Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owoców w bród - czas na nalewki! Jak je przygotować? Podpowiadamy - krok po kroku

(imo)
Patryk Zawierucha ze sklepu Swoyskie z Domowej Spiżarni prezentuje słoje, które można wykorzystać do przygotowania nalewek.
Patryk Zawierucha ze sklepu Swoyskie z Domowej Spiżarni prezentuje słoje, które można wykorzystać do przygotowania nalewek. Dawid Łukasik
Owoce w tym roku pięknie obrodziły. Są tanie i dojrzałe, dlatego wykorzystajmy je w kuchni. Przygotujemy z nich znakomite nalewki, którymi będziemy mogli raczyć się w długie jesienne i zimowe wieczory.

Od czego zaczynamy przygotowanie każdej nalewki? Od owoców - te powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł, najlepiej by nie były sztucznie nawożone. Udajmy się do zaprzyjaźnionych rolników, skorzystajmy z giełdy lub oferty sklepów z ekologiczną żywnością. Przed samą pracą warto dokładnie przyjrzeć się owocom. - Wybierajmy tylko te dojrzałe i aromatyczne. Wyrzucamy owoce, które się psują. Pozostałe myjemy i dokładnie osuszamy. Jeśli są cierpkie i gorzkie - wcześniej je zamrażamy. Tak postępujemy między innymi z tarniną, jałowcem, jarzębiną i różą - mówi Karolina Zawierucha, właścicielka sklepu Swoyskie z Domowej Spiżarni, a także autorka kulinarnego bloga. Owoce pestkowe z kolei wcześnie wydrylujmy. W pestkach zawarty jest cyjanowodór, który powoduje bóle głowy i nudności, dlatego lepiej się go wystrzegać.

Do wyprodukowania domowej nalewki przyda się nam kilka sprzętów. Koniecznie zaopatrzmy się w słój ze szczelnym zamknięciem i gęste sitko. Przyda się również filtr do kawy lub specjalny do nalewek i oczywiście butelki do przechowywania - obowiązkowo zamykane.

Z produktów spożywczych poza owocami i cukrem, przydadzą się przyprawy. - Wybierajmy te najlepszej jakości w niezmielonej formie - wtedy zyskamy maksimum aromatu. Polecam wypróbować laskę wanilii, laskę cynamonu, gwiazdkę anyżu, pieprz czarny - wymienia Karolina Zawierucha. - Cynamon dobrze będzie komponował się na przykład z tarniną czy dziką różą, wanilia z kolei z truskawką lub porzeczką. Oczywiście to jedynie sprawdzone smaki, ale zachęcam do eksperymentowania. Można mieszać nie tylko dodatki z owocami, lecz także same owoce i tworzyć zaskakujące połączenia - podpowiada nasza rozmówczyni.

Gdy wybierzemy już dodatki i przygotujemy owoce, możemy przejść do kolejnego etapu. Owoce zalewamy alkoholem wysokoprocentowym, ale tu bez szaleństw. Najlepiej, by spirytus miał w granicach 40-60 procent. - Jeśli jest mocniejszy, rozcieńczmy go wodą. Inaczej zabijemy smak i kolor nalewki - przestrzega autorka bloga.

Ile alkoholu wykorzystać? Tu proporcje są ustalone - na kilogram owoców najlepiej wykorzystać litr do półtora alkoholu.
Gdy zalejemy owoce, nasza praca na dłuższy czas się kończy. Pozostawiamy nalewkę w zamykanym szklanym słoju na około 3 tygodnie. Najlepiej postawić ją w ciepłym, ale ciemnym miejscu. Po tym czasie rozcieńczamy nalewkę - dodajemy do niej syrop cukrowy. - To ważne, by zamiast cukru użyć syropu, ponieważ ten rozpuści się w nalewce. Niektórych nalewek nie trzeba mieszać z syropem, ponieważ wystarczająco słodkie są wykorzystane owoce. To już zależy od indywidualnego gustu - mówi Karolina Zawierucha.
Aby nalewka była klarowna, po odsączeniu z owoców przepuśćmy ją kilka razy przez papier filtracyjny. Między jednym a drugim filtrowaniem warto chwilę odczekać.

I na koniec - leżakowanie. - To właśnie w nim tkwi sekret dobrze przygotowanej nalewki. Minimum to trzy miesiące, ale im dłużej nalewka postoi, tym jest potem smaczniejsza - mówi Karolina Zawierucha.

RAMKA:
Nalewka z aronii - zrób w domu

Aronia to krzew bardzo często występujący. Może być lekarstwem na wiele problemów ze względu na swoje właściwości. Może pomóc na zbyt wysoki cholesterol lub ciśnienie. Owoce mają również właściwości przeciwzapalne, podnoszą odporność organizmu. Owoce aronii są bardzo charakterystyczne w smaku, ale kilkoma prostymi zabiegami da się sprawić, aby nam smakowały. Przepis pochodzi z blogu: blog.domowaspizarnia.pl Karoliny Zawieruchy.

Składniki: 2,5 kg aronii, 50 liści wiśni, 2,5 l wody, 2 kg cukru, 1 l spirytusu, sok z małej cytryny.

Sposób przygotowania: Myjemy aronię i zamrażamy ją na około 5 dni. Po wyjęciu płuczemy i zalewamy wodą. Dodajemy liście wiśni i gotujemy 10-15 minut. Odcedzamy liście i owoce, dodajemy cukier. Po rozpuszczeniu odstawiamy nalewkę do wystudzenia. Dodajemy spirytus i sok z cytryny. Odstawiamy w ciemne miejsce na kilka miesięcy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Pałeczki w dłoń! Co wiesz o kuchni azjatyckiej? [Quiz]





Wynajem mieszkania – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę





TOP 12 NAJGORSZYCH zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin?





TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA





Muzyczni skandaliści. TOP 9 skandalistów ze świata muzyki






TOP 10 UCZELNI Gdzie studiować, żeby zarabiać najwięcej na etacie?



ZOBACZ TEŻ: 60 SEKUND BIZNESU - BRAKUJE RĄK DO PRACY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie