Otwarcie Ośrodka Architektury i Humanistyki Politechniki...

  Otwarcie Ośrodka Architektury i Humanistyki Politechniki Świętokrzyskiej w Sandomierzu

  Małgorzata Płaza

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Otwarcie Ośrodka Architektury i Humanistyki Politechniki Świętokrzyskiej w Sandomierzu
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Małgorzata Płaza

  Politechnika Świętokrzyska uruchomiła w Sandomierzu Ośrodek Architektury i Humanistyki.
  Znajduje się on przy ulicy Mariackiej na Starówce, w budynku odkupionym przez kielecką uczelnię od Banku Spółdzielczego. Obiekt przez ostatnie półtora roku został gruntownie wyremontowany.

  Zobacz także: Brutalna akcja policji. Jeden z funkcjonariuszy bił mężczyznę łomem

  TVN24/x-news

  W placówce będą odbywać praktyki studenci architektury. Korzystać będą z niego uczestnicy plenerów malarskich. Będzie to również miejsce studenckich wystaw.

  W ośrodku znajdują się dwie sale dydaktyczne dla 15 i 50 osób. W salach tych będzie możliwe organizowanie zarówno konferencji naukowych, jak i spotkań biznesowych. W budynku powstał również pensjonat z dziewięcioma pokojami noclegowymi o wysokim standardzie.

  - Ośrodek będzie dostępny dla środowiska naukowego z Polski i z zagranicy, wszelkich instytucji samorządowych i kulturalnych. W najbliższym czasie planujemy podpisać umowę z Towarzyszem Naukowym Sandomierskim, które będzie mogło organizować tu spotkania, prelekcje i odczyty - powiedział profesor Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

  Z pensjonatu będą mogli korzystać również turyści przyjeżdżający do Sandomierza.

  Rektor mówił, jak narodził się pomysł uruchomienia placówki. Politechnika Świętokrzyska nie posiadała do tej pory funkcjonującego ośrodka poza Kielcami, a Sandomierz ze względu na walory historyczne i architektoniczne był bardzo dobrym miejscem na taki cel. Profesor Stanisław Adamczak nie ukrywał, że na decyzję wpłynęły także względy osobiste - jego związki z Sandomierzem.

  Dla uczelni funkcjonowanie ośrodka będzie również formą promocji - będą go mijać tysiące turystów przechodzących z Rynku do katedry.

  Budynek został kupiony z wypracowanych przez politechnikę pieniędzy.

  Ośrodek Architektury i Humanistyki poświęcił biskup Krzysztof Nitkiewicz. Hierarcha podkreślił, że jest to inicjatywa ważna dla Sandomierza. - Będzie rozsławiała miasto. Mam nadzieję, że przyczyni się do jego rozwoju. W Sandomierzu potrzeba mocnego ośrodka akademickiego. Może ta placówka to będzie jego początek? Może powstanie tu kiedyś wydział politechniki? - mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz.

  Przy wejściu do budynku odsłonięta została tablica pamiątkowa.

  Współpracują od dawna

  Współpraca między sandomierskim samorządem a Politechniką Świętokrzyską w Kielcach trwa od kilku lat. W ramach podpisanej umowy co roku w Sandomierzu odbywają się między innymi plenery dla studentów architektury. Ich zwieńczeniem są wystawy. W ubiegłym roku przyszli architekci przygotowywali prace na konkurs na koncepcję zagospodarowania placu 3 Maja w Sandomierzu. W oparciu o najciekawsze propozycje opracowany zostanie projekt tej inwestycji.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (37)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (37) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]