Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto najstarszy kościół w Kielcach. Zobacz jak zmieniał się Kościół świętego Wojciecha na przestrzeni wieków

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Kościół świętego Wojciecha jest najstarszym kościołem w Kielcach. Znasz jego historię? Zobacz jak zmieniał się na przestrzeni wieków. 


>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Kościół świętego Wojciecha jest najstarszym kościołem w Kielcach. Znasz jego historię? Zobacz jak zmieniał się na przestrzeni wieków. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Kościół świętego Wojciecha jest najstarszym kościołem w Kielcach. Znasz jego historię? Zobacz jak zmieniał się na przestrzeni wieków.

Krótka historia kościoła świętego Wojciecha

Początek kościoła świętego Wojciecha datuje się na XI wiek, kiedy to postawiono w tym miejscu niewielki drewniany kościół, pełniący funkcję kościoła cmentarnego. Powstał on przy osadzie, która dała początek miastu Kielce. W pochodzącym z 1573 roku testamencie Pawła, wicekustosza kieleckiego, zachował się zapisek na temat przeprowadzonego remontu drewnianego kościoła brzmiący: "zapis na reparację budynków kościoła św. Wojciecha w Kielcach". W roku 1763 na jego miejscu wybudowano barokowy, murowany kościół, który został ufundowany przez kanonika Jana Rogallę. W 1885 roku miała miejsce rozbudowa kościoła, która nadała mu ostateczny wygląd. Autorem projektu rozbudowy był architekt gubernialny Franciszek Ksawery Kowalski.

Odkrycia archeologiczne

Na przełomie roku 2006 i 2007, podczas remontu Placu Świętego Wojciecha, natrafiono na pochodzące z XVIII wieku kamienne fundamenty łączone wapienną zaprawą. Zdaniem historyków, są to pozostałości po przykościelnym szpitalu dla ubogich, który prawdopodobnie spłonął w 1800 roku, gdy Kielce zostały ogarnięte przez wielki pożar. Podczas dalszych prac wykopaliskowych odkryto dwa groby, liczące ponad 300 lat, a na głębokości około 80 cm natrafiono na grunt z okresu średniowiecza, ze sporą ilością fragmentów ceramiki, po których oszacowano wiek znaleziska na przełom XI i XII wieku. Zostały odkopane resztki paleniska, polepy oraz słupów, które stanowią fragmenty średniowiecznej chałupy, wchodzącej w skład osady przedlokacyjnej, otaczającej kościół świętego Wojciecha. Odkrycie to stanowi dowód na ponad dziewięćsetletnią historię Kielc i potwierdza tezy historyków, iż to miejsce jest kolebką miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto