Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Deskurów w Sancygniowie na sprzedaż. Za 6,5 miliona (ZDJĘCIA)

lid
Właścicielka dawnej rezydencji słynnego rodu Deskurów w Sancygniowie, gmina Działoszyce w powiecie pińczowskim postanowiła sprzedać nieruchomość.

W XIX-wiecznym pałacu, który jeszcze niedawno groził zawaleniem, wykonano część prac: wzmocniono fundamenty, wymieniono stropy, dach. Zabezpieczono najstarsze, XVI-wieczne budynki lamusa i bramy. Całość wraz z parkiem wyceniono na 6,5 miliona złotych.

Neorenesansowy pałac w Sancygniowie powstał w 1882 roku w miejscu XVI-wiecznego dworu obronnego Sancygniowskich, z którego pozostały obwarowania z bramami. Sancygniowscy byli właścicielami majątku przez 6 pokoleń.

W XIX wieku, dokładnie w 1834 roku majątek przeszedł w ręce Deskurów - francuskiej rodziny szlacheckiej przybyłej do Polski po rewolucji. Deskurowie zakupili wieś w roku 1835, by po latach wybudować pałac. Budynek powstał w miejscu, w którym niegdyś znajdował się w XVI wieku dwór obronny.

Deskurowie całkowicie się spolonizowali, pełnili wiele ważnych funkcji. W ostatnich latach wielką sławą cieszył się jeden z najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II - kardynał Andrzej Maria Deskur. Urodził się 29 lutego 1924 w Sancygniowie, zmarł 3 września 2011 w Watykanie. Był wysokim urzędnikiem Kurii Rzymskiej, kawalerem Orderu Orła Białego.

Na szczycie pałacu umieszczono 22 rzeźby bohaterów narodowych, a nad głównym wejściem dwie kamienne tablice. Na jednej z nich pozostawiono miejsce do wyrycia daty oczekiwanego przez wszystkich odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zespół pałacowy przetrwał II wojnę światową. Po wyzwoleniu został splądrowany, Rosjanie spalili też część cennej pałacowej biblioteki. Rodzina Deskur musiała się wynieść z pałacu. Ocalałe starodruki można zobaczyć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Po wojnie pałac został znacjonalizowany. Mieściły się w nim szkoła rolnicza, gminna biblioteka, świetlica, ośrodek zdrowia, szpital odwykowy, ośrodek kolonijny dla dzieci, posterunek milicji obywatelskiej. Nieremontowany zamieniał się w ruinę.

W latach 80. ubiegłego wieku pałac, za zgoda mieszkańców Sancygniowa sprzedano Stanisławowi Baładze - niespokrewnionemu z rodziną Deskurów. Dzisiaj należy do jego krewnych. W ostatnich latach rozpoczęto remont ratując budynki przed zawaleniem się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie