego głosowali przeciw przyznaniu dotacji dla Korony, których głównym argumentem jest niegospodarność i złe zarządzanie Klubem. Pytam się, a kto z radnych jest za defraudacją środków publicznych przyznanych Koronie? Na pewno nikt!

Co dalej z rozwojem piłki nożnej w wydaniu młodzieżowym?

Chcę powiedzieć o aspekcie sportowym co daje nam Korona Kielce grając w Ekstraklasie. Mamy w Kielcach Koronę Kielce, która szkoli najwięcej młodych zawodników (około 450) i cztery mniejsze Kluby szkolące młody narybek piłkarski. Są to Orlęta, Rodzina, Czarnovia, Polonia oraz wiele szkółek piłkarskich powstałych w ostatnim czasie. W w/w drużynach łącznie piłkę nożną regularnie uprawia ponad 1000 młodych zawodników. Ten wzrost zainteresowania uprawianiem tego sportu rozpoczął się z chwilą awansu Korony do najwyższej klasy rozgrywek. Mówię o tym dlatego, że Ci młodzi adepci mają swoich idoli i ich marzeniem również jest grać w piłkę nożną na najwyższym poziomie. Równanie do najlepszych to taka wartość dodana. Również ta duża ilość dzieci trenujących w różnych Klubach jest zdecydowanie w mniejszym stopniu narażona na pokusy, typu zażywanie narkotyków czy innych używek. Jednym z przykładów jest to, że w 2014 r. w Orlętach Kielce przeszkolono dużą grupę młodych piłkarzy na temat szkodliwości narkotyków oraz innych używek, którą chłopcy z zaciekawieniem słuchali. Proszę pamiętać, że w dużym stopniu to sport odpowiednio wychowuje i kształci młode charaktery.

Wydawanie środków finansowych na promocję Miasta przez sport.

Na ostatniej sesji dużo mówiłem o Klubach z ekstraklasy które znacząco odmłodziły swoje drużyny i osiągają bardzo dobre wyniki sportowe. Są to kluby GKS Bełchatów, Jagiellonia Białystok czy po spadku Zagłębie Lubin, które jest na dobrej drodze do powrotu do ekstraklasy. W Koronie co roku ginie gdzieś duża grupa zawodników, która kończy wiek juniora starszego. Druga drużyna Korony to miejsce gdzie występują najczęściej niełapiący się w składzie, sprowadzeni zza granicy i dobrze opłaceni zawodnicy pierwszej drużyny oraz naturalnie zawodnicy wracający po kontuzjach. Jest tam bardzo mało miejsca dla Kieleckiej młodzieży. Czy nie naturalnym wyjściem z sytuacji wydaje się małymi krokami wprowadzanie do pierwszej drużyny wyróżniających się zawodników kończących wiek juniora, a jeżeli nie znajdą miejsca w składzie pierwszego zespołu to ogrywanie ich w drużynie rezerw? Trenerzy, Prezesi wolą kupić zawodnika z jakimś tam dorobkiem niż dać szansę młodemu zawodnikowi. Jeżeli promocja Miasta ma polegać na wspieraniu w tym przypadku Piłki nożnej to wspierajmy i promujmy młodych zawodników związanych z naszym regionem. Oczywiście jest to żmudna praca, ale przy obecnym finansowaniu Korony przez Miasto, Klub nie ma nic do stracenia - może jedynie zyskać, promując jakiś piłkarski talent! Zawodnikowi z zagranicy wiele się wybaczy, swojemu już nie. Jest wielu trenerów w ekstraklasie, którzy systematycznie wprowadzają młodych zawodników do pierwszej drużyny i to z bardzo pozytywnym skutkiem w klubach które wcześniej wymieniłem.

Nie ma dobrego rozwiązania na dziś.

Wracam do meritum sprawy czyli co dalej z Koroną. Tak naprawdę to chodzi o zbicie kapitału politycznego czyli kto więcej dołoży osobom zarządzającym Klubem. Jeżeli są dowody lub podejrzenia o nadużyciach to każdy obywatel, a szczególnie Radny Rady Miasta Kielc jest zobowiązany powiadomić o tym odpowiednie organy ścigające przestępczość. Jak sobie przypominam w roku ubiegłym radni PO zgłosili wniosek do Prokuratury z podejrzeniem nieprawidłowości do jakich mogło dojść w Koronie Kielce. Na dziś bynajmniej ja nie znam rozstrzygnięcia w tej kwestii. Jeżeli Rada Nadzorcza w Koronie pracuje społecznie to przecież można włączyć przedstawicieli poszczególnych Klubów do RN Klubu Korona Kielce. Oczywiście priorytetem jest znalezienie sponsora dla Korony Kielce. To jest tak jak z prywatyzacją zakładów pracy. Tu akurat mam duże doświadczenie z własnego podwórka. Mam tu na myśli ZUCHiAP "CHEMAR" S.A i poszczególne Spółki córki, które zostały sprywatyzowane w ostatnich latach i systematycznie zwiększają produkcję, zatrudniają pracowników i podwyższają wynagrodzenia. Na dziś Zarząd Klubu powinien przedstawić w trybie pilnym Radzie Miasta i mieszkańcom Kielc program uzdrowienia finansów Klubu, a Radni Kielc swoją decyzją pozwolić dokończyć Koronie sezon piłkarski 2014/2015 - a w tym czasie doprowadzić chociażby do częściowej prywatyzacji Klubu Korona Kielce.

Radny Rady Miasta Kielc,
Wiceprezes Klubu Orlęta Kielce
Tadeusz Kozior

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie