Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałace w Lubczy i Desznie idą pod młotek

Przemysław CHECHELSKI
Pałac w Lubczy w piątek idzie pod młotek.
Pałac w Lubczy w piątek idzie pod młotek. Przemysław Chechelski
Komornik zlicytuje w piątek popadającą w ruinę zabytkową posiadłość w Lubczy, gmina Nagłowice chce sprzedać zespół dworski w Desznie. Czy z nowymi właścicielami perełki architektoniczne naszego regionu odzyskają blask?
Wraz z pałacem sprzedany zostanie park, zbiornik wodny i przyległe działki o powierzchni 12 hektarów.

Wraz z pałacem sprzedany zostanie park, zbiornik wodny i przyległe działki o powierzchni 12 hektarów. Przemysław Chechelski

Wraz z pałacem sprzedany zostanie park, zbiornik wodny i przyległe działki o powierzchni 12 hektarów.
(fot. Przemysław Chechelski)

Dwa zabytkowe obiekty z powiatu jędrzejowskiego zostaną sprzedane. W piątek pod młotek idzie jedna z najcenniejszych perełek architektonicznych powiatu jędrzejowskiego - Zespół Pałacowo-Parkowy w Lubczy, należący kiedyś do rodziny Wielowieyskich. Nieruchomość będzie sprzedawana na licytacji komorniczej. Gmina Nagłowice ogłosiła natomiast przetarg na sprzedaż zespołu dworsko - pałacowego w Desznie, w którym do niedawna mieściła się szkoła.

PAŁAC W LUBCZY

Pałac Wielowieyskich w Lubczy w gminie Wodzisław został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Powstał na podwalinie starego dworu z XVIII wieku. Przebudował go na rodową siedzibę Stefan Wielowieyski dla swojej pierwszej żony Zofii z Deskurów z Sancygniowa.

W czasie powstania styczniowego mieścił się tu powstańczy lazaret. Ostatnim dziedzicem Lubczy był Adam Wielowieyski. Po wojnie miały tu swoją siedzibę między innymi szkoła i Polski Związek Niewidomych. Potem pałac przeszedł w prywatne ręce. Obecnie jest niezagospodarowany i popada w ruinę.

W skład zespołu wchodzi pałac o powierzchni 2700 metrów kwadratowych, z rozpoczętym generalnym remontem na początku lat osiemdziesiątych, oraz duży park ze starodrzewem, zbiornikiem wodnym, przyległymi działkami, o łącznej powierzchni 12 hektarów.

Nieruchomość ta będzie sprzedawana w piątek 5 kwietnia na licytacji komorniczej, która odbędzie się w budynku Sądu Rejonowego w Jędrzejowie. Cena wywoławcza to 1 milion 146 tysięcy 750 złotych, i będzie wolna od jakichkolwiek obciążeń oraz praw osób trzecich.

ZESPÓŁ DWORSKI W DESZNIE

Gmina Nagłowice natomiast ogłosiła przetarg na sprzedaż zespołu dworsko - pałacowego w miejscowości Deszno.
Zespół dworski w Desznie wzniesiony został w latach 1886-1890 przez Józefa Kozłowskiego. W 1895 roku jego właścicielem i gospodarzem został hrabia Stanisław Łoś, znany działacz społeczny i krzewiciel oświaty ludowej. Po wojnie został przejęty przez państwo. Budynek otacza park dworski założony w XVIII wieku. Ciekawostką jest fakt, że rosną w nim dwa rzadko spotykane w Polsce miłorzęby japońskie.

W Desznie przyszedł na świat Wincenty Pstrowski - okrzyknięty pierwszym polskim przodownikiem pracy, na wzór radzieckiego Stachanowa. Postać ta stała się również bohaterem złośliwych wierszyków: "Wincenty Pstrowski, górnik ubogi, wyrobił normę, wyciągnął nogi", czy też: "Jeśli chcesz iść na sąd boski, pracuj tak, jak Wicek Pstrowski".

W skład posiadłości w Desznie wchodzi pałac o powierzchni użytkowej prawie tysiąca metrów kwadratowych, budynek gospodarczy oraz park o powierzchni ponad trzech hektarów. Kwota wywoławcza za tę nieruchomość to 1 milion 788 tysięcy 700 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie