Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otoczenie zalewu Pasternik w Starachowicach już niebawem zmieni się nie do poznania. Otwarto oferty przetargowe (ZDJĘCIA)

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Fot. Krzysztof Krogulec
Otwarto oferty w postępowaniu przetargowym na zagospodarowanie północnej linii brzegowej zbiornika Pasternik w Starachowicach. - Najważniejsza deklaracja z mojej strony: zrobimy to! - napisał na Facebooku prezydent Marek Materek.

Otoczenie zalewu Pasternik w Starachowicach niebawem mocno się zmieni. Niebawem mają zacząć się prace przy oczyszczaniu dna zbiornika i zagospodarowanie jego północnej linii brzegowej. Inwestycja zakłada wzdłuż brzegu, zlokalizowanego od strony torów kolejowych, budowę ciągu pieszo-rowerowego, promenady reprezentacyjnej, ścieżki rowerowej, pomostów, podestów, skatespot'u, parkingu wraz z drogą dojazdową oraz placu zabaw. Teren zostanie wyposażony w elementy tzw. małej architektury, czyli ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, altany. Wymienione zostanie oświetlenie a całości dopełnią nowe nasadzenia zieleni.

W przetargu wpłynęło 12 ofert opiewających na kwoty od ok 4,4 miliona złotych do 7,2 miliona złotych. W realizacji inwestycji pomogą środki europejskie i pieniądze z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Ten projekt to jeden z wielu elementów kompleksowego programu rewitalizacji miasta jaki od kilku lat jest realizowany w Starachowicach.

- Starachowice były jednym z 20 miast w Polsce, które uczestniczyły w finałowym etapie programu Modelowa Rewitalizacja Miast. Dzięki temu m.in.: pozyskaliśmy środki europejskie na wykonanie dokumentacji technicznych dla kilku kluczowych inwestycji w naszym mieście. Po kilku latach przygotowań, regulowania kwestii własnościowych, konsultowania, projektowania, uzyskiwania pozwoleń nadszedł czas realizacji – napisał Matek Materek.

Zalew Pasternik to sztuczny zbiornik wodny znajdujący się na 98 kilometrze rzeki Kamiennej, w zachodniej części Starachowic, w bezpośrednim sąsiedztwie dworców PKP i PKS. Został wybudowany w 1920 roku, ma powierzchnię 52,3 hektara, lustro wody zajmuje około 42 hektary. Podzielony jest groblą na dwie części: rekreacyjną i ujęciową. W roku 1996 zakończono eksploatację zbiornika jako rezerwuaru wód przemysłowych, ograniczona została jego funkcja retencyjna.

Ze względu na bogatą szatę roślinną oraz liczne gatunki ptactwa wodnego Rada Miejska w Starachowicach uchwałą z dnia 24 października 2005 roku ustanowiła na części zbiornika o powierzchni 12,6 hektara użytek ekologiczny podlegający ochronie prawnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto