Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarta wystawa o radomskim Czerwcu '76 w Starachowicach [ZDJĘCIA]

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Na wystawie na skwerze imienia Zdzisława Rachtana „Halnego” w Starachowicach, „TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80”
Na wystawie na skwerze imienia Zdzisława Rachtana „Halnego” w Starachowicach, „TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80” Kazimierz Cuch
Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, miasto Starachowice oraz starachowicki Park Kultury zorganizowały plenerową wystawę „TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80”. Wernisaż wystawy odbył się w piątek, 2 lipca na starachowickim skwerze imienia Zdzisława Rachtana „Halnego”.

W wernisażu uczestniczyli między innymi: starosta starachowicki- Piotr Babicki, Aneta Nasternak- zastępca prezydenta Starachowic, Waldemar Bartosz- przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, Agnieszka Lasek- Piwarska- dyrektor starachowickiego Parku Kultury.

Przyszło kilku starachowickich działaczy „Solidarności”.

Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Kielcach, który repreze
ntowała Edyta Krężołek. Tak uhonorowano 45. rocznicę protestów robotniczych w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku.
Na dość skromnej wystawie są pamiątkowe zdjęcia z protestów robotniczych w tych trzech miastach i skrótowe informacje o wydarzeniu. Szeroko o tamtych wydarzeniach mówiła wspomniana Edyta Krężołek z IPN.

Czerwiec '77
W czerwcu 1976 roku władze komunistyczne zapowiedziały podwyżki cen, obejmujące podstawowe artykuły spożywcze. Zbiedniałe społeczeństwo odpowiedziało na to protestem 25 czerwca, gdy zastrajkowało 97 zakładów pracy. W Radomiu, Ursusie i Płocku robotnicy wyszli na ulice. W Zakładach Ursus pracownicy rozkręcili tory i uniemożliwili ich szybką naprawę wepchniętą w wyrwę lokomotywą.

Setki uczestników protestów było bitych, aresztowanych lub skazanych na więzienie, a ponad 1500 zwolnionych z pracy. W wyniku pobicia przez Milicję Obywatelską zmarł kilka dni później przypadkowy przechodzień Jan Brożyna, a w połowie sierpnia zmarł w wyniku pobicia przez Służbę Bezpieczeństwa ksiądz Roman Kotlarz. Do najgwałtowniejszych starć z MO i ZOMO doszło w Radomiu, gdzie protestujący podpalili budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

Szacuje się, że w czerwcu 1976 roku w różnych formach sprzeciwu wobec działań władz uczestniczyło w sumie około 80 tys. osób. Najwięcej w Radomiu – blisko 21 tys. oraz Ursusie – ponad 14 tys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto