Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć o Władysławie Tarce przetrwała. W Pińczowie posadzono Dąb Pamięci dla porucznika [ZDJĘCIA, WIDEO]

Agata Chrobot
Pamięć o Władysławie Tarce, absolwencie pińczowskiego „Kołłątaja”, zamordowanego w Katyniu przetrwała. W czwartek, 19 kwietnia przy liceum posadzono dla niego Dąb Pamięci. Jednocześnie uczczono pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej.

Tradycją pińczowskiego „Kołłątaja” są coroczne uroczystości upamiętniające zbrodnię katyńską. Co roku przy szkole sadzony jest także Dąb Pamięci dla absolwenta szkoły, który został zamordowany w Katyniu.

W tym roku wydarzenie poświęcono Władysławowi Tarce.... Urodził się 26 czerwca 1906 roku w Bobinie w powiecie pińczowskim, jako najstarszy syn Józefa i Heleny z Wojtasików. Po ukończeniu, z bardzo dobrym wynikiem, szkoły powszechnej Władysław rozpoczął naukę w pińczowskim gimnazjum. Zdał maturę w1926 roku, a następnie podjął studia na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych KUL. Ukończył je w 1931 roku . W Lublinie poznał swoją przyszłą żonę Justynę Żurakowską, z którą stworzy szczęśliwą rodzinę.

Odbył również służbę wojskową w szkole podchorążych piechoty, po ukończeniu której awansował do stopnia porucznika z przydziałem do 44 Pułku Strzelców Legii Amerykańskiej w Równem.

Po ukończeniu studiów podjął pracę w Sądzie Grodzkim we Włodzimierzu Wołyńskim, po kilku latach został jego kierownikiem.

We wrześniu 1939 roku , jako oficer rezerwy Wojska Polskiego został zmobilizowany. Dostał się do sowieckiej niewoli. Trafił do obozu w Starobielsku, skąd wysłał do żony Justyny list - była to ostatnia wiadomość jaką otrzymała rodzina. Ze Starobielska Władysław został przeniesiony do obozu w Kozielsku. Żona Justyna dowiedziała się o tym fakcie z listu swojego stryja, również jeńca obozu kozielskiego. W kwietniu 1940 roku Władysław Tarka został zamordowany przez NKWD w lesie katyńskim, jak tysiące jego towarzyszy niewoli. W chwili zadania mu brutalnej śmierci Władysław miał zaledwie 34 lata.

Kwietniowa uroczystość rozpoczęła część artystyczna na sali gimnastycznej szkoły. Wzięłi w niej udział wszyscy uczniowie, a także goście: w tym Paweł Bochniak, przedstawiciel rodziny zamordowanego porucznika, Teresa Znojek, przedstawicielka rodzin katyńskich, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, a także lokalnej władzy.

Licealiści pod kierunkiem polonistów przygtowali wzruszający program artystyczny - pełen pieśni, wierszy i gry na gitarze. Podczas uroczystości głos zabrał Paweł Bochniak, przedstawiciel rodziny Władysława Tarki. Podziękował za pamięć i organizację uroczystości. Podkreślił, że to bardzo ważne dla rodziny.

Następnie wszyscy zaproszeni goście i przedstawiciele liceum przeszli na zewnątrz, aby posadzić Dąb Pamięci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie