Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto najlepsi uczniowie świętokrzyskich podstawówek

Piotr BURDA
Podsumowanie konkursów przedmiotowych - Krzyś Wilczek z Kielc, Igor Kubalski ze Staszowa i Mateusz Szwed ze Starachowic najlepsi w województwie.

Szkoły podstawowe z największą liczbą laureatów

Szkoły podstawowe z największą liczbą laureatów

Po 3 laureatów - Szkoła Podstawowa numer 28 Kielce, Szkoła Podstawowa numer 33 Kielce.
Po 2 laureatów - Szkoła Podstawowa numer 2 Kielce, Szkoła Podstawowa numer 8 Kielce, Szkoła Podstawowa numer 27 Kielce, Szkoła Podstawowa numer 34 Kielce, I Społeczna Szkoła Podstawowa Kielce, Szkoła Podstawowa numer 3 Staszów, Szkoła Podstawowa numer 1 Ostrowiec, Szkoła Podstawowa numer 5 Ostrowiec, Szkoła Podstawowa numer 10 Starachowice.

Ich nazwiska trzeba zapamiętać. Wyłoniono 35 laureatów tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych w świętokrzyskich podstawówkach.

Już po raz ósmy odbyły się konkursy przedmiotowe w świętokrzyskich szkołach podstawowych. Uczniowie sprawdzili swoje siły w dwóch konkursach: humanistycznym i matematyczno - przyrodniczym.

PIERWSZY SUKCES

Wielu z nich odnosiło już sukcesy w różnych konkursach, ale tytuł laureata konkursu wojewódzkiego ma najwyższą rangę. - To tutaj pojawiają się nazwiska, które potem wracają na etapie gimnazjum czy liceum. Takiego ucznia chce mieć każda szkoła - mówi Lucjan Pietrzczyk, świętokrzyski wicekurator oświaty i przewodniczący komisji konkursowej. To w końcu najlepsza "35" spośród 60 tysięcy uczniów świętokrzyskich podstawówek.

NAJLEPSZE SZKOŁY

Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych najwięcej jest uczniów z Kielc. Dominację Kielczan widać zwłaszcza w konkursie matematyczno - przyrodniczym, gdzie na 25 laureatów aż 16 uczy się w kieleckich podstawówkach. Za to w konkursie humanistycznym jest tylko czterech Kielczan w gronie 12 laureatów. Największe powody do zadowolenia mają dwie kieleckie podstawówki: numer 33 na Osiedlu Świętokrzyskim i numer 28 przy ulicy Szymanowskiego. Dla pierwszej z tych szkól to podtrzymanie dobrej passy, bo kilka dni temu otrzymała od Ministerstwa Edukacji Narodowej tytuł "Szkół Odkrywców Talentów". Szkoła Podstawowa numer 28 udowodniła swoją klasę, bo od wielu lat ma jeden z najwyższych wyników na sprawdzianie szóstoklasistów. Więcej można było oczekiwać od kieleckiej szkoły podstawowej numer 25 - jeden laureat, w ubiegłym roku czterech. Na więcej też pewnie liczono w Szkole Podstawowej numer 8 w Kielcach - dwóch laureatów, w ubiegłym roku czterech. Warto też zauważyć świetną pracę Barbary Kiljańskiej i Renaty Kudełko, nauczycielek Szkoły Podstawowej numer 5 w Ostrowcu. Mają dwóch laureatów konkursu humanistycznego i to na bardzo wysokich miejscach. Na drugim Piotra Ćwika, na trzecim Grzegorza Waliszczaka.

TRZECH BOHATERÓW

Czas na największe gwiazdy ósmej edycji konkursów. Taką gwiazdą jest z pewnością każdy z 35 laureatów i gimnazja powinny się "bić" o takiego ucznia. Każdy laureat konkursu przedmiotowego ma bowiem prawo wybrać dowolne gimnazjum poza swoim obwodem szkolnym. Jest też zwolniony ze sprawdzianu szóstoklasistów i 5 kwietnia ma wolne. Wśród 35 laureatów na szczególną uwagę zasługują trzy nazwiska. To Krzysztof Wilczek ze Szkoły Podstawowej numer 28 w Kielcach, który zajął pierwsze miejsce w konkursie matematyczno - przyrodniczym. Kolejny uczeń to Igor Kubalski ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Staszowie - zajął pierwsze miejsce w konkursie humanistycznym, a do tego jest jeszcze laureatem konkursu matematyczno - przyrodniczego. Wreszcie Mateusz Szwed, który jest laureatem obydwu konkursów. Tak jak Igor Kubalski.

MATEMATYKA JEST SUPER

Krzysztof Wilczek wygrał konkurs matematyczno - przyrodniczy zdobywając 39 punktów, na 40 możliwych do zdobycia. - Ten jeden punkt mniej, to dlatego, że poległem na geografii - mówi Krzysztof. Nad kolejnym uczniem miał trzy punkty przewagi. Jego pasją jest matematyka. - Uwielbiam rozwiązywać zadania z matematyki, robię to nawet w wolnym czasie. To chyba dlatego, że lubię kombinować - mówi Krzyś. Rozwiązywanie równań matematycznych, podstawianie wzorów to dla Krzysia właśnie kombinacje. Jego pasję łatwo wytłumaczyć tym, że rodzice są informatykami. - Razem ze mną siedzą nad zadaniami - mówi młody laureat. Języka polskiego już nie lubi tak jak matematyki. Potrafi jednak pięknie się wypowiadać, a rozmowa z nim należy do przyjemności. Krzyś myśli już powoli o wakacjach, które zamierza spędzić na Mazurach i o sezonie rowerowym, który się zaczyna. Przed nim wybór gimnazjum. - "Nazaret" w Kielcach - mówi krótko. To oznacza, że przed siostrami nazaretankami z Gimnazjum świętej Jadwigi Królowej w Kielcach kolejne wyzwanie. Dostaną talent, którego nie można zmarnować.

MAMO, POWTÓRZ TO

Igor Kubalski uczy się w Szkole Podstawowej numer 3 w Staszowie. - Kiedy dowiedziałem się o tym, że uzyskałem najlepszy wynik w województwie z konkursu humanistycznego, byłem z moim tatą na zakupach. Zadzwoniła do mnie mama i powiedziała mi, że wygrałem konkurs. Nie mogłem uwierzyć w to, że jestem pierwszy i poprosiłem mamę, by powtórzyła to jeszcze raz - mówi Igor. Wtedy jeszcze nie wiedział, że za tydzień zostanie laureatem w następnym konkursie, matematyczno-przyrodniczym. Igor interesuję się muzyką, historią oraz matematyką. W wolnych chwilach gra na gitarze oraz pianinie.

Swoje umiejętności muzyczne szlifuje w Staszowskiej Szkole Muzycznej. W ubiegłym roku, jako uczeń piątej klasy dotarł do finału konkursu humanistycznego, w tym roku już go wygrał. - Swoje zainteresowania przedmiotami humanistycznymi zawdzięczam moim rodzicom oraz dziadkom, ponieważ są oni historykami oraz polonistami i muzykami - mówi. Igor lubi dużo czytać, uwielbia polskie komiksy, a najbardziej Tytusa. Podkreśla, że nie byłby laureatem gdyby nie jego nauczyciele. - Dziękuję pani Renacie Biesiadzie, nauczycielce przyrody, pani Marzenie Winiarskiej, nauczycielce matematyki, panu Robertowi Kuflowi, nauczycielowi historii, oraz pani Renacie Kowalcze, nauczycielce języka polskiego - mówi Igor Kubalski. Do jego sukcesu przyczynił się też Wojciech Zarzycki, słynny "niemagister" ze Staszowa, do którego Igor chodził na zajęcia. - Nauczył mnie patrzeć na matematykę z zupełnie innej strony - mówi laureat ze Staszowa. Jak każdy syn najbardziej wdzięczny jestem swojej mamie. - Całe życie uczyła mnie logicznie myśleć i poświęciła tydzień ferii, aby przygotować mnie do konkursu humanistycznego - mówi. W przyszłości chciałby skończyć prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim i zajmować się muzyką. - Marzę o tym, żeby dorównać Jimmy'emu Hendrixowi - mówi Igor Kubalski.

WYJĄTKOWY MATEUSZ

Bohaterem tegorocznej edycji konkursów jest z pewnością Mateusz Szwed, uczeń Szkoły Podstawowej numer 10 z oddziałami integracyjnymi w Starachowicach. Został on laureatem obydwu konkursów: humanistycznego i matematyczno - przyrodniczego. - To wyjątkowe dziecko - mówi o nim Agata Wojtyszek, dyrektorka szkoły. Już wcześniej Mateusz zdobywał laury dla swoje szkoły. Zdobył pierwsze miejsce w konkursie ekologicznym, działa w kole recytatorskim i teatralnym. Kilka dni temu odebrał pierwszą nagrodę w Konkursie Fundacji Fundowiczów, nagradzającej wybitnych uczniów ze Starachowic. Dużą rolę w sukcesach Mateusza odgrywa jego mama - nauczycielka w Szkole Podstawowej numer 10 w Starachowicach. To mama była jedną z nauczycielek, która przygotowywała go do konkursu. - To wielki talent i liczymy, że w gimnazjum jego kariera będzie się pięknie rozwijać - mówi dyrektorka Agata Wojtyszek.

Podsumowanie tegorocznej edycji konkursów w podstawówkach odbędzie się 28 marca, w poniedziałek w szkole podstawowej numer 34 w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie