Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci Żydów, mieszkańców Wąchocka. Uroczystości na Rynku upamiętniające wydarzenia sprzed 80 lat

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Pamiątkowa tablica stanęła na Rynku. Na kolejnych zdjęciach zobaczcie jak wyglądały uroczystości
Pamiątkowa tablica stanęła na Rynku. Na kolejnych zdjęciach zobaczcie jak wyglądały uroczystości Archiwum UMiG Wąchock
Tablicę z napisem „Pamięci Żydów, mieszkańców Wąchocka, przymusowo wywiezionych 22 października 1942 roku i zamordowanych przez niemieckich okupantów w latach 1939 – 1945” odsłonięto w Wąchocku.

Pamięci Żydów, mieszkańców Wąchocka. Uroczystości na Rynku upamiętniające wydarzenia sprzed 80 lat

Kamień z pamiątkową tablicą w językach: polskim, angielskim oraz hebrajskim uroczyście odsłonięto na wąchockim rynku. Ma ona na celu upamiętnienie społeczności żydowskiej, którą z Wąchocka wywieziono do obozu w Treblince. Do tego tragicznego wydarzenia doszło 22 października 1942 roku.

W uroczystości wzięli udział: były ambasador Polski w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, Maciej Kozłowski wraz z małżonką, Nili Amit, pracownik Muzeum Żydów Polskich POLIN do spraw współpracy z Izraelem, Paweł i Helena Grabcowie – członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, powiat starachowicki reprezentował wicestarosta starachowicki, Dariusz Dąbrowski oraz dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski z wicedyrektor Wiolettą Sobieraj, natomiast samorząd Wąchocka zastępca burmistrza, Sebastian Staniszewski i przewodniczący Rady Miejskiej w Wąchocku, Adrian Malinowski, inicjator działań, Kazimierz Winiarczyk – przewodniczący Komisji Obywatelskiej, a także dyrektorzy szkół z terenu gminy Wąchock wraz z delegacjami uczniów, przyjaciele i mieszkańcy.

Uroczystości w rynku rozpoczął dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury a następnie głos zabrał Maciej Kozłowski. W imieniu samorządu wąchockiego o tragicznych wydarzeniach z października 1942 roku oraz utracie trzeciej części mieszkańców Wąchocka mówił zastępca burmistrza. Przewodniczący Rady przybliżył uchwałę Rady Miejskiej w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy deportacji żydowskiej części społeczności Wąchocka.

Przed odsłonięciem tablicy modlitwę kadisz w języku hebrajskim wygłosił Paweł Grabiec. Symbolicznego przecięcia czterech wstęg dokonali wspomniani przemawiający. Następnie po złożeniu wieńcy oraz zapaleniu zniczy przez przybyłe delegacje przeniesiono się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku. Tam odbyła się druga, o charakterze artystycznym, część uroczystości.
W Sali Widowiskowej Kazimierz Winiarczyk, w dużym skrócie, przybliżył 200 letnią historię żydowskiej społeczności z terenu Wąchocka. Po prelekcji wyświetlono film dokumentalny o renowacji cmentarza żydowskiego (z 2006 roku w Wąchocku . Materiały pochodzą z archiwum wąchockiego MGOK-u. Następnie dzieci z grup tanecznych „Świetliki” z Wielkiej Wsi oraz „Ferajna z Marcinkowa”, które prowadzi Marta Blicharz, zatańczyły i odegrały scenkę, która dobitnie i przejmująco ukazała losy żydowskiej mniejszości podczas II wojny światowej.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie