Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszałamiające skarby kieleckiej katedry na dwóch wystawach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Otwarte w piątek dwie wystawy: w kieleckiej katedrze i Muzeum Historii Kielc „Splendor Cathedralis” są końcowym elementem wielowątkowego projektu pt. „Miasto w blasku Kolegiaty”, upamiętniającym 950-lecie miasta oraz 850-lecie Katedry Kieleckiej. Zobaczcie, jakie eksponaty można podziwiać w skarbcu świątyni oraz w Muzeum Historii Kielc.

Dyrektor Muzeum Grzegorz Maciągowski przyznał, że zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia, z dwiema konferencjami naukowymi było możliwe dzięki współpracy księdza prałata Adama Kędzierskiego z Parafii Katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach, księdza Pawła Tkaczyka, dyrektora Muzeum Diecezjalnego i profesora Krzysztofa Brachy z Uniwersytetu imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W niezwykłym wydarzeniu otwarcia wystawy o katedrze w samej katedrze wziął udział biskup Jan Piotrowski. Otwarcie było okazją do przypomnienia dziejów kieleckiej świątyni i wybitnych osobistości z nią związanych. Od piątku w skarbcu katedralnym – na wystawie będącej częścią „Splendor Cathedralis”, zobaczyć można wybór najstarszych i najcenniejszych naczyń, tkanin liturgicznych i rękopisów.

Od piątku w skarbcu katedralnym – na wystawie będącej częścią „Splendor Cathedralis”, zobaczyć można wybór najstarszych i najcenniejszych naczyń, tkanin liturgicznych i rękopisów z kieleckiej katedry.Zobaczcie na kolejnych slajdach, jakie skarby kieleckiej katedry można podziwiać na wystawie.Czytaj więcej: Oszałamiające skarby kieleckiej katedry na dwóch wystawach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Niezwykłe skarby kieleckiej katedry. Zobacz cenne eksponaty [ZDJĘCIA]

Jednak to tylko niewielka część historycznych zasobów katedralnego skarbca.

- Na ekspozycji w Muzeum Historii Kielc pokazujemy przedmioty, które rzadko bądź wręcz nigdy są dostępne szerszej publiczności - wyjaśnia pomysłodawca wystawy Krzysztof Myśliński. - Za zgodą proboszcza Kędzierskiego wyjęliśmy blisko 150 obiektów, to głównie tkaniny liturgiczne: kapy, ornaty, dalmatyki, stuły, manipularze, burs, a także rzadko dzisiaj oglądane gremiale czy nakrycia na faldistorium. Ponieważ te nazwy nie dla wszystkich są oczywiste przygotowaliśmy też słowniczek je objaśniający.

Wyjątkowa wystawa w Muzeum Historii Kielc. Można tu podziwiać wyjątkowe eksponaty z kieleckiej katedry. - Na ekspozycji w Muzeum Historii Kielc pokazujemy przedmioty, które rzadko bądź wręcz nigdy są dostępne szerszej publiczności - wyjaśnia pomysłodawca wystawy Krzysztof Myśliński. - Za zgodą proboszcza Kędzierskiego wyjęliśmy blisko 150 obiektów, to głównie tkaniny liturgiczne: kapy, ornaty, dalmatyki, stuły, manipularze, burs, a także rzadko dzisiaj oglądane gremiale czy nakrycia na faldistorium. Ponieważ te nazwy nie dla wszystkich są oczywiste przygotowaliśmy też słowniczek je objaśniający.Wystawa uzupełniona została unikatowymi fragmentami kamieniarki z pierwszej, romańskiej świątyni, relikwiarzami, portretami biskupów i tekstami o związkach katedry i miasta.Zobacz eksponaty na kolejnych slajdach.Czytaj więcej: Oszałamiające skarby kieleckiej katedry na dwóch wystawach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Skarby katedry na wystawie w Muzeum Historii Kielce [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wystawa uzupełniona została unikatowymi fragmentami kamieniarki z pierwszej, romańskiej świątyni, relikwiarzami, portretami biskupów i tekstami o związkach katedry i miasta.

Cały projekt kieleckiego muzeum to okazja do poznania zazwyczaj niedostępnych skarbów Kieleckiej Katedry, ale także zwrócenie uwagi na odwieczne związki pomiędzy Wzgórzem Katedralnym a Kielcami.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie