Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałąga. Bursztyny w litewskim pałacu (zdjęcia)

Marzena Kądziela
W Muzeum Bursztynu w Pałądze na Litwie znajdziemy tysiące takich bursztynowych skarbów.
W Muzeum Bursztynu w Pałądze na Litwie znajdziemy tysiące takich bursztynowych skarbów. Marzena Kądziela
Muszki, ważki, dżdżownice, listki zatopione w przezroczystej zastygłej przed milionami lat masie to prawdziwy skarb Pałągi nadmorskiego litewskiego miasta. W tutejszym Muzeum Bursztynu znajduje się największa na świecie kolekcja inkluzji.
Paląga - litewski kurort

Pałąga. Spacer po litewskim kurorcie

Zanim odwiedzimy słynne Muzeum Bursztynu, zatapiamy się w gęstwinie sosen i wkraczamy na ścieżkę doprowadzającą nas do Parku Botanicznego, jednego z najpiękniejszych i najlepiej utrzymanych na litewskim wybrzeżu.
Założył go w 1897 roku hrabia Feliks Tyszkiewicz, a zaprojektował słynny architekt krajobrazu, botanik Eduard Francois Andre, który zasadził tu ponad 500 rodzajów drzew i krzewów.

Wydma z piękną legendą

Zatrzymujemy się przy wzniesieniu zwanym Góra Biruty. Góra to najwyższa wydma Pałangi. Z miejscem tym związana jest legenda, którą opowiada nam nasz przewodnik, pan Edward, Polak mieszkający w miasteczku od lat. Panujący na Trokach i Żmudzi Kiejstut usłyszał kiedyś o przepięknej dziewczynie z Pałangi o imieniu Biruta. Dziewczyna ślubowała bogom czystość, a miejscowi traktowali ją jak boginkę. Kiejstut, przybywszy do Pałangi zobaczył dziewczynę i zakochał się w niej. Mimo sprzeciwu piękności, porwał ją, a potem pojął za żonę.

Przed wejściem na górę stoi pomnik Biruty oraz kamienna kapliczka. Na szczycie zaś odkryto resztki pogańskiej świątyni i obserwatorium astronomicznego. Obecnie stoją tam słupy wyrzeźbione przez artystów ludowych . Każdy z nich odpowiada imieniu jakiegoś boga czy bogini z mitologii bałtyckiej.

"Bursztynowy" pałac

W centralnym punkcie parku stoi pałac zbudowany, podobnie jak park, przez hrabiego Feliksa Tyszkiewicza pod koniec XIX wieku. Jego projektantem był niemiecki architekt Franz Schwechten. Tyszkiewiczowie mieszkali tu do 1941 roku.

Pałac w stylu neorenesansowym został pod koniec lat 50. odrestaurowany, a kilka lat później założono w nim Muzeum Bursztynu. Jest to całkowicie uzasadnione, bowiem litewskie wybrzeże znane jest z bogactwa tego naturalnego klejnotu.

Z bursztynem, tak jak z górą, związana jest legenda. Mówi ona o tym, że młody rybak, Kastynis zakochał się z wzajemnością w bogini morza, Juracie, która mieszkała w ogromnym bursztynowym pałacu na dnie morza. I tam zabrała swego ukochanego. Gdy dowiedział się o tym najwyższy bóg, Perkun, wpadł we wściekłość. Nie mógł bowiem zaakceptować związku bogini ze zwykłym śmiertelnikiem. Nasłał na pałac pioruny, a falom morskim nakazał zatopić rybaka. Pałac roztrzaskał się w drobny mak i do dziś jest wyrzucany na brzeg.

Najpiękniejsze okazy

W salach pałacowych można oglądać najpiękniejsze okazy bursztynów, w których zatopione są motyle, ważki, dżdżownice, jaszczurki, kwiaty, liście. Jest ich tam ponad 45000. Inkluzje, bo tak nazywają się zatopione w bursztynie różnorodne przedmioty, ale także pęcherzyki powietrza czy krople wody, stanowią największą kolekcję na świecie.

Zwiedzający mogą także obejrzeć narzędzia, za pomocą których obrabiało się zastygłą żywicę sosnową, wydobywając z niej najpiękniejsze barwy, tak, by rozbłyskiwały wszelkimi kolorami słońca.

Pałac i park jest nie tylko ulubionym miejscem turystów, ale także młodo zaślubionych par małżeńskich. Mieliśmy okazję obserwować młode pary, które robiły sobie tu zdjęcia i wraz z gośćmi weselnymi wznosili szampanem toast za dobrą przyszłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie