Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Kołłątajów w Wiśniowej otwarty po rewitalizacji. Piknik wojskowy, koncert pieśni patriotycznych i dobra zabawa. Zobaczcie zdjęcia

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Burmistrz Staszowa, doktor Leszek Kopeć otwiera Pałac w Wiśniowej o rewitalizacji. Z lewej marszałek Andrzej Bętkowski i członek zarządu Marek Jońca. Po otwarciu był piknik historyczny, koncert i dobra zabawa. Więcej na kolejnych zdjęciach
Burmistrz Staszowa, doktor Leszek Kopeć otwiera Pałac w Wiśniowej o rewitalizacji. Z lewej marszałek Andrzej Bętkowski i członek zarządu Marek Jońca. Po otwarciu był piknik historyczny, koncert i dobra zabawa. Więcej na kolejnych zdjęciach UMiG Staszów
W niedzielę 14 sierpnia uroczyście otwarto Pałac Kołłątajów w Wiśniowej koło Staszowa po pierwszym etapie rewitalizacji. Tego dnia odbył się też piknik historyczny "Polaków drogi do Niepodległej". Było też wiele atrakcji dla najmłodszych. Zobaczcie galerię zdjęć.

Pałac w Wiśniowej otwarty po remoncie

Oficjalne otwarcie odbyło się w niedzielę po godzinie 13. Uczestniczyły w nim władze województwa - marszałek Andrzej Bętkowski i członek zarządu Marek Jońca. Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali też burmistrz Staszowa, doktor Leszek Kopeć i wiceburmistrz, doktor Ewa Kondek. W uroczystości uczestniczył też radne Sejmiku Województwa, Paweł Krakowiak.

Na dzień otwarcia Pałacu w Wiśniowej władze miasta i gminy Staszów przygotowali wiele atrakcji. Na terenie parku przy Pałacu odbył się piknik historyczny "Polaków drogi do Niepodległej". Organizatorzy przygotowali pokazy broni i wyposażenia wojskowego, pokazy kawaleryjskie, a także gry terenowe z nagrodami.

Na najmłodszych czekał szereg atrakcji - dmuchany zamek, a także gry i zabawy. Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Staszów zadbały o pyszne jedzenie.

Po południu na scenie odbył się koncert pieśni patriotycznych. Wystąpiła sopranistka Sylwia Ziółkowska.

Dzień zakończyła zabawa z DJ-em.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa "Sztuka sercem malowana". W Pałacu Kołłątajów zawisły prace Tadeusza Blicharza, Jadwigi Kotlarz oraz Elżbiety Jabłońskiej. Zaprezentowano też wystawę stroje z dawnych epok, które przygotowała Wioletta Bara. Ponadto można zobaczyć ciekawe szkło z Huty Szkła Gospodarczeto Tadeusza Wrześniaka.

Zobaczcie galerię zdjęć z otwarcia Pałacu w Wiśniowej, pikniki i innych wydarzeń

Pałac w Wiśniowej

Wiśniowa od końca XIII wieku, należała kolejno do: Piotra Bogorii Skotnickiego, Doroty Tarnowskiej, po niej do Mikołaja z Kurowa. Następnie przeszła w ręce rodu Jastrzębców, następnie Mikołaja z Kurozwęk, Tęczyńskich i Łaskich. Na początku XVII wieku wieś przeszła we władanie Tarłów, którzy wznieśli w Wiśniowej dwór. Na początku wieku XVIII pałac został przebudowany. Pod koniec XVIII wieku, właścicielem Wiśniowej został starosta trześniowski - Rafał Kołłątaj. Nowy właściciel dokonał wielu zmian i przeróbek budowlanych, nadając pałacowi barokowo-klasycystyczny charakter. Na początku XIX wieku miał w niej przebywać sam Hugo Kołłątaj, którego serce spoczywa w miejscowym kościele.

Całość rezydencji otoczona jest przez park, powstały w dwóch etapach: w wieku XVIII - na osi pałacu, od południa i północy oraz w wieku XIX – na wschód od rezydencji, za lipową aleją. Najbardziej znany z Kołłątajów, Hugo, a od szóstego roku życia mieszkający wraz z rodziną w pobliskich Nieciesławicach, nie był w Wiśniowej zbyt częstym gościem, ale utrzymywał z bratem Rafałem ścisły kontakt. To dzięki wsparciu Rafała Kołłątaja i bratanka Eustachego, Hugo mógł dokonać tak wielkich rzeczy.

Hugo Kołłątaj to jeden z twórców Konstytucji 3 maja. Polityk, mąż stanu, publicysta oświeceniowy, pisarz polityczny, katolicki prezbiter, kanonik, satyryk, poeta, geograf, historyk. W latach 1782–1786 rektor Szkoły Głównej Koronnej, referendarz wielki litewski od 1786, podkanclerzy koronny od 1791, radca wydziału skarbu Rady Najwyższej Narodowej w 1794.

Pałac został poważnie uszkodzony podczas ostatniej wojny. Odbudowano go i w połowie lat 60-tych przekazano na cele oświatowe. Mieściła się w nim szkoła. Obecnie rezydencja mieści izbę pamięci Kołłątaja. Zobaczyć w niej można między innymi oryginalne listy, książki i obrazy. Jest też miejscem wystaw. Park, w którym usytuowany jest pałac, swą historią sięga XVIII wieku.

Od 2018 roku zabytkowy Pałac Kołłątajów w Wiśniowej przechodził gruntowną renowację, która zakończyła się w sierpniu 2022 roku. Gmina Staszów pozyskała na to zadanie dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Zobaczcie galerię zdjęć z otwarcia Pałacu w Wiśniowej, pikniki i innych wydarzeń

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie