Śpiewają na ludową nutę, prezentują dawne obrzędy, kucharzą wedle tradycyjnych receptur, uczą, jak to dawnej bywało, a przy tym sprawiają mnóstwo radości innym i sobie samym. Gospodynie z Występ w gminie Krasocin zdobyły właśnie tytuł Koła Gospodyń Wiejskich Roku 2019 w powiecie włoszczowskim w akcji Mistrzowie Agro.

Sukces w plebiscycie Echa Dnia przyniósł radość i poczucie satysfakcji dla 14 pań działających w kole.

- Jest to wyróżnienie i docenienie całorocznej pracy. Rozwijamy się z roku na rok, staramy się doskonalić nasz warsztat, uczestniczyć w licznych wydarzeniach promujących tradycje i folklor nie tylko na terenie naszej gminy, czy powiatu, ale także województwa - mówi przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Występ Ewa Frączek.

Koło zostało założono w 2015 roku, dziś liczy 14 osób. Panie działają prężnie i każda z nich, na miarę swoich możliwości dokłada cegiełkę do wspólnych sukcesów. W pracach wspierają je mężowie. Oprócz codziennej pracy i obowiązków znajdują czas na wspólne spotkania. - Bardzo ważne dla nas są tradycje, ale nie uciekamy od nowoczesności. Chcemy służyć integracji mieszkańców w naszej wsi, gminie, powiecie i regionie. A kluczowe jest dla nas po prostu sprawianie radości. Jeżeli gdzieś się pojawimy, z występami, kulinariami, dzielimy się naszą dobrą energią i to budzi uśmiech, tak u dzieci, jak u dorosłych, także seniorów. Dobra energia zatacza krąg, wraca do nas i motywuje - opowiada pani Ewa.

Do sukcesów tegorocznych Występianki zaliczają przede wszystkim wyróżnienie w konkursie ,,Świętokrzyski Pieróg” podczas IV Świętokrzyskiego Festiwalu Smaków w Parku Etnograficznym w Tokarni, za pierożki Gryczanki. Podczas tego wydarzenia prowadziły też warsztaty lepienia pierogów, które przyciągały tłumy chętnych do nauki. Zajęły wówczas drugie miejsce w konkursie na ,,Najpiękniejsze Stoisko’’. Podczas dożynek powiatowych zajęły drugie miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec. Talenty rękodzielnicze pań widać także w wyszywanych obrazach, pracach i ozdobach robionych na szydełku. Ich potrawy smakują, a bogaty wystrój stoiska przyciąga rzesze uczestników.

We wrześniu gospodynie brały udział w wydarzeniu ”Smaki jesieni” również w Tokarni koło Kielc. Prowadziły warsztaty kiszenia kapusty. Tłum obserwował, jak panie ugniatają stopami kapustę w beczce. Dzieci z niedowierzaniem zaglądały do wnętrza, by sprawdzić, co tam jest. - A to przecież tak było. Zabawa przy tym była wspaniała. W dodatku byłyśmy ubrane w stroje typowe dla wsi z dawnych lat. Miałyśmy obszerne chusty na głowach, długie spódnice i lniane bluzki - relacjonuje Ewa Frączek. Gospodynie dawne obrzędy prezentują także w lokalnym środowisku. Szykują się do warsztatów w przedszkolu. - Uszyłyśmy dla dzieciaczków specjalne fartuszki. Będziemy wspólnie kisić kapustę, mam nadzieję, że będzie wesoło - zaznacza pani Ewa.

Panie odwiedziły również Dom Seniora Aktywni Zawsze w Kielcach. Śpiewem, muzyką i pogodą ducha sprawiły, że podopieczni poczuli wielką radość. - Uśmiechali się, śpiewali z nami, wspominali. Widzieliśmy najwspanialszy efekt naszej pracy - relacjonuje.

- Bardzo dziękujemy wszystkim za głosy, miłe słowo, dobrą energię. Dziękujemy naszemu wójtowi, Ireneuszowi Gliścińskiemu za nieustające wsparcie. Mamy nadzieję, że jest z nas dumny - podkreśla Ewa Frączek. Gospodynie wspiera także radny gminy Krasocin Dariusz Frączek.

ZOBACZ TAKŻE:
Mistrzowie Agro 2019 w każdym powiecie. Oto laureaci [ZDJĘCIA, WIDEO]