Pałac Kołłątajów w Wiśniowej przejdzie dwuetapową renowację....

  Pałac Kołłątajów w Wiśniowej przejdzie dwuetapową renowację. Prace już się rozpoczęły [ZDJĘCIA]

  ach

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pałac Kołłątajów w Wiśniowej przejdzie dwuetapową renowację. Prace już się rozpoczęły [ZDJĘCIA]
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Leszek Kopeć Facebook

  Zabytkowy Pałac Kołłątajów w Wiśniowej w gminie Staszów przejdzie dwuetapową rewitalizację. Władze miasta i gminy podpisały umowy z wykonawcą. Całkowita wartość inwestycji to około 1,2 miliona złotych. Już rozpoczęły się początkowe prace remontowe.
  Pałac w Wiśniowej, choć niepozorny na pierwszy rzut oka, ma ciekawą historię. Gościł w swoich murach samego Hugona Kołłątaja, jednego z twórców Konstytucji 3 Maja. Niegdyś okazała budowla, z pięknymi wnętrzami, dziś budynek, który potrzebuje gruntownego remontu... Pałac przetrwał dwie wojny światowej i czas systematycznie odciskał na nim swoje piętno. Obecnie drewniany dach przecieka, okna są nieszczelne, ściany w niektórych miejscach się po prostu kruszą.Sytuacja jest poważna i wymagała natychmiastowych działań nie tylko ze względu na wartość historyczną pałacu.
  W budynku znajduje się przedszkole i szkoła podstawowa, biblioteka, a także sale warsztatowe. Mimo iż działa tam ogrzewanie centralne, przez nieszczelne okna ucieka ciepło, a dzieci muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do nauki. Rezydencja Kołłątajów jest nie tylko perełką architektoniczną powiatu, chętnie odwiedzaną przez turystów, ale także ważnym miejscem spotkań dla mieszkańców.

  Władzom miasta i gminy Staszów udało się uzyskać dofinansowanie na rewitalizację pałacu. 21 listopada w Urzędzie Miejskim burmistrz Leszek Kopeć oraz wiceburmistrz Ewa Kondek podpisali z wykonawcą umowy na realizację dwóch etapów inwestycji. Obydwie części zadania wykona firma Zbigniew Dziuba Usługi Remontowo-Budowlane z siedzibą w Koniemłotach, która wygrała przetarg.

  Dwa etapy
  Pierwszy etap to poważna inwestycja, której zakończenie planowane jest na jesień 2019 roku. Zadanie obejmuje między innymi: wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian fundamentowych, wykonanie drenażu wraz z odwodnieniem, wymianę pokrycia dachowego wraz z orynnowaniem i remontem kominów, remoncie elewacji, renowację i wymianę zewnętrznej stolarki okienno-drzwiowej, remont Izby Pamięci Hugona Kołłątaja, remont sal spotkań i ekspozycji wraz z ciągami komunikacyjnymi.

  Pierwszy etap prac będzie kosztował brutto w sumie milion złotych - tak wycenił wykonawca. W tym kwota dofinansowania ze środków unijnych wynosi w 365 585,39 złotych.

  Drugi etap renowacji zabytkowego pałacu to mniej zaawansowane prace, które będą planowo zakończone jeszcze w tym roku. Prace w ramach tej część inwestycji będą prowadzone wewnątrz budynku i obejmują między innymi roboty budowlane polegające na renowacji części kondygnacji Pałacu w Wiśniowej, w tym między innymi: wykonanie renowacji i wymiany stolarki wewnętrznej, wykonanie remontu korytarza, wymiana instalacji elektrycznej oraz innych robotach gwarantujących prawidłowe wykonanie przedmiotu umowy.

  Wykonawca wycenił drugi etap inwestycji na 200 tysięcy złotych brutto, w tym kwota dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi aż połowę - 100 tysięcy złotych.

  Historia pałacu
  Z pałacem wiążą się ciekawe opowieści, w jego murach przebywali ludzie, którzy odcisnęli swoje piętno na historii naszego kraju. Budynek miał wielu właścicieli. W drugiej połowie XVIII wieku posiadłość przejęła rodzina Kołłątajów. Gospodarzem był wtedy Eustachy Kołłątaj - kuzyn księdza Hugona Kołłątaja. Współtwórca Konstytucji 3 Maja przebywał wtedy w pałacu. Zgromadził pokaźny księgozbiór. Był bardzo związany z tą miejscowością - świadczy o tym fakt, że serce pisarza umieszczono w tamtejszym kościele parafialnym. Taka była jego wola.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.