Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci ofiar "czarnej niedzieli" w Staszowie

/MJR/
W czwartek ulicami Staszowa przejdzie marsz pamięci w 70 rocznicę "czarnej niedzieli" w Staszowie.
W czwartek ulicami Staszowa przejdzie marsz pamięci w 70 rocznicę "czarnej niedzieli" w Staszowie. Marcin Jarosz
W tym roku minie 70 lat od likwidacji getta w Staszowie - tragicznego wydarzenia, które nazwano "czarną niedzielą". Na uroczystości upamiętniające społeczność żydowską przyjadą między innymi potomkowie tych, którzy mieszkali tutaj przed wybuchem II Wojny Światowej.

W niedzielę - 8 listopada 1942 roku - Niemcy wyprowadzili z getta w Staszowie 6 tysięcy jego mieszkańców. Część z nich zginęła zastrzelona jeszcze na ulicach miasta, inni zmarli w pieszej drodze do oddalonego o ponad 30 kilometrów Szczucina. Pozostałych zamordowano w obozie w Treblince. Przeżyli tylko nieliczni.

To jedna z najtragiczniejszych kart w historii Staszowa, nazwana "czarną niedzielą". W tym roku przypada 70 rocznica tych wydarzeń.

Główne uroczystości upamiętniające zagładę miejscowej gminy żydowskiej odbędą się w najbliższy czwartek 4 października w Staszowie. Wezmą w nich udział między innymi potomkowie staszowskich żydów. Z szacunków organizatorów wynika, że może to być około 60 osób. Ponadto w uroczystościach wezmą udział przedstawiciele dzisiejszych gmin żydowskich w Polsce oraz reprezentanci rodzin uhonorowanych tytułem "Sprawiedliwy wśród narodów świata". Swój przyjazd do Staszowa zapowiedzieli Michael Schudrich - naczelny rabin Polski oraz Nadav Eshcar wiceambasador Izraela, którego dziadek pochodził ze Staszowa.

Głównym punktem obchodów będzie marsz pamięci, który rozpocznie się o godzinie 11. Wcześniej nastąpi otwarcie ceremonii. Następnie uczestnicy wyruszą z Rynku i ulicą Krakowską przejdą na teren cmentarza żydowskiego. Tutaj o godzinie 12 rozpocznie się kolejna część uroczystości. Tego samego dnia o godzinie 9.30 w bibliotece w staszowskim Ratuszu będzie można obejrzeć wystawę zdjęć rodziny Rottenbergów.

Obchody 70 rocznicy zagłady żydów w Staszowie będą obejmowały swoim zasięgiem również Szydłów. W środę 3 października, w miejscowej synagodze odbędzie się spotkanie, na którym zostanie otwarta wystawa prac Jesekiela Dawida Kirszenbauma (1900-1954), urodzonego w Staszowie światowej sławy malarza, ucznia między innymi Paula Klee i Wassilego Kandinskiego. Eksponaty pochodzą z kolekcji rodziny Diament. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie