Oto Liderzy Ekonomii Społecznej 2019. Laureatami Bieliny, Starachowice, Szkoła Zarządzania i Fundacja Anielskie Skrzydła z Ostrowca

s
Tytuły wręczyła wicemarszałek Renata Janik nadzorująca pracę Ośrodka Polityki Społecznej Urząd Marszałkowski
W piątek Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego wręczył nagrody Liderów Ekonomii Społecznej. Gala odbyła się w Targach Kielce. W kategorii Samorząd Prospołeczny nagrodę dostała Gmina Bieliny, w kategorii Biznes Prospołeczny – Szkoła Zarządzania w Ostrowcu Świętokrzyskim, w kategorii Podmiot Ekonomii Społecznej – Fundacja „Anielskie Skrzydła” z Ostrowca Świętokrzyskiego. Nagrodą Specjalną za specjalny wkład w rozwój ekonomii społecznej na terenie województwa świętokrzyskiego uhonorowana została Gmina Starachowice.

Jak informuje Regionalny organizator Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego: "Uroczystość zorganizowana w Targach Kielce dedykowana była wszystkim tym, którzy na pierwszym miejscu stawiają człowieka i jego potrzeby. Celem konkursu jest promowanie postaw prospołecznych zgodnie z ideą odpowiedzialności społecznej, upowszechnianie ekonomii społecznej w regionie oraz propagowanie narzędzi i rozwiązań wspierających włączenie społeczne. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Samorząd Prospołeczny – nagradzane są samorządy, które w swoich działaniach kierują się prospołecznymi wartościami, Biznes Prospołeczny, który na równi z ekonomicznym rachunkiem zysków i strat stawia realizację celów społecznych oraz Podmioty Ekonomii Społecznej, które z zasady zajmują się reintegracją tych, którzy najbardziej tego potrzebują".

– Uhonorowaliśmy przedsiębiorstwa, samorządy i podmioty ekonomii społecznej, które z ogromną atencją wspierają każdego dnia osoby potrzebujące. Obecnie na terenie województwa świętokrzyskiego działają dwadzieścia trzy takie podmioty, ale każdego roku ta grupa powiększa się. Jako Samorząd Województwa Świętokrzyskiego poprzez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej chcemy wspierać wszystkie podmioty po to, aby nasza gospodarka się rozwijała. A rozwój nie nastąpi, jeśli trzy wspomniane grupy czyli samorządy, przedsiębiorcy i organizacje samorządowe nie będą nawzajem się uzupełniać – mówiła podczas gali Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, której podlega Ośrodek Polityki Społecznej. – Serdecznie Państwu dziękuję za wszystko, co robicie każdego dnia. Dziś wręczamy statuetki i wyróżnienia w konkursie Lider Ekonomii Społecznej, ale tak naprawdę wszyscy Państwo jesteście liderami w tym co robicie – dodała Renata Janik.

Do konkursu zgłoszono dziesiątki instytucji, co sprawiło, że – jak wspomniała wicemarszałek Renata Janik – Kapituła Konkursu miała bardzo trudny wybór. Do rywalizacji stanęli najlepsi z najlepszych. Po burzliwych naradach, po wielu godzinach ustaleń – Kapitule udało się wytypować laureatów.

W kategorii Samorząd Prospołeczny nagrodę otrzymała Gmina Bieliny, zaś wyróżnienia Miasto Kielce i Powiat Kielecki. Gmina Bieliny została nagrodzona za wielopłaszczyznową współpracę samorządu z organizacjami pozarządowymi, inicjowanie i uczestnictwo w wielu inicjatywach o charakterze społecznym oraz realizację projektów, w ramach których wspierana jest ekonomia społeczna. Jak podkreślał odbierając statuetkę wójt gminy Sławomir Kopacz, nagroda Lider Ekonomii Społecznej jest dla niego szczególnie wyjątkowa ponieważ odwołuje się do tego, co jest kwintesencją samorządu.

– Samorządność to działanie na rzecz wspólnoty. W gminie Bieliny staramy się tworzyć wspólnoty, również z udziałem tych osób, którzy w pewnym momencie poczuły się wykluczone. Odbywa się to na wielu płaszczyznach; zarówno z udziałem organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, różnych grup zawodowych i społecznych. Na tyle się to udaje, że w pierwszym etapie dochodzi do włączenia społecznego tych osób, a później także do włączenia ekonomicznego. I to jest główny cel nad którym powinniśmy wszyscy pracować – powiedział Sławomir Kopacz.

W kategorii Biznes Prospołeczny zwyciężyła spółka Szkoła Zarządzania w Ostrowcu Świętokrzyskim, zaś wyróżnienia trafiły do Banku Spółdzielczego w Sędziszowie oraz firmy Formaster, mającej swe fabryki w Kielcach i Bilczy koło Kielc.

Z kolei w kategorii Podmiot Ekonomii Społecznej tytułem Lidera Ekonomii Społecznej oraz statuetką uhonorowana została Fundacja „Anielskie Skrzydła” z Ostrowca Świętokrzyskiego, a wyróżnienia otrzymały Spółdzielnia Socjalna „Przysmak” i Spółdzielnia Socjalna „Kazimierskie Smaki”.

Kapituła w tym roku postanowiła po raz pierwszy przyznać również Nagrodę Specjalną za specjalny wkład w rozwój ekonomii społecznej na terenie naszego województwa. Uhonorowana została nią Gmina Starachowice, która w opinii Kapituły przyczyniła się do rozwoju Ekonomii Społecznej, wdrażając innowacyjne rozwiązania.

Nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu wręczali gospodarze uroczystości – wicemarszałek Renata Janik oraz Marek Strzała, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. W wydarzeniu wzięli także udział między innymi senator Krzysztof Słoń oraz poseł Czesław Siekierski.

Galę uświetnili znakomitymi występami wokalnymi między innymi stypendysta „Fundacji Nasze Zdrowie”, aktor Teatru Daję Słowo Wojciech Makowski i działający przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie zespół Grześki. Gwiazdą wieczoru był zespół Raz Dwa Trzy.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie