Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Strefy Relaksu w szkole podstawowej w Małogoszczu! Realizacja konkursu "Zakręceni w przestrzeni" zakończona (ZDJĘCIA)

albo
Strefa Relaksu w SP w Małogoszczu. Oficjalne otwarcie
Strefa Relaksu w SP w Małogoszczu. Oficjalne otwarcie Artur Kowalski
Chyba każdy, zarówno młody jak i starszy, uczeń i osoba pracująca marzy o chwili wytchnienia od swoich obowiązków. Do tego, by wypocząć potrzebne jest jeszcze odpowiednie miejsce. I właśnie taki kącik - Strefę Relaksu - utworzyli uczniowie ze szkoły podstawowej w Małogoszczu z pomocą nauczycieli, rodziców, konserwatorów oraz przedstawicieli WSPÓLNIE - Fundacji LafargeHolcim. W środowy poranek odbyło się oficjalne otwarcie kolorowej Strefy Relaksu.

Grupa składająca się z 11 uczniów z klasy VII c ze Szkoły Podstawowej imienia 24 lutego 1863 roku we wrześniu rozpoczęła pracę nad projektami w konkursie "Zakręceni w przestrzeni" organizowanym przez WSPÓLNIE - Fundację LafargeHolcim. Uczniowie podzielili się na dwa zespoły, które zaproponowały metamorfozę tego samego pomieszczenia. Do zespołu 1 należeli: Marcelina Chełmińska, Katarzyna Nogaj, Aleksandra Rachuba, Emilia Rachuba, Hanna Skrobot, Alicja Siedlecka. Zespół 2 stworzyli: Mateusz Dąbek, Gabriel Piasecki, Jakub Piotrowski, Jan Strojny, Jan Zaborowicz. Na czele zespołów stanęła wieloletnia nauczycielka plastyki, Dorota Kosik.

Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu zmian w przestrzeni edukacyjnej i przedstawieniu jej w formie filmu lub prezentacji.

Uczniowie jednej klasy przygotowali dwa różne projekty. Oba dotyczyły aranżacji szkolnego korytarza. Młodzi architekci stwierdzili, że to właśnie ta przestrzeń wymaga metamorfozy. Projekty mimo, że dotyczyły tej samej przestrzeni różniły się od siebie kolorystyką i charakterem. Wyraźnie widać było, który z nich ma czynnik męski, a który żeński.

Pod koniec września 2018 roku z Warszawy napłynęła wspaniała wiadomość: oba projekty zostały docenione w konkursie. Uczniowie wspólnie wywalczyli czek na 5000 złotych. Projekty makiet należało przenieść w rzeczywistość.

W styczniu rozpoczęły się prace nad realizacją projektu
- Po przesłaniu przez fundację nagrody na konto Rady Rodziców podjęliśmy decyzję, aby nie czekać do wakacji i rozpocząć realizację pracy podczas ferii. Zaczęło się planowanie, adaptowanie, decydowanie, bo marzenie to jedno, a rzeczywistość drugie. Spotykaliśmy się regularnie. Wybieraliśmy fototapetę, dywany, meble oraz kolor ścian. Ponieważ ważnym materiałem w naszej aranżacji były opony samochodowe poprosiliśmy naszą opiekunkę z Fundacji, panią Agnieszkę Rafalską o pomoc w ich zdobyciu. Na tydzień przed feriami pod szkołę podjechał samochód wyładowany zwykłymi oponami samochodowymi. Zamierzaliśmy z nich wyczarować meble do naszej strefy relaksu. Nasi wspaniali szkolni konserwatorzy wyczyścili je i osuszyli. Do współpracy przy przedsięwzięciu zostali zaproszeni również rodzice uczniów. Ich pomoc była nieoceniona - relacjonowała główna pomysłodawczyni i opiekunka uczniów Dorota Kosik.

Celem konkursu było między innymi uwrażliwienie młodzieży na jakość otoczenia, w którym żyją oraz zachęcenie ich do czynnego udziału w tworzeniu przyjaznej przestrzeni wokół siebie.

- Cel konkursu został osiągnięty. W sposób bardzo czynny i twórczy zorganizowaliśmy w swojej szkole przestrzeń przyjazną dla każdego ucznia. Wartością dodaną są relacje, które wytworzyły się podczas pracy, czyli współpraca w jednym przedsięwzięciu tak wielu ludzi dobrej woli. Wspólnie stworzyliśmy coś wyjątkowego i niepowtarzalnego! Ogromne podziękowania w imieniu swoim i uczniów kieruję do wszystkich rodziców zaangażowanych w projekt. Ich pomoc była ogromna i nieoceniona. Byłam pod wrażeniem jak dorośli zaangażowali się w nasze przedsięwzięcie. Nasza opiekunka, koordynatorka projektu, Agnieszka Rafalska, to osoba dzięki której zadziały się rzeczy w pierwszej chwili niemożliwe, a jej się udało. No i oczywiście fundacja, bez której nie byłoby tego wszystkiego - powiedziała pani Dorota Kosik.

W otwarciu Strefy Relaksu 27 lutego uczestniczył burmistrz miasta i gminy Małogoszcz Mariusz Piotrowski, Prezes WSPÓLNIE- Fundacja LafargeHolcim Kinga Walczyńska, Agnieszka Rafalska opiekunka projektu z ramienia Fundacji, dyrektor Cementowni Małogoszcz Jacek Patyk, dyrektor Zespołu Szkół Krzysztof Dudkiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej Renata Majchrowicz, pełniąca obowiązki dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Renata Smagacz, przewodniczący Rady Rodziców Tomasz Borowski, wychowawczyni klasy VII c Monika Grzyb, a także rodzice oraz konserwatorzy.

W projekcie wzięło udział 40 projektów w tej kategorii wiekowej, a tylko 5 otrzymało granty. Dyrektor Cementowni Małogoszcz podkreślił, że uczniowie z Małogoszcza są jednymi z najbardziej aktywnych, chcących działać i tworzyć, młodych ludzi w skali całego kraju.

Uczniowie z Małogoszcza biorą udział w konkursie od samego początku - a ta edycja była III.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie