Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci, inwestycje i plany w szpitalu w Czarnieckiej Górze. Zaglądamy do środka placówki. Zobacz zdjęcia

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze w gminie Stąporków, mimo pandemii, cały czas przyjmuje pacjentów. Dyrekcja stara się o różnego rodzaju dotacje i to efektywnie. Świadczy o tym chociażby fakt, że szpitalowi przyznano ponad 1,4 mln złotych na doposażenie w sprzęt medyczny.

- We wtorek dotarła do mnie informacja, że Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji zakwalifikowało się do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówi dyrektor Mariusz Gil. - 1 443 797,82 złotych zasili znacząco nasz budżet. Fundusze te przeznaczymy na zakup nowoczesnego sprzętu i prace modernizacyjne, co poprawi jakość i dostępność świadczonych przez nas usług.

Przypomnijmy, że w listopadzie tego roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 trafiło do ośrodka 735 tysięcy złotych nie tylko na zakup sprzętu, ale także na inwestycje budowlane. - To było w ramach większego projektu o wartości ponad dwóch milionów złotych – dodaje dyrektor.

Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w czasie pandemii

W trudnym czasie pandemii Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji ograniczyło się z przyjęciami pacjentów na oddziały jedynie na kilka tygodni. Wtedy to lekarze specjaliści udzielali porad przez telefon.

- Szybko jednak wróciliśmy do normalnej pracy, czyli przyjęć pacjentów zarówno na pobyt stacjonarny jak i na rehabilitację w oddziale dziennym – kontynuuje Mariusz Gil. - Oczywiście musieliśmy zastosować wszelkie zasady bezpieczeństwa, pełny reżim sanitarny zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. A to oznaczało i nadal oznacza mniejszą liczbę pacjentów na oddziałach stacjonarnych. Należało tak zaplanować funkcjonowanie naszego szpitala aby ograniczyć możliwość ewentualnych zakażeń do minimum, co wiązało się z ograniczeniem o około 30 procent ilości przyjęć pacjentów, aby zachować procedury epidemiologiczne. Pacjenci przyjmowani na oddziały stacjonarne są przed przyjęciem do szpitala testowani w kierunku SARS-CoV-2 i ich przyjęcie następuje w sytuacji, kiedy posiadają ujemny wynik testu czyli nie mają zakażenia koronawirusem. Na oddziale dziennym każdy pacjent umawiany jest na zabiegi na konkretną godzinę, dzięki czemu zarówno przed salkami do ćwiczeń, jak i gabinetami zabiegowymi nie ustawiają się kolejki. Do potrzeb pacjentów uruchomiliśmy kilka dodatkowych pomieszczeń z nowym sprzętem rehabilitacyjnym. Zabezpieczyliśmy szpital w pełną gamę środków ochrony osobistej, na zakup których otrzymaliśmy 1,1 mln złotych w ramach partnerskiego projektu pod nazwą ,,Stop wirusowi! Zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie świętokrzyskim” realizowanego wspólnie z Województwem Świętokrzyskim oraz niespełna 100 tysięcy złotych z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak dodaje szef centrum, od stycznia do listopada tego roku w Czarnieckiej Górze leczyło się 2505 pacjentów. W takim samym okresie roku poprzedniego było to 3674 pacjentów. Są to osoby nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale z całej Polski.

Nowa winda, sprzęt medyczny, lokomat, remont basenu…

Przez cały czas w placówce dba się o poprawę jakości usług, stąd nie tylko nowa sala gimnastyczna, ale także wymiana różnorodnego sprzętu. - Dosłownie przed chwilą zakończyliśmy realizację inwestycji wymiany windy dzięki funduszom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i środkom z budżetu województwa świętokrzyskiego. Poprzednia winda miała ponad 40 lat – przyznaje dyrektor. – Dzięki dotacjom z budżetu województwa świętokrzyskiego w tym roku zakupiliśmy między innymi urządzenie do krioterapii na ciekły azot, rotor do kończyn górnych i dolnych, ugul z osprzętem, rower i bieżnię terapeutyczną, stoły rehabilitacyjne i pionizujące i inny drobny sprzęt rehabilitacyjny. Wcześniej remontowi poddaliśmy lokomat. Urządzenie to wykorzystywane jest przez pacjentów, którzy po ciężkich wypadkach na nowo uczą się chodzić. Służy ono osobom z całego regionu, także tym, które kierowane są przez różnego rodzaju fundacje.

Niezbędnym naprawom poddana została także kryta pływalnia. Wymieniono całą wodę, uzupełniono uszkodzone płytki ceramiczne i fugi, zamontowano nowe natryski i filtry wody. - Na razie z basenu mogą korzystać jedynie nasi pacjenci – informuje Mariusz Gil. - Po zniesieniu koronawirusowych obostrzeń, zaprosimy na pływalnię wszystkich chętnych.

Jakie plany na 2021?

Dzięki dotacjom a także własnym funduszom dyrektor planuje na rok przyszły wiele inwestycji. Niektóre z nich już się rozpoczęły. To na przykład rewitalizacja parku otaczającego szpital. Budowane są altany, kamienny grill i inne elementy małej parkowej architektury. Przy alejkach staną nowe ławki, plac zabaw dla dzieci wzbogaci się o nowe urządzenia, obok zostaną zainstalowane urządzenia do ćwiczeń pod chmurką.

- Plany mamy dość ambitne i jestem przekonany, że sukcesywnie uda nam się je wszystkie zrealizować, aby uatrakcyjnić pobyt naszym pacjentom. Remonty przejdą nasze oddziały, zarówno stacjonarny jak i pobytu dziennego, podobnie jak salki ćwiczeń czy zabiegowe. Mamy w planach zakup nowego sprzętu rehabilitacyjnego, by jeszcze w szerszy i lepszy sposób pomagać w powrocie do zdrowia naszym pacjentom – kończy dyrektor.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie