Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palma wykonana przez panie z Nowej Huty-Koźla najpiękniejszą palmą w gminie Raków

(Lid)
Barbara Barszcz bardzo cieszyła się z kolejnego zwycięstwa, obok wykonana przez panie z Nowej Huty-Koźla palma.
Barbara Barszcz bardzo cieszyła się z kolejnego zwycięstwa, obok wykonana przez panie z Nowej Huty-Koźla palma. archiwum prywatne
Dwa miesiące panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Hucie-Koźlu wiły palmę, która zwyciężyła w IV Gminnym Konkursie na Palmę Wielkanocną w Rakowie.

- Naszym celem jest popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą - mówi Krystyna Jóźwik z Urzędu Gminy w Rakowie. Pogłębieniu wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej sprzyjały rozmowy z etnografem z Wojewódzkiego Domu Kultury Alicją Trukszyn. Mieszkańcom gminy Raków nie brakuje inwencji, komisja konkursowa miała problem z wybraniem tej najładniejszej, podobały się wszystkie: 11 palm. W komisji konkursowej pracowali Jadwiga Milewicz, Alicja Trukszyn - etnograf, ksiądz Paweł Mackiewicz, Halina Łukasik, Krystyna Jóźwik.

W kategorii dzieci i młodzież zwyciężyła Szkoła Podstawowa z Ociesęk, uczniowie przygotowali palmę pod opieką nauczycielki Urszuli Rycombel. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Szumsku, a trzecie Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rakowie - oddział szkolny.

W kategorii dorośli pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Huta-Koziel. - To nasze trzecie zwycięstwo - cieszyła się Barbara Barszcz. - Wyspecjalizowałyśmy się w robieniu palm wielkanocnych. Staramy się, by były w nich wszystkie symbole.

Tegoroczna palma miała 2,5 metra wysokości, jej wykonanie zajęła 8 paniom z koła dwa miesiące. - Zimą wieczory są długie, trzeba się czymś zająć - tłumaczyła pani Barbara. - Za każdym razem staramy się, by w palmie były tak jak niegdyś kwiaty: zawilce, przebiśniegi, sasanki i oczywiście bazie - symbol zmartwychwstania. W palmie jest także rogoźnica - trzcina zgięta przez zimę przypominająca diable rogi, które trzeba poświęcić.

Zwyciężczynie otrzymały 500 złotych, które wykorzystają na doposażenie swej siedziby w wyremontowanej remizie w Nowej Hucie.

Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Życiny, a trzecie Wola Wąkopna.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie